Teknoloji firmaları ve Wall Street, Kurumsal Amerika'da işten çıkarmalara öncülük ediyor

Meta Platforms Inc, ikinci bir kitle turuna çıkan ilk Büyük Teknoloji firması oldu işten çıkarmalarCorporate America, küresel bir ekonomik gerileme beklentisiyle maliyetleri düşürmeye devam ederken.

Küresel merkez bankalarının inatçılığı evcilleştirmek için faiz artırımları şişirme Amazon.com Inc ve Walt Disney Co’dan Wall Street’in ağır sikletleri Goldman Sachs Group ve Morgan Stanley’e kadar şirketlerin görünümünü etkileyerek tüketici ve kurumsal harcamalara ağırlık verdi.

Bu yaygın bir kıvılcım yarattı işten çıkarmalar. İstihdam şirketi Challenger, Gray & Christmas Inc. tarafından hazırlanan bir rapora göre, ABD şirketlerinin Ocak ve Şubat ayları arasındaki işten çıkarmaları 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

İşte büyük Amerikan şirketlerinin son haftalarda duyurduğu işten çıkarmalardan bazıları.

TEKNOLOJİ, MEDYA VE TELEKOM SEKTÖRÜ

Meta Platformları A.Ş.:

Facebook ebeveyni, 11.000 çalışanı işten çıkardıktan sadece dört ay sonra 10.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

IBM Şirketi:

Yazılım ve danışmanlık firması, 3.900 çalışanını işten çıkaracağını söyledi.

Spotify Teknoloji SA:

Müzik akışı hizmeti Spotify, işgücünün %6’sını veya yaklaşık 600 kişiyi işten çıkarıyor.

Alfabe A.Ş.

CEO’su bir personel notunda Alphabet Inc’in 12.000 kişiyi işten çıkardığını söyledi.

Microsoft Şirketi:

ABD teknoloji devi, 2023 mali yılının üçüncü çeyreğinin sonuna kadar 10.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

Axios’un bir kaynağa dayandırdığı habere göre, şirket Ekim ayında çeşitli bölümlerde 1.000’den az çalışanı işten çıkardı.

Amazon.com Inc:

E-ticaret devi, şirket genelindeki işten çıkarmaların 18.000’den fazla çalışanı etkileyeceğini söyledi.

Intel Şirketi:

CEO Pat Gelsinger, Reuters’e “insan eylemlerinin” bir maliyet azaltma planının parçası olacağını söyledi. Yonga üreticisi, 2023’te maliyetleri 3 milyar dolar azaltacağını söyledi.

Twitter Inc:

New York Times’ın bildirdiğine göre, sosyal medya şirketi en az 200 çalışanını veya iş gücünün yaklaşık %10’unu işten çıkardı. İşten çıkarmalar, Kasım ayında, Elon Musk’ın firmayı devralmasının hemen ardından, Twitter’ın toplam personelin yaklaşık yarısını temsil eden yaklaşık 3.700 kişiyi işine son vermesinden sonra geldi.

Lyft Inc:

Araç çağırma firması, bu yılın başlarında zaten 60 kişiyi işten çıkardıktan ve Eylül ayında işe alımları dondurduktan sonra işgücünün %13’ünü veya yaklaşık 683 çalışanını işten çıkaracağını söyledi.

Salesforce Inc:

Yazılım şirketi, zorlu bir ekonomiyi gerekçe göstererek, yeniden yapılandırma planının bir parçası olarak çalışanlarının yaklaşık %10’unu işten çıkaracağını ve bazı ofisleri kapatacağını söyledi.

Cisco Sistemleri A.Ş.:

Ağ ve işbirliği çözümleri şirketi, işgücünün kabaca %5’ini etkileyebilecek bir yeniden yapılanma gerçekleştireceğini söyledi. Çaba 2023 mali yılının ikinci çeyreğinde başlayacak ve şirkete 600 milyon dolara mal olacak.

HP Inc:

Bilgi işlem cihazları üreticisi, 2025 mali yılının sonuna kadar 6.000 kişiyi işten çıkarmayı beklediğini söyledi.

Workday Inc:

Yazılım şirketi, zorlu bir makroekonomik ortamı gerekçe göstererek kabaca 500 kişiyi veya işgücünün %3’ünü işten çıkaracak.

NetApp Inc:

Bulut şirketi, küresel iş gücünde %8’lik bir azalma olduğunu duyurdu. Şirketin 29 Nisan 2022 itibarıyla 12.000 çalışanı bulunmaktadır.

Rivian Otomotiv A.Ş.:

Halihazırda düşen nakit rezervleri ve zayıf bir ekonomi ile boğuşan EV üreticisi sektör çapında bir fiyat savaşına hazırlanırken şirket, maliyetleri kısma çabasıyla işgücünün %6’sını işten çıkarıyor.

Maç Grubu:

Tinder ebeveyni, ilk çeyrek gelirinin Wall Street beklentilerinin altında olduğunu tahmin etmesinden bir gün sonra işgücünün yaklaşık %8’ini işten çıkaracağını söyledi.

