Japon uzay geliştirme şirketi Iwaya Giken'in CEO'su Keisuke Iwaya, Tokyo'da düzenlenen bir konferansta ticari alan görüntüleme kapsülünü tanıttı.

Japon uzay geliştirme şirketi Iwaya Giken’in CEO’su Keisuke Iwaya, Tokyo’da düzenlenen bir konferansta ticari alan görüntüleme kapsülünü tanıttı.
Fotoğraf: Eugene Hoşiko (AP)

Balonlar şu anda çok sıcak ve sadece askeri jetler tarafından düşürülenler değil. Japonya’da bir girişim, helyum dolu bir balon kullanarak insanları uzayın ucuna göndermek istiyor ve bunu uygun maliyetli bir şekilde yapmak istiyor. ama seçilmiş yolcu kabin arzulanacak çok şey bırakır.

Japon şirketi Iwaya Giken, Salı günü Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında küçük, yuvarlak kabinini tanıttı. Plan, kaldırmak için helyum dolu bir balon gerektiriyor. uzayın karanlığının görülebildiği Dünya atmosferinin orta kısmına iki koltuklu. Iwaya Giken, bu teklifi bu yılın sonuna kadar kullanıma sunmayı umuyor, Associated Press bildirildi. Kulağa hoş geliyor ama mürettebat kabini olan küçük plastik top benzer yerel fuarlarda havaya fırlatılan sapanlı oyuncaklar.

Konsept, bir pilot ve bir yolcunun kemerini bağlayıp Dünya’nın 15 mil (25 kilometre) yukarısına ulaşan irtifalara çıkmasını gerektiriyor (bağlam açısından, bu hala uluslararası kabul görmüş uzay sınırından 47 mil (76 km) uzakta). Oradan, cesur gezginler gezegenimizin eğriliğini görebilir ve göksel boşluğa bakabilirler. Bir roket ya da uzay uçağı olmadığı için, yolcuların bu kabinlerden birine otostop çekmek için herhangi bir özel eğitimden geçmesi gerekmeyecek. Milyarder olmaları da gerekmez, çünkü cşirket CEO’su Keisuke Iwaya işaret etti.

Balonun alçalmadan önce yaklaşık bir saat boyunca yol alacağı hedef irtifaya ulaşması yaklaşık iki saat sürecektir. Yolculuğun ilk fiyatı yaklaşık 24 milyon yen’e (180.000 $) mal olacak, ancak Iwaya Giken sonunda bunu birkaç milyon yen’e indirmek istiyor, bu da şuna eşit: on binlerce dolar, AP’ye göre.

Kapsülün içi.

Kapsülün içi.
Fotoğraf: Eugene Hoşiko (AP)

Japon girişimi ilk değil Bu tür bir balon yolculuğu konsepti bulmak, ancak rakiplerininki gibi teklifler, bu proje devam eden bir çalışma olarak kalır. Ayrıca, alternatiflerine göre çok daha az rahattır.

Arizona merkezli World View Enterprises üzerinde çalışıyor Kendi stratosferik balon yolculuğu, yolcu başına 50.000 $ beklenen maliyetle. Klostrofobik iki koltuklu yerine, World View’in kapsülü çok daha ferah şirkete göre yolculuk altı ila 12 saat sürecek. Balon gezintilerinin üst ucunda Space Perspective gelişiyor A lüks balonlu kapsül yolcuları stratosfere kişi başı 125.000 $ gibi yüksek bir fiyata taşımak. Konsept tasarımı yemyeşil, ferah ve çok, çok süslü, rahat koltuklarında uzanırken uzayın kenarında hayranlık uyandıran yolculara kokteyller sunuyor.

Bu balon gezileriyle karşılaştırıldığında, geliştirilen teklif Iwaya Giken görünüyor biraz kaba. Bununla birlikte, şirket, fiyatı birkaç bin dolarlık hedef fiyatına indirmeyi başarırsa, istikrarlı bir müşteri akışı görebilir. Ama küçücük, langırt görünümlü bir kapsüle bağlanma ve bu kadar yükseğe kaldırılma fikri benim klostrofobimle uyuşmuyor—gezegenimize yaşamı değiştiren bir bakış açısıyla bakmak olsa bile.

Japon şirketi şu anda Ağustos ayının sonuna kadar balon gezileri için başvuruları kabul ediyor. ve Onun AP’ye göre ilk beş yolcu Ekim ayında açıklanacak.

Daha fazla: Tarihi Virgin Galaktik Uçuşu, ‘Uzayın’ Sadece Bir Kavram Olduğunu Hatırlatıyor, Adamımgenel-7