Teknoloji şirketleri, özellikle büyük olanlar gibi Google ve Apple, son birkaç yılda dünyanın her yerinden inceleme ve antitröst mevzuatıyla karşı karşıya kaldı. Temelde tekelcilik yapmakla ya da güçlerini ve erişimlerini kendi avantajlarına kullanmakla, rekabeti boğmakla suçlanıyorlar.

Bugünün davası Google ve Kanada ile ilgili. Kanada, “Çevrimiçi Haber Yasası” veya Bill C-18 olarak adlandırılan yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Yasayla oturum açılırsa, Google’ın yayıncılara içeriklerindeki bilgileri kullanmaları için ödeme yapmasını gerektirecektir. Ve Google, Kanadalılara herhangi bir haber göstermemeyi test etmeye karar verir. 9to5Google’ı bildirir.

Google, Bill C-18’e yanıt olarak, Kanada’da Arama’da kullanıcıların küçük bir yüzdesiyle eksiksiz bir haber içeriği bloğunu test ediyor

Çevrimiçi Haber Yasası” veya Bill C-18, Google ve diğer teknoloji devlerinin, ürünleri (bizim durumumuz için, Arama’dan bahsediyoruz) gazetecilerin veya haber kaynaklarının içeriğini kullandığında, ülkedeki haber kuruluşlarıyla anlaşmalar yapmasını gerektirecektir. bir şey ararsanız, Google bir haber yayınından metin alarak size tam bilgi vermek için “snippet” kullanır. Bu şekilde, çoğu zaman haber sitesine gitmeden bile cevabınızı alırsınız. Esas olarak Bill C-18 budur. telafi etmeye çalışıyor.

Şimdi Google, Kanada’da bulunan küçük bir kullanıcı yüzdesi, %4 için bir test gerçekleştiriyor. Test, Arama’daki haber içeriğini engeller. Bildirildiğine göre beş hafta boyunca canlı yayınlanacak ve Kanadalı yayıncılar ile gazetelerin içeriklerini içerecek.

Bir Google sözcüsü, şirketin “Tasarı C-18’e olası ürün yanıtlarını” test ettiğini belirtti ve “C-18’in aşırı geniş olduğu ve değişmediği takdirde Kanadalıların her gün kullandığı ve güvendiği ürünleri etkileyebileceği” konusundaki endişelerini dile getirdi.

Öte yandan Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriguez, Twitter üzerinden testle ilgili şunları söyledi:

telefon-1