Şirketin belirttiği gibi, “Yapay zeka, Arama’nın ilk günlerinden beri dili anlamamıza yardımcı oldu ve sonuçları daha faydalı hale getirdi. Yıllar içinde yapay zekaya yaptığımız yatırımı derinleştirdik ve artık bilgiyi dilden birçok biçimde anlayabiliyoruz.” anlayıştan görüntüyü anlamaya, videoyu anlamaya ve hatta gerçek dünyayı anlamaya. Bugün, bilgi keşfini daha da doğal ve sezgisel hale getirmek için AI’daki ilerlemelerimizi uyguladığımız birkaç yeni yolu paylaşıyoruz.”

Google Lens artık “ekranınızı arayacak”

Bu yüzden ilk bahsedeceğimiz Google özelliği, kelimeler yerine fotoğraflarınızı veya canlı kamera önizlemelerini kullanan yapay zeka destekli bir arama motoru olan Google Lens. Şaşırmak ister misin? Lens her ay 10 milyardan fazla kez kullanılıyor. Android kullanıcılarının “ekranınızda arama yapmasına” olanak tanıyan bir Lens güncellemesi önümüzdeki aylarda dağıtılacak. Güncellemeden sonra, uygulamadan çıkmak zorunda kalmadan Lens’i kullanarak web sitelerinden ve mesajlaşma ve video uygulamalarından fotoğraf ve video arayabilirsiniz. Serin.

Google bir örnek veriyor. “Arkadaşınızın size Paris’i keşfederken çekilmiş bir videosunu içeren bir mesaj gönderdiğini varsayalım. Arka planda gördüğünüz yer işareti hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Android telefonunuzdaki güç veya ana sayfa düğmesine uzun basmanız yeterlidir (bu, telefonunuzu çağırır). Google Asistan) ve ardından “arama ekranına” dokunun. Lens burayı Lüksemburg Sarayı olarak tanımlıyor ve daha fazlasını öğrenmek için tıklayabilirsiniz.”
Google’ın çoklu arama özelliği, kullanıcıların Google Lens ile metin ve resimleri aynı anda kullanarak arama yapmasına olanak tanır. Belirli bir öğeyi aramak istediğinizi varsayalım. Google uygulamasında, ekranın üst kısmında bulunan arama çubuğunun sağındaki Mercek simgesine dokunursunuz. Diyelim ki Lindy’nin Ev Yapımı İtalyan Buzu’nu nereden satın alabileceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Yani bir konteynerin fotoğrafını çekiyorsunuz. Ancak belirli bir lezzet aradığınızı varsayalım. Bu bilgiyi şu şekilde ekleyebilirsiniz.

Çoklu arama yakında “yakınınızdaki” yerel aramalar için kullanılabilecektir

Görüntüyü çektikten sonra, sonuçlar kısmen ekranın altında görünür. Sekme tutucuyu yukarı sürükleyin ve Lens Aramanızın sonuçlarını üstte “+Aramanıza ekleyin” yazan bir düğmeyle birlikte göreceksiniz. Bu düğmeye dokunun ve metin ekleyebileceğiniz bir alan görünecektir. Bu durumda, Lindy’nin karpuzlu dondurmasını bulmak istiyoruz, bu yüzden “karpuz” yazıp QWERTY’nin sağ alt kısmındaki (normalde “Enter”ın olacağı yer) büyüteç simgesine dokunuyoruz ve daha hedefli bir sonuç sayfasına sahip olacaksınız. .

Çoklu arama, dünya çapında mobil cihazlarda ve Google Lens özelliğini kullanabileceğiniz tüm dillerde ve ülkelerde mevcuttur. Ancak artık size daha yakın olmasını istediğiniz şeyi bulmak için bir Lens aramasına “yakınımda” kelimesini ekleyerek yerel olarak arama yapabilirsiniz. Bu özellik şu anda ABD kullanıcıları için İngilizce olarak mevcuttur ve önümüzdeki aylarda dünya çapında eklenecektir. Ve daha da heyecan verici olanı, önümüzdeki aylarda mobil Google arama sonuçları sayfasında bulunan herhangi bir görsel üzerinde çoklu aramayı kullanabileceksiniz.

Google bir kez daha örnek veriyor. “Örneğin, “modern oturma odası fikirleri” için arama yapıyor olabilirsiniz ve sevdiğiniz bir sehpa görebilirsiniz, ancak bunun başka bir şekilde olmasını tercih edebilirsiniz; daire yerine dikdörtgen gibi. aradığınız stili bulmak için “dikdörtgen” metnini eklemek üzere çoklu aramayı kullanın. Daha doğal ve görsel olan arama deneyimleri oluşturuyoruz, ancak yalnızca yüzeyi çizdik. Gelecekte, yapay zekanın yardımıyla , olasılıklar sonsuz olacak.”telefon-1