Nvidia İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang’ın Salı günü şirketin yazılım geliştiricilere yönelik yıllık konferansında yeni yapay zeka çiplerini ve teknolojilerini açıklaması bekleniyor.

Analistler, Santa Clara, California merkezli şirketin, chatbot ChatGPT gibi hızla yükselen teknolojileri geliştirmek için kullanılana benzer şekilde işlem gücüne erişilebilirliği nasıl genişletmeyi planladığı hakkında daha fazla ayrıntı vermesini bekliyor olacak.

Geçen ay Huang, yatırımcılara çipleriyle inşa edilen büyük sistemlere daha kolay erişim sağlamak için kendi bulut bilgi işlem hizmetini başlatacağını söyledi.

Şirketin web sitesinde yaptığı açıklamada, Salı konferansında AI’da “sırada ne olduğunu” tartışacağını söyledi.

Nvidia, soruları insan benzeri metinlerle yanıtlayabilen veya bir metin istemine dayalı olarak yeni görüntüler oluşturabilen üretken yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için kullanılan çipleri satma alanında hakim duruma geldi.

Bu yeni teknolojiler, AI sistemlerini devasa veri hazineleri üzerinde eğitmek için aynı anda binlerce Nvidia yongasının kullanımına dayanıyor. Örneğin Microsoft, çılgınca popüler olan ChatGPT’nin temelini oluşturan teknolojilerin geliştirilmesinde kullanmak üzere başlangıç ​​şirketi OpenAI için 10.000’den fazla Nvidia yongası içeren bir sistem kurdu.

Nvidia, AI yonga pazarında Advanced Micro Devices ve birkaç başlangıç ​​şirketiyle rekabet ederken, şirket AI sistemlerinin eğitiminde kullanılan yonga pazarının yüzde 80’inden fazlasına sahip.

AI’daki patlama, Nasdaq Bileşik Endeksi’ndeki yüzde 11,5’lik artışa kıyasla Nvidia hisselerinin bu yıl yüzde 77 artmasına yardımcı oldu. 640 milyar dolarlık piyasa değeriyle (kabaca Rs. 52.86.784 crore), Nvidia uzun süredir rakibi olan Intel’den yaklaşık beş kat daha değerli hale geldi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8