Dell Teknolojileri A.Ş.:

Bilgisayar üreticisi düşen taleple boğuşurken ve ekonomik belirsizliğe hazırlanırken, şirket yaklaşık 6.650 kişiyi veya küresel işgücünün %5’ini ortadan kaldıracak.

Palantir Teknolojileri A.Ş:

Veri analitiği firması, iş gücünün yaklaşık %2’sini azalttığını söyledi. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ile yaptığı çalışmalarla tanınan Palantir’in 31 Aralık 2022 itibarıyla tam zamanlı 3.838 çalışanı bulunuyor.

FİNANS SEKTÖRÜ

Goldman Sachs Grubu A.Ş.:

Konuya yakın bir kaynağın Reuters’e verdiği demeçte, Goldman Sachs, 11 Ocak’ta kapsamlı bir maliyet düşürme hamlesi ile personel çıkarmaya başladı ve etkilenenlerin yaklaşık üçte biri yatırım bankacılığı ve küresel piyasalar bölümünden geldi.

Kaynaklardan biri 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, işten çıkarmaların 3.000’in biraz üzerinde olması bekleniyor ve bu, mali krizden bu yana banka için en büyük işgücü azaltımı olacak.

Morgan Stanley:

Reuters’in 3 Kasım’da bildirdiğine göre, Wall Street santralinin önümüzdeki haftalarda dünya çapında yeni bir işten çıkarmalar başlatması bekleniyor, çünkü anlaşma yapma işi darbe alıyor.

Citigroup Inc:

Bloomberg News’in bildirdiğine göre, banka, yatırım bankacılığı bölümündeki düzinelerce işi ortadan kaldırdı, çünkü anlaşma yapmadaki düşüş Wall Street’in en büyük bankaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

BlackRock Inc:

Insider’ın bir nota atıfta bulunarak, varlık yöneticisinin 500’e kadar işi keseceğini bildirdi.

Yaratılış:

Konuya aşina bir kişinin Reuters’e verdiği demeçte, kripto para birimi firması, altı aydan kısa bir süre içinde ikinci bir işten çıkarma turunda işgücünün %30’unu azalttı.

Coinbase Global:

Kripto para borsası, zaten yükselen faiz oranlarıyla sıkışan kripto para birimlerinin büyük borsa FTX’in çöküşünün ardından yeniden baskı altına girmesinin ardından, yaklaşık 950 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

Şerit Inc:

Şirketin kurucularının çalışanlara gönderdiği bir e-postaya göre, dijital ödeme firması çalışan sayısını yaklaşık %14 oranında azaltıyor ve işten çıkarmalardan sonra yaklaşık 7.000 çalışanı olacak.

TÜKETİCİ VE PERAKENDE SEKTÖRÜ

Meat Inc’in Ötesinde:

Vegan et üreticisi, bu yıl 200 kişiyi işten çıkarmayı planladığını ve işten çıkarmaların yaklaşık 39 milyon dolar tasarruf etmesinin beklendiğini söyledi.

Mavi Önlük Holding A.Ş.:

Çevrimiçi yemek seti şirketi, maliyetleri düşürmek ve operasyonları düzene sokmak için kurumsal işgücünün yaklaşık %10’unu azaltacağını söyledi. 30 Eylül itibarıyla şirketin yaklaşık 1.657 tam zamanlı çalışanı vardı.

DoorDash Inc:

Pandemi sırasında büyüme artışı yaşayan gıda dağıtım firması, kurumsal çalışan sayısını yaklaşık 1.250 çalışan azalttığını söyledi.

Yatak Banyosu ve Ötesi:

Perakendeci, maliyetleri azaltmak amacıyla bu yıl daha fazla çalışanı işten çıkaracak. Geçen yıl şirket yöneticileri, ev eşyaları perakendecisinin kurumsal ve tedarik zinciri işgücünün yaklaşık %20’sini azalttığını söylemişti.

ENERJİ VE KAYNAKLARI SEKTÖRÜ

Dow Inc:

ABD’li kimyasal üreticisi, enflasyon ve tedarik zinciri kesintileri gibi zorluklarla mücadele ederken yaklaşık 2.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi.

Phillips 66:

Arıtıcı, 500 milyon $’lık 2022 maliyet tasarrufu hedefine ulaşmaya çalışırken, çalışan sayısını 1.100’ün üzerine düşürdü. İndirimler Ekim sonunda çalışanlara iletildi.

SAĞLIK VE İLAÇ SEKTÖRÜ

Johnson ve Johnson:

İlaç devi, CFO Joseph Wolk’un sağlık hizmetleri holdinginin kendisinin “doğru boyutlandırmaya” baktığını söylemesiyle, enflasyonist baskı ve güçlü doların ortasında bazı işleri kesebileceğini söyledi.

ÜRETİM SEKTÖRÜ

3M Şirketi:

Endüstriyel holding, daha düşük bir kar bildirdikten sonra 2.500 imalat işçisini işten çıkaracağını söyledi. (

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9