Disney, şirket genelinde maliyetleri azaltmak için 7.000 işçiyi işten çıkarmayı planlıyor. CEO Bob Iger Çarşamba günü yaptığı bir kazanç görüşmesinde haberi duyurdu ve hareketin “bugün karşı karşıya olduğumuz zorlukları ele almak için gerekli” olduğunu belirtti.

Ülkedeki diğer birçok şirket gibi, Disney de değişiklikleri “zorlu bir ekonomik ortamda” maliyetleri düşürme çabalarının bir parçası olarak yapıyor. Iger, “şirket genelinde 5,5 milyar dolarlık maliyet tasarrufu hedeflediğini” ve işten çıkarