Elon Musk'ın kendi Ütopik kasabasını planladığı bildiriliyor

Fotoğraf: McNamee’yi kazan (Getty Resimleri)

Tesla, Twitter, SpaceX, ve sıkıcı şirket CEO Elon Musk dır-dir özgeçmişine bir başlık daha ekliyor: kasaba sahibi. Milyarderin inşaat üzerinde çalıştığı bildiriliyor kendi “ütopyası” Teksas’ta ve adını Snailbrook koymayı planlıyor.

TO Wall Street Gazetesi bildiriyor ki Musk, kasabayı şu anda yapım aşamasında olan Boring ve SpaceX tesislerinin yanına Austin’in dışında inşa etmeyi planlıyor. Facebook fotoğrafları, bölgenin halihazırda bir modüler evler koleksiyonuna, bir havuza, açık hava spor alanına ve spor salonuna sahip olduğunu ve halihazırda sahip olduğunu ortaya çıkardı. işaretler gönderildi okuyan: “Hoş geldin, snailbrook, tx, tahmini 2021.”

Dergiye göreMusk’ın planları arasında inşa etmek var çalışanlarının yaşaması için bir yer ve İşten çıkarılmaları veya istifa etmeleri halinde binayı boşaltmak için 30 günleri olacağı uyarısıyla, bir ve iki yatak odalı evler için onlardan ayda yaklaşık 800 dolar alıyor. Planlar hâlâ üzerinde çalışılıyor olsa da şu soruyu sormak için iyi bir zaman gibi görünüyor: BENBu iyi bir fikir mi?

Şirketler onlarca yıldır kasabaları dolduruyor ve güç tekeli kurabilecekleri bir yer yaratıyor. geniş kapsamlı şirketleri için bir alanda ve çalışanlarından kar elde etmek. Fikir, özünde kulağa hoş geliyor—bir işveren için çalışın ve tüm olanaklara indirimli bir fiyata erişerek kasabada yaşayın. Ama işler ters gittiğinde ne olur?

Şirket şehirlerinin bir uzun Hikaye sözde u yaratmanınişçileri için topialar değil, aynı zamanda esir kamplarına benzeyen kasabalar da yarattı. işverenlerin ev sahibi, dükkan sahibi ve ihtiyaç duyabileceği diğer her şey olduğu yer. Birçok kasabalar kömür şirketleri tarafından inşa edildi ve işçiler genellikle yoksulluk ve istismar içinde yaşadılar.

Şirket kasabalarının çoğu, işçilere yeterli ödeme yapılmadan veya normal yaşam standartları sağlanmadan, işçilerin emeği ve becerileri üzerine inşa edildi. Buna göre Smithsonian19. yüzyılın başlarında kömür, çelik ve tekstil endüstrileri patlama yaşarken, şirketler işçilerinin temel konutlarda yaşamalarını zorunlu kılmak için kasabalar inşa ettiler ve çocukları, öğrencilere yalnızca patronların bilgilerinin öğretildiği şirkete ait okullara gönderdiler. perspektif.

İşçiler de almadı yeterli tazminat ve ödendi yazı normal para yerine Scrip, işçilerin yalnızca şirket mağazasında kullanabilecekleri bir para birimiydi. fiyatlarını bileşik dışındaki diğer kuruluşlardan yaklaşık% 20 daha fazla artırdı.

Bu kasaba modelleri düşünülürken varolmaya geçmişte, onlar bugün hala ortalıkta. Elon Musk kendini sağcı olarak gösteriyor bildirildiğine göre görev yöneticisi çalışanları bir hevesle işten çıkarır, güvenlik düzenlemelerinden nefret eder, ayrımcı işyerlerini teşvik ederve genel olarak yasaların kendisi için geçerli olmadığına inanıyor gibi görünüyor, gerçekten kendi şehrini yönetmesini istiyor muyuz? O zaten kendi okulunu kurdu çocukları için, çalışanlarına bir ScripCoin jetonuyla ödeme yapmaya çalıştığını düşünüyor musunuz?genel-7