Ay yüzeyine bakan bir Artemis astronotunun bir sanatçı resminin üzerine yerleştirilmiş Human Lander Challenge logosu. Kredi bilgileri: NASA

NASA ve endüstri ortakları, astronotları ay yörüngesinden ay yüzeyine taşımak ve geri getirmek için yeni insan iniş sistemleri geliştirirken, Artemisajans üniversite öğrencilerinden uzay aracının ay yüzeyine inişinin özellikle tozlu bir yönüne yönelik çözümleri araştırmalarını istiyor.

NASA’nın yeni Human Lander Challenge, üniversite öğrencilerini, bir uzay aracının ay gibi hazırlıksız yüzeylere iniş yapmak için roket motorlarını kullanırken ortaya çıkardığı toz bulutunu yönetmenin veya önlemenin yollarını keşfetmeye davet ediyor. Bu etki, bulut yüzeyi etkileşimi olarak adlandırılır ve gelecekteki insan görevlerinde Ay tozunun neden olduğu riskleri artırabilir.

Ashley Korzun, “Ay, iniş ve çıkış sırasında roket motorları tarafından yüzeyden kaldırılabilen, regolit adı verilen granüler, kayalık bir malzeme ile kaplıdır. Bu etkileri anlamak ve azaltmak, NASA’nın ay yüzeyine güvenli erişim için üstesinden gelmesi gereken temel zorluklardır” dedi. , tüy yüzey etkileşimi için baş araştırmacı, NASA’nın Hampton, Virginia’daki Langley Araştırma Merkezi. Ay tozu, daha zorlu bir iniş ortamı yaratmanın yanı sıra, NASA’nın ay yüzeyinde kurmayı planladığı yaşam alanları, hareketlilik sistemleri, bilimsel deneyler ve diğer kritik altyapı gibi diğer varlıklara da zarar verebilir.”

İnsanlığın yararına ay üzerinde ve çevresinde uzun vadeli bir insan varlığı oluşturmak için NASA, ay tozunun bu karmaşık görevlere getirdiği zorlukları ele almalıdır. Sorun çözücülerin Artemis Neslinin yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Bu zorluk için NASA, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akredite kolej ve üniversitelerden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden, gelecekteki ay keşif sistemleri üzerindeki etkileri en aza indirmek ve yönetmek için yenilikçi, sistem düzeyinde çözümler arayarak duman ve ay tozunun zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmalarını istiyor. Potansiyel çözümler, toz kalkanlarının geliştirilmesini, bulut yüzeyi etkileşimlerini yönetmeye adanmış uçuş araçlarının oluşturulmasını, iniş sırasında toz bulutunun içini görmenin yollarını bulmayı veya iniş ve çıkış sırasında tozu izlemeyi içerebilir.

NASA, Haziran 2024’te Alabama, Huntsville’de düzenlenecek olan Human Lander Challenge Forum’un açılışında yarışmak üzere 12’ye kadar takım seçecek. Her ekip, NASA ve endüstri konu uzmanlarından oluşan bir panele rekabetçi bir tasarım incelemesinde sunmak üzere teknik bir makale ve ilgili tasarım modellerini veya prototiplerini üretmek için 7.000 $ maaş alacak. İlk üçe giren takımlar toplam 18.000 $’lık ödülü paylaşacak, birinci olan takım 10.000 $, ikinci olan takım 5.000 $ ve üçüncü olan takım 3.000 $ alacak.

NASA’nın Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi, İnsan İniş Sistemleri yöneticisi Lisa Watson-Morgan, “Astronotların düzenli olarak ayın yüzeyine güvenli bir şekilde seyahat etmelerini ve geri dönmelerini sağlayan bir aya iniş kabiliyetine sahip olmak bizim görevimizdir” dedi. , Alabama. “Ay’a iniş araçlarının kaldırdığı tozu yönetme zorluğu en yüksek önceliğe sahip, bu nedenle bu, öğrencilerin Artemis’in altındaki Ay’ın Güney Kutbu bölgesini insanlığın keşfini ilerletmede NASA ile birlikte çalışması için harika bir fırsat. Bu ekiplerin ne yapacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.” gel.”

Yarışmaya katılmakla ilgilenen takımlar, yarışma yönergelerini ve uygunluk gereksinimlerini gözden geçirmelidir. Ekiplerin 22 Ekim 2023’e kadar bağlayıcı olmayan bir niyet bildirimi göndermeleri önerilir. Teklifler 4 Mart 2024’te teslim edilecektir.

Daha fazla bilgi:
Tüm yarışma detayları için Human Lander Challenge web sitesini ziyaret edin: https://hulc.nianet.org

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: NASA, öğrenci fikirlerini aya iniş tozu kontrolü için arıyor (2023, 21 Mart), 21 Mart 2023’te https://phys.org/news/2023-03-nasa-student-ideas-moon.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1