Counter-Strike: Global Offensive ile ilgili ilk anım, 2006’da büyük ölçüde farklı görünen Inferno haritasında. Rahatsız edici olması gerekirdi ama şaşırtıcı bir şekilde CS 1.6, bugün kadifemsi CSGO’nun sunduğu rekabet deneyimini sunuyordu. Kesin olarak belirlemek zor, ancak Counter-Strike’ın popülaritesi açıkça ara sıra yapılan makyajlardan kaynaklanmıyor. Bu bir tutku, duygu ve eşsiz bir rekabet meselesidir.

Valve’ın sevgi emeği, kayda değer herhangi bir güncelleme veya etkinlik olmadan yakın zamanda 1,3 milyonu aşan bir zirve ile tüm zamanların en yüksek yeni oyuncu sayısına ulaştı. Yeni dönüm noktası, ‘İnsanlar artık bu oyunu oynuyor mu?’ sorular.

Cidden, CSGO neden hala popüler?

Tutkulu ve yaratıcı bir topluluğa sahip bir oyunu, temel taşı öldürmek zordur. Valve, 2000’li yıllarda büyük bir oyuncu tabanını kendine çeken Counter-Strike ile 5’e 5 formatını havalı hale getirdi. Açık devre, Kuzey Amerika’dan Afrika ve Asya’ya uzanan yaygın esporlarla sonuçlandı. O zamanlar dünyanın her köşesindeki kitleler için hiçbir mega espor unvanı bu kadar kolay erişilebilir değildi. Ancak CS, Güney Asya’daki köhne oyun kafelerinde ve en iyi oyun PC’lerine sahip oyuncular için gidilecek yerdi. Herkes oynuyordu. Valve bilmiyordu ama onlarca yıl yaşayacak bir miras yarattı.

Şimdi, CSGO’nun eski oyuncular için nostalji uyandırdığı için popüler ve başarılı olduğunu söylemiyorum. Zaman geçtikçe kendi mirasını yaratan yeni oyunlar gelmeye devam edecek. Ancak FPS’de hiç kimse Valve’ın CSGO için yaptığını yapmıyor. Oyuncuların direksiyona geçmesine izin veriyor.
Hayran kitlesi yıllardır oyunu idare ediyor, bu yüzden Valve’ın müdahalesi pek işe yaramıyor, bu hem iyi hem de kötü. Güncellemeler güzel, ancak oyuncu sayısı üzerindeki etkileri önemsiz.

Oyuncular tarafından oyuncular için bir oyun

Counter-Strike başlangıçta bir Half-Life moduydu, daha sonra Valve tarafından satın alındı ​​ve sonunda hayranlar tarafından tam teşekküllü bir dev haline getirildi. Valve, CS’yi gösterişsiz sattı ve topluluk onu modlarla donattı – ve kendi ellerinizle yarattığınız bir şeye değer vermemek imkansız.

Bu tek nedenden dolayı, yeni yarışmacılar CSGO’ya mum tutamazlar. 2023’teki büyük çekimlerin çoğu, yayıncı tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. Geliştirici, e-spor devresinden oyun içi metaya kadar tek amacı daha fazla gelir elde etmek olan “ürünü” mikro düzeyde yönetir. Oyuncu, bir tüketiciden başka bir şey değildir ve tüketiciler, mağazaya yeni ve daha iyi bir ürün geldiğinde satın alınabilir.

CS:GO’da hazır bir ürün satın alan tüketiciler yoktur. Bunun yerine, oyuna zaman ve çaba harcayan yaratıcılar ve fanatik hayranlar var. CS:GO organizatörleri, rakiplerinden farklı olarak platformlar ve etkinlikler oluşturma özgürlüğüne sahiptir. Sizi temin ederim ki şu anda dünyanın herhangi bir yerinde yerel bir CS:GO turnuvası var çünkü Valve buna izin veriyor.

CSGO, 2023'te bile FPS oyunlarının kralı olmaya devam ediyor: Bir e-spor turnuvasını izleyen insanlarla dolu devasa bir arena

Topluluğun sahip olduğu ESEA, Faceit ve benzeri platformlar, güce sahip oldukları için ileri düzey oyuncular için oyun metasını şekillendiriyor. Yaratıcı oyuncular dış görünüm pazarından çok para kazanıyor. Böyle bir oyuncu tabanı satılık değildir – pazarı yönetenler onlardır.

CS:GO sadece mekanik olarak daha iyi

Hayran kitlesi ve nostalji bir yana, kaç oyun, oyuncuları sadece oyunun tadını çıkarmak için kendilerini koli bandıyla tavana bantlamaya ikna etti? Sıfır. CS sadece mekanik olarak üstündür.

5’e 5 formatı, hızlı mermiler, kusursuz silah oyunu ve oyun yapısı, önemli görsel eşitsizliklere rağmen CS 1.6 ile CS:GO arasındaki rekabet deneyimini aşağı yukarı aynı yapan nedenlerdir. Bu basit bir oyun: beşliden biri C4’ü yerleştiriyor, diğeri onu etkisiz hale getirmek zorunda. Daha iyi amaç ve stratejiye sahip olan takım kazanır; saçmalama.

Bu nedenle CS:GO’nun espor değeri yüksektir. İzlemesi kolay ve kullanmaya başlaması daha da kolay. Doğrudan rakip Valorant’tan bir örnek alalım. Bir FPS acemisinin Valorant’a ayak basması için kendi tarzına uygun bir ajanın kilidini açması, silahları öğrenmesi ve ardından düzinelerce beceriye sahip olması gerekir. CS:GO’nun öğrenme eğrisi, yarışıyorsanız çok daha yüksektir, ancak başlaması en kolay oyundur. Sadece birkaç tabanca ve tüfek öğrenmeniz gerekiyor ve en azından Gold Nova’yı vurana kadar hazırsınız.

Bu basitlik, eğlenceli bir izleme deneyimine katkıda bulunur. Polis üniformalı iyi adamlar ve rastgele kıyafetli kötü adamlar var. Shroud mükemmel bir şekilde açıkladı.

“İzlerseniz, dumanı, molly’yi veya el bombasını anlarsınız. Çok basit, değil mi? [In Valorant] sadece fazladan bir karmaşıklık katmanı vardır. Bu arada büyükanneme Counter-Strike izlettim ve anladım. İlk kez izleyen bir bakış açısıyla anlamak çok basit,” dedi – ve eğer biri varsa, bilmesi gerekir.

Counter-Strike bir gecede patlamadı. İnişleri ve çıkışları oldu ama taraftarlar ayakta tuttu. 2023’te CSGO’nun zengin bir geçmişi, sağlıklı e-sporları ve yılda yaklaşık üç kez “CSGO ölüyor” raporları göreceklerini bilen akıllı bir hayran kitlesi var ve bu artık onları şaşırtmıyor. Yeni bir rakip mücadeleye her girdiğinde, CSGO sadece daha büyük bir oyuncu sayısıyla geri dönmek için reddeder. Olmaya devam edecek, ancak sadık hayranlar rahat.

CSGO hiçbir yere gitmiyor; en azından birkaç on yıl kadar.

CSGO’nun 2023’teki en iyi çok oyunculu oyunlardan biri olduğunu düşünüyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız. Oyuna alışmak için CSGO dereceleri kılavuzumuza göz atın.oyun-2