5G, birkaç yıldır Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) gündemde. 27 Şubat Pazartesi – 2 Mart tarihleri ​​​​arasında Barselona’da yapılacak olan bir sonraki, bir istisna olmayacak. 5G’nin Fransa’da ticari açılışından iki yıldan fazla bir süre sonra, her şeyden önce en son nesil mobil ağlardaki gelişmeler söz konusu olacak.

5G aslında sadece emekleme aşamasında. 4G’de olduğu gibi, yeni standardın verim veya gecikme açısından kendisine yüklenen tüm umutları gerçekleştirmesi birkaç yıl alıyor. Dolayısıyla 2023, 5G’nin bağımsız (SA), yani “saf” 5G’nin, operatörlerin çekirdek ağında 4G ile bir arada var olmadığı bir yıl olmalıdır.

Bu 5G SA, Endüstri 4.0, teletıp, akıllı şehir veya otonom araçlar alanlarında gerçekten yıkıcı kullanım durumlarının önünü açmalıdır. İspanya’da zaten bir 5G SA ağı başlatmış olan Orange, bunu Barselona’da göstermeyi planlıyor.

Bir futbol maçını takip etmek için braille sistemi

Olimpiyatlardan yaklaşık 500 gün önce Orange, Paris’te sürükleyici bir maraton simülasyonu deneyimi sunacak. 30 m kubbe altında2 360° ekran ve uzamsal bir ses sistemi ile donatılmış olan bu mekanda ziyaretçiler, Paris’in sembolik mekanlarında koşan bir maraton koşucusunun hislerini hissedecekler.

Görme engelli veya görme engelli kişiler, Vélodrome de Marseille’deki maçlar gibi büyük spor etkinliklerinin dışında tutulamaz. Sesli açıklamanın ötesine geçmek için Orange Vélodrome’un 5G Laboratuvarı ve yeni kurulan Touch2See, manyetik diskle donatılmış, topun hareketlerini gerçek zamanlı olarak yeniden üreten bir tablet tasarladı.

Taraftar böylece sahanın neresinde hareket edildiğini eliyle anlayabilir ve oyuncuların taktiksel hareketlerini anlayabilir. 5G, uç bilgi işlem ve yapay zeka (AI) kullanan bu cihaz, Profesyonel Futbol Ligi kameralarına ve Stats Perform uzmanından alınan spor verilerine dayanmaktadır.

5G olmadan metaverse olmaz

Düşük gecikme süresi ve sunduğu bant genişliği kapasitesi ile 5G, metaverse geliştirmenin temel dayanaklarından biri olacak. MWC’deki Turuncu standda, sanal gerçeklik kulaklığı takan ziyaretçiler kendilerini sürükleyici bir evrene kaptıracak. İber Yarımadası’nın sonunda, yaklaşık 1.000 kilometre uzaklıkta bulunan Malaga’daki Orange mağazasında bulunan bir katılımcı da onlara katılacak.

Hareket yakalama kıyafeti ile donatılmış bir dansçı, gruba bu metaverse boyunca rehberlik edecek. Dansçının hareketleri ve katılımcıların avatarları gerçek zamanlı olarak büyük bir ekrana yansıtılacaktır.

Siber köpeğe pilotluk yapacak dijital ikiz

5G için kullanım durumları sadece ana akım değildir. Geleceğin fabrikasında 5G, çok sayıda bağlı sensörden veri toplamayı mümkün kılar. AI teknolojileri daha sonra bu verileri kestirimci bakım veya kalite kontrol (bilgisayar görüşü) amacıyla işler ve analiz eder.

Karma gerçeklik (fiziksel ve sanal dünyaların birleşmesi) ve robotik, 5G ve dijital ikiz teknolojilerle bir araya geldiğinde, endüstriyel ortamlarda çalışanları eğitmek, makineleri izlemek veya ulaşılması zor veya tehlikeli endüstriyel alanlara kendilerini yansıtmak için kullanılabilir.

Ziyaretçiler, 5G bağlantılı bir Microsoft HoloLens2 veya Meta Quest Pro kulaklık kullanarak robotun dijital ikizini görecek Xiaomi Siber Köpek karma gerçeklik ortamında. Ziyaretçiler robotu uzaktan kontrol edebilecek ve dijital avatarı üzerinden hareket ederek bir yerden başka bir yere yönlendirebilecek.

Endüstriyel proseslerin güvenliğini sağlamak

5G’nin gelişimi ancak siber güvenlikle el ele gidebilir. Kritik endüstriyel süreçlere hizmet eden mobil ağlar, maksimum korumadan yararlanmalıdır. Bununla birlikte, ulaşım, enerji veya imalat sektörlerindeki oyuncular, iki tür ağa sahip olma özelliğine sahiptir: geleneksel BT ağları ve endüstriyel ekipmanı kontrol etmek ve izlemek için kullanılan operasyonel ağlar (OT).

Giderek BT ​​ile birbirine bağlanan ve genellikle daha az güvenli olan bu OT bölümü, siber suçlular tarafından endüstriyel bilgi sistemlerine sızmak için kullanılan güvenlik açıkları sunar. Farkındalığı artırmak için operatörün bir yan kuruluşu olan Orange Cyberdefense, bir pompa sistemi aracılığıyla kapalı bir su tankına girerek MWC’de bir siber saldırı simülasyonu yapacak.genel-15