Günümüzde, akıllı telefonların büyük çoğunluğunda bir değil iki cam levha bulunur (genellikle aralarında parlak metal bir çerçeve vardır). Bu tasarımın işe yaraması pek şaşırtıcı değil – gerçekten dokunana kadar çok kaliteli ve çok zarif görünüyor.

Akıllı telefonlar, nihai parmak izi mıknatıslarına dönüştü. Daha mat yüzeylere sahip olanlar, diğerlerinden daha iyi durumda olma eğilimindedir, ancak 2023’teki hemen hemen her akıllı telefon, en kısa kullanımlardan sonra bile yağlı bir karmaşa haline gelir. Akıllı telefon üreticilerinin şimdiye kadar bu konuda bir şeyler yapmış olacağı düşünülebilir.

Görünüşe göre General Motors, bunu benzerlerinden daha çok önemsiyor gibi görünüyor. elma ve SAMSUNG. tarafından keşfedilen bir patente göre Gizmodove daha sonra kapsanan özel bir makale Android Kurumu tarafından GM, “parmak izlerini yok edebilen” Kendi Kendini Temizleyen bir ekran üzerinde çalışıyor.

Esasen, dokunmatik ekranın yapısı içinde görünmez bir kaplama uygulanacaktır. İkincisi, ultraviyole radyasyonun etkisi altında, daha sonra parmak izlerinin oluşumuna neden olan organik kalıntıyı parçalayacak özel bir kimyasal reaksiyon üretecektir.

Kısacası, ekran UV ışığıyla parlatıldığında tüm lekeler kaybolacaktır. Güneşten bol miktarda aldığımız göz önüne alındığında, akıllı telefonlarımız çoğu zaman lekesiz olmalıdır. Patentin bundan daha da ileri giderek panel içinde gerektiğinde UV ışığı yayan özel piksellerin uygulanmasını öngördüğünü de belirtmek gerekir.

Dokunmatik ekranın günlük hayatımızın her zamankinden daha yaygın bir parçası haline gelmesiyle, böyle bir teknolojinin düşünülmesinin bu kadar uzun sürmesi ilginç. Akıllı telefonlarda da çalışması için sürecin ayarlanması gerektiğine şüphe yok, ancak bunu ilk etapta bir sorun olarak düşünen General Motors’un olması biraz ironik.telefon-1