baktığında Uber veya Lyft’in başlarında, teklifler, özellikler ve daha fazlası konusunda birbirlerini kopyalamakla ünlüydüler. Instagram’a yakın zamanda yapılan bir bakış, Snapchat (Hikayeler) ve TikTok (Reels) gibi rakipleri savuşturmak için son birkaç yılda ürünlerine nasıl yeni özellikler eklediklerini ortaya koyuyor.

Burada alınacak bir ders var: Büyüme pazarlaması endüstrisi liderlerinin bir startup olarak sektörünüzde hâlihazırda yaptıklarını taklit etmiyorsanız, zaman çizelgenize aylarca ve muhtemelen yıllarca gereksiz testler eklemiş olacaksınız. Açık olmak gerekirse, rakiplerinizin web sitesi tasarımlarını kopyalamanız ve kelime kelime çıktı almanız gerektiğini söylemiyorum. Bir rakibin yaptığı her şeyi aynen kopyalamak ile kendi zevkinizi eklerken dışarıdaki çerçeveleri kullanmak arasında net bir çizgi vardır – ikincisini yaptığınızdan emin olun.

Ancak büyük oyuncular bile stratejik olarak taklit taktikleri kullanıyorsa, bir startup olarak taklit etmek daha da önemlidir. Instagram bugün milyarlarca dolarlık bir şirket ve hala taklitten faydalanıyorlar! Bununla birlikte, yeni başlayanların taklit etmesi yerleşik oyunculardan daha da önemlidir çünkü cepler o kadar derin değildir.

İlk yıllarda ilgi çekmeye çalışırken, zamanınızın ve dikkatinizin çoğu başarılı pazarlama taktiklerini taklit etmeye odaklanmalıdır.

Taklit için başlangıç ​​eğrisini anlamanıza yardımcı olması için Üçlü I Modelini kullanacağım ve Postmates’te büyüme ekibinde çalıştığım günlerimden birkaç örnek ekleyeceğim.

Üçlü I Modeli

Üçlü I Modeli üç sütundan oluşur: taklit et, yinele ve yenilik yap. Bir girişim olarak, bunların hepsini yapma fırsatınız olacak, ancak her birini nasıl vurguladığınız ilk aşamalarda çok önemli olacaktır.

İlk yıllarda ilgi çekmeye çalışırken, zamanınızın ve dikkatinizin çoğu başarılı pazarlama taktiklerini taklit etmeye odaklanmalıdır. Bu, rakiplerin reklamlarında, e-postalarında, web sitelerinde ve diğer tüketici temas noktalarında ilham almak anlamına gelir.

Mesajlaşma testi türü zaman içinde değişmelidir

Mesajlaşma testi türü zaman içinde değişmelidir. Resim: Jonathan Martinez

Başarılı taklitlerden kazanç elde ettikçe yineleme art arda gerçekleşebilir ve ölçümleri iyileştirmek için sürekli bir süreç olmalıdır. Test etmek isteyeceğiniz çığır açan bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, devam edin. Yenilik yapmamalısın demiyorum. Bunu küçük tohum girişimlerine danışmanlık yaparken yaptım.

Demek istediğim, yeniliğin belirsizliğine çok fazla kaynak harcamak yerine, başlangıçta girişiminizin taklitten kazanacağı çok daha fazla şey var. Tekerleği sürekli yeniden icat etmeye gerek yok. Başlangıç ​​hayatınızın çeşitli aşamalarında denemekten heyecan duyacağınız yüksek olasılıklı testler için yenilik yapmak üzere kaynaklarınızı koruyun.

Bununla birlikte, bu ‘home run’ salınımlarının, deney yapmaya izin verecek bol miktarda kaynağın olduğu zamanlar için ayrılması gerektiği söylenmelidir.

Ücretli edinimi taklit etmek

Postmates’te zamanımın çoğu satın alma çabalarımızı ölçeklendirmekle geçti. Harcamalarımızı ayda 50.000$’dan 5 milyon$/ay’a çıkardık. Series E’de 300 milyon dolar topladıktan sonra, yeni ücretli kanalların kilidini açarken ölçeklendirmemiz gereken çok sayıda parasal kaynağımız oldu. Ancak, tasarım tarafında hala yeterli kaynağımız yoktu. Ekibimiz, DoorDash ve diğer rakiplerin piyasaya sürdüğü tasarımları başka amaçlara uygun hale getirirken veya taklit ederken kurnazlık yapmak zorunda kaldı. Herhangi bir trendin zirvesinde kaldığımızdan emin olmak için haftalık olarak rakipleri ve reklam kitaplıklarını kişisel olarak takip ettim.genel-24