Bir kayanın altında yaşamadığınız sürece, 343 Industries’in berbat Halo Infinite sürümüyle Halo Franchise’ı ne kadar kötü bir şekilde mahvettiğini biliyorsunuzdur. Başlıkta bir sürü oyun modu eksik. Ve en iyi ihtimalle vasat olan kampanyayı ele geçirmek için bir süre beklemek zorunda kaldık.

Eskiden kültürel bir ezici güç olan Halo Infinite, nadiren çalışan standart altı eşleştirme sistemi sayesinde pek çok kişinin beklentilerini zar zor karşılıyor. Ve biraz keyifli kampanya, umut ışığı olarak (Forge sonunda geri döndü). Halo 5 iyiydi. Özel birşey yok. Ancak Halo Infinite, tabuta son çiviyi çaktı çünkü birçok gazinin oyunla işi bitti.

En iyi senaryo, Halo’nun bir sonraki yinelemesinin franchise’a hizmet etmeye karar vermesine kadar beklemek olacaktır, ancak 343 Industries’in başka planları var gibi görünüyor. O zamana kadar Halo gibi birkaç oyuna daha göz atabilir ve belki devam edebilirsiniz.

1

Gölge Savaşçısı 2

Yayın tarihi: 13 Ekim 2016
Platformlar: PlayStation, Xbox, Microsoft Windows, Linux

Tam olarak Halo değil, Shadow Warrior 2, Hack n Slash unsurlarını zahmetsizce bir araya getiren en eğlenceli FPS Shooter oyunlarından biridir. Hikaye ve yazı en iyi ihtimalle biraz vasat olsa da, karışıma bir sürü espri ve mizah dahil, Shadow Warrior 2 içine girmesi oldukça eğlenceli bir gündelik oyun.

Akışkanlık, hızlı tempolu aksiyon, silahlı çatışmalar ve silah yükseltmeleri açısından çok şey sunuyor ve görsel olarak büyüleyici. Genel olarak, Shadow Warrior 2. Ancak ışıklandırma efektleri bazen abartılıyor. Nispeten daha yavaş tempolu ve zaman zaman daha zor olan Halo ile karşılaştırıldığında Shadow Warrior 2, topları duvara toslama aksiyonuna odaklanan tek oyunculu bir oyundur.

Wang şakalarını ve meta mizahı aşabilirseniz, Shadow Warrior 2 sürükleyici bir deneyim sunuyor. Belirli bir düzeyde cila gösterir, ancak aynı düşmanlarla tekrar tekrar karşı karşıya gelir ve kopyala yapıştır karakter modelleri, deneyimi biraz azaltır.

2

Siberpunk 2077

Cyberpunk 2077 Halo Gibi

Çıkış Tarihi: 10 Aralık 2020
Platformlar: Microsoft Windows, Google Stadia, PlayStation 5, Xbox Series S|X

Bir başka FPS RPG’den ilham alan nişancı oyunu Cyberpunk 2077, berbat bir lansmanla ilerliyor. Oyun, son nesil konsollar için raflardan çekildi. Ve CDProjektRed, hataları düzeltmede vasatın altında bir iş çıkardı. Oyun ilk yıl için düştü.

Ancak işler değişti ve CDProjektRed hayranları ve oyun topluluğu, Cyberpunk 2077’nin kaderinin değiştiğini görüyor. Büyük hatalar giderildi, performans tüm platformlarda optimize edildi ve Xbox Series Potato’da bile (hala mevcut olan) sağlam bir 60 FPS deneyimi sunuyor. daha iyi yapılabilirdi).

Lineer aşamalar ve görevler içeren Halo Franchise’daki (Halo Infinite hariç) çoğu girişle karşılaştırıldığında Cyberpunk 2077, distopik Night City’de geçen bir açık dünya RPG’sidir. Oyun, ayrıntılı yan görevler ve zengin bir açık dünya sunuyor, Halo Infinite’in daha boş açık dünyasında elde edemediğimiz bir şey.

Cyberpunk 2077’de şu anda yapılacak çok şey var. Hikaye, oyunun kurallarını değiştirmese de, beni hala bağlı tutmayı başardı. Ve Phantom Liberty Genişletmesi eli kulağındayken, Cyberpunk 2077, görünüşte uzun süren bir kefaret kavisinden sonra potada daha fazla pişirme ile sağlam bir deneyim olduğunu kanıtlıyor.

3

Wolfenstein 2: Yeni Dev

Wolfenstein 2

Yayın tarihi: 27 Ekim 2017
Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series S|X, Xbox One, Microsoft Windows, Nintendo Switch

2017’de Wolfenstein 2, hem eleştirmenler hem de oyuncular tarafından övüldü. Oyun, genel deneyimi daha da keyifli hale getiren, her zamankinden daha parlak silah oyunu ve hızlı tempolu hareket açısından çok şey içeriyordu. Ancak hikaye tasarımı ve zorluk seçenekleri açısından biraz acı çekti.

Oyun, Halo serisi de dahil olmak üzere, gün içindeki güçlü atıcılara bir saygı duruşu veya geri dönüş. Oyun, mevcut nesil konsolların yeni güçlü donanımından yararlandığından, görsel aslına uygunluk 2023’te bile geçerliliğini koruyor gibi görünüyor.

Wolfenstein 2, doğrusal kampanya seviyeleri, bulunacak koleksiyon öğeleri, ikili kullanılabilecek birden fazla silah ve savunmanızı güçlendirmek için zırh içeren Halo Franchise’daki çeşitli girişlerle çok sayıda DNA paylaşıyor.

Genel olarak Wolfenstein 2, alay, kara mizah ve bazı komik anlardan oluşan diyalog söz konusu olduğunda öncekilerden daha kaygısız, ancak şiddet ve oynanış açısından çılgınca, duvarlara hemen hemen taşak. Ara sahneler biraz daha kısa olabilirdi. Bir şey, Wolfenstein 2 söz konusu olduğunda bu kişisel bir yakınmadır.

4

Kurban

Yayın tarihi: 6 Mayıs 2017
Platformlar: Microsoft Windows, Xbox Series S|X, Xbox One, PlayStation 4, PlayStation 5

Gerçekten de Prey, Arkane Studios’un önceki oyunlarına kıyasla satış açısından çok zarar gördü. Düşük satışlar nedeniyle asla bir Prey 2 göremeyebiliriz. Ancak, suçlu olarak hafife alındı ​​​​ve sohbette hak ettiğinden daha az konuşuldu.

Sadece oyunda daha sonra erişilebilen bir sürü kilitli kasa ve birden fazla gizli yolla alay ettiğimiz için oyunda çok fazla tekrar oynanabilirlik var. Çok fazla NPC etkileşimi olmasa da Prey, ilgi çekici geçmişlere ve şımartılacak hikayelere sahip karakterler sunuyordu.

Halo oyunlarından deneyimleyeceğinizden biraz daha yavaş olsa da, oyuncular Talos I uzay istasyonunun izole edilmiş açık dünyasına (ve onun dışında uzayda) başlarlar. Düşmanlarla karşılaşmak daha nadirdir, ancak karşılaşırsanız başınız belada demektir.

Oyunda hiçbir yaşam belirtisi olmasa da, Prey hala o kadar çok yaşamla dolu ki, sizi güzel ortamlar, günlükler ve Talos I sakinlerine ne olduğunu görmek için gözden geçirmeniz gereken e-postalarla kaptırıyor.

5

Kıyamet Ebedi

Yayın tarihi: 20 Mart 2020
Platformlar: Microsoft Windows, Nintendo Switch, Google Stadia, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series S|X, Xbox One

Doom Eternal, Jean Takahashi tarafından “Çok Zor” olarak incelenirken karakter oluşumu, oynanış ve tabii ki evet, zorluk ayarları söz konusu olduğunda tatlı noktayı vurdu. Hikayenin önceki bölümlerinde bana zor anlar yaşatan süngerimsi patronları anında ortadan kaldırmak için çalışırken değiştirmeyi öğrenirken çok eğlendim.

Film müziği departmanında biraz sıkıntı çekiyor çünkü Doom Eternal’ın Orijinal Film Müziği, Mick Gordon’un en iyi çabalarına rağmen geliştiriciler tarafından hakkını vermedi. Ancak işin özünden uzak duran Doom Eternal, hızlı tempolu, aksiyon dolu, yürek burkan bir oynanış sunuyor ve kendisini kült-klasik Doom’un varisi olarak sağlamlaştırıyor. Klasikten bir oyun ilhamı kullanıyor, üzerinde çalışıyor ve tekerleği kendi kanlı tarzında yeniden icat etmeyi başarıyor.

Doom Eternal’ın Doom Guy’ı, Halo’nun Master Chief’iyle hemen hemen aynı görünüyor. İnsanüstü uzay denizciliği mi? Kontrol edin. Bir sürü silaha erişim mi? Kontrol etmek. Uzaylılara ve şeytani varlıklara karşı mı çıkıyorsunuz? DoomGuy ve Master Chief paraleldir ve Master Chief’in en başta DoomGuy’dan sonra modellenmiş olması şaşırtıcı olmaz.

6

Zaman Bölücüler 2

Yayın tarihi: 9 Ekim 2002
Platformlar: PlayStation 2, GameCube, Xbox, Xbox Serisi S|X

GoldenEye ve Perfect Dark’ın geliştiricileri, Rare Studios’tan ayrıldıktan sonra TimeSplitters ile çıktılar ve ikinci bölüm sevgiyle anıldı. Time Splitters 2 bugün bile, sağlam oynanış, hareket mekaniği ve küçük ama keyifli 4 saatlik bir hikayenin iyi bir birleşimidir.

Oldukça zor olmasına rağmen ve bugün bile. Bize riskli bir retikül sunan kamera ve artı işareti hareket şeması nedeniyle. O zamanlar oldukça yaygın olan pürüzlerin yanı sıra, Time Splitters 2 hala inanılmaz görünüyor ve 2002’de piyasaya sürülen bir oyun için harika animasyonlara sahip.

Bu bir nostalji çıkışı ve Time Splitters 2’yi Halo 1 ve Halo 2 ile oraya koymaktan çekinmeyiz. Doğrusal eylem seviyeleri ve çift elli silah sistemi, Halo 1 ve 2’de keyif aldıklarımızla keskin bir tezat paylaşıyor. Aynı dönemde çıkan oyunlar. Yine de, daha karmaşık bir nişan alma sistemi ile Time Splitters 2’yi oldukça zorlaştıran bir şey.

7

Kader 2

Destiny 2 Halo Gibidir

Yayın tarihi: 6 Eylül 2017
Platformlar: Microsoft Windows, Xbox Series S|X, Xbox One, PlayStation 4, PlayStation 5, Google Stadia

Şüphesiz, Destiny 2, LightFall Genişlemesi ile şu anda tüm aldatmacadır, ancak pembe gözlükleri çıkarırsak, Halo’ya karşı mı geliyor yoksa daha iyi bir Halo alternatifi olarak mı hizmet ediyor? Peki neden olmasın? Bungie, Halo Franchise’ı yarattı, ancak Microsoft tarafından satın alındıktan sonra çok sevilen oyunlarından kısa süre sonra ayrıldı.

343 Industries, Halo’yu mahvetmeye başlarken, Bungie, Destiny ile sekizinci nesil konsolları başlattı. 60 dolarlık bir fiyat etiketinin ardından ödeme duvarlarının arkasına kilitlenen içerik açısından çok sıkıntı çekerken, hayran kitlesini oynaması ücretsiz bir Destiny 2 ile kurtardı.

Destiny 1’e benzeyen Destiny 2, sağlam bir oyun sunuyor, ancak seriye ilk girişle eksikliklerini telafi eden bir sürü oyun içi içeriğin dahil edilmesiyle üzerine inşa ediliyor. Halo serisiyle çok fazla DNA paylaşıyor. Bir uzay gemisinde uzayda dolaşmak ve uzaylılara karşı savaşmak bir zil çalıyor değil mi? Sağlam bir Halo değişimi arıyorsanız, Destiny 2 tam ara sokakta.

8

TitanGüz 2

Titanfall 2 Halo gibi

Yayın tarihi: 28 Ekim 2016
Platformlar: Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series S|X

TitanFall 2, alışması gereken biraz beceri eğrisi olan çılgın hareket mekaniği nedeniyle birçok kişi tarafından tüm zamanların en iyi FPS atıcısı olarak kabul ediliyor. Oyunun Infinite Warfare ve Battlefield One sürümü arasında piyasaya sürülmesi nedeniyle pek kimse hatırlamıyor. Ancak Titanfall 2’yi ele geçirenler, bugüne kadar hala oynuyorlar.

Oyun, görülmesi gereken bazı yıldız manzaraları ve harika harita tasarımı sunan kampanya açısından oldukça iyiydi. Ve beni yanlış anlamayın, Titanfall 2’de endüstriyi hayal edebileceğinizden çok daha fazla ileriye taşıyan saçma sapan bir harita tasarımı vardı.

Halo franchise’ındaki daha yeni girişler, vasat harita tasarımından muzdaripti. Oyun birkaç yıl önce keyifliyken, mevcut eşleştirme sistemi çok oyunculuyu hantal hale getiriyor. Titanfall 2 hala daha küçük ama aktif bir oyuncu tabanına sahip. Ancak ölmek ve yeniden doğmak, oyunculara zırh ve kalkanlar sunan Halo’nun aksine çok daha yaygın.

Çok oyunculu, oyunun gerçekten parladığı yerdir. Dar koridorlara ve kapalı alanlara girip çıkmayı çocuk oyuncağı haline getiren hareket mekaniğiyle birlikte sıkı silahlı çatışmaya sahibiz. Hala sağlam bir Halo değişimi için can atıyorsanız, Titanfall 2 kendi kategorisinde bir başyapıt olduğunu kanıtlayarak sizi büyüleyecek.

Çözüm

Halo Infinite, eski ihtişamlı günlerinin bir kabuğu olsa da, bu sekiz oyun değerli bir ikame görevi görebilir. Bu oyunlar, Halo Franchise ile tam orada duruyor ve hayal kırıklığına uğratmıyor. O zaman devam et. Onlara göz atın ve aşağıdaki yorumlarda onlar hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin!oyun-5