Microsoft Corp’un, Avrupa Birliği’nin Activision’ı 69 milyar $’a satın almasıyla ilgili antitröst endişelerini ele alma çareleri, yalnızca bulut oyun hizmetlerine odaklanıyor ve konuya aşina olan kişilerin Pazartesi günü söylediğine göre rakip Sony’den söz edilmiyor.

ABD yazılım devi, Komisyon’un anlaşmanın konsol ve kişisel bilgisayarlar, PC işletim sistemleri ve bulut oyun akış hizmetleri için rekabeti azaltabileceği yönündeki endişelerini gidermeye çalışıyor. Ancak bir Sony çözümünün bulunmaması, Komisyonun artık konsol pazarındaki rekabetle ilgili endişeleri olmadığını gösteriyor.

Microsoft, teklifini geçen hafta Avrupa Komisyonu’na sundu ancak ayrıntıları açıklamadı.

Kaynaklar, Microsoft’un bulut oyun hizmetleri için 10 yıllık lisans anlaşmaları teklif ettiğini söyleyerek Nvidia, Ukrayna merkezli bulut oyun sağlayıcısı Boosteroid ve Japon Ubitus’u örnek olarak gösterdi.

AB rekabet uygulayıcısı, 22 Mayıs’a kadar anlaşmaya karar vermeden önce rakiplerine ve müşterilerine geri bildirimde bulunmaları için bu haftanın sonuna kadar süre verdi.

Microsoft’un AB teklifi, bulut oyun hizmetleri için lisanslama anlaşmaları ve eleştirmenlere ve PlayStation sahibi Sony’ye Activision’ın Call of Duty franchise’ı için içerik ve kalite açısından eşitlik sağlayan 10 yıllık bir anlaşmayı içeren Birleşik Krallık rekabet ajansına olandan daha dar.

Anlaşma hakkında doğrudan bilgisi olan diğer kişilerin Reuters’e verdiği demeçte, Komisyonun bu tür lisans anlaşmalarını kabul etmesi ve anlaşmayı netleştirmesi muhtemeldir, ancak Birleşik Krallık gözlemcisinin bu tür sözde davranışsal çözümleri kabul edip etmeyeceği net değil.

© Thomson Reuters 2023


Dönebilen ekranlı veya sıvı soğutmalı akıllı telefonlardan, sahipleri tarafından kolayca tamir edilebilen kompakt AR gözlüklerine ve el cihazlarına kadar, MWC 2023’te Orbital’de gördüğümüz en iyi cihazları, Gadgets 360 podcast’ini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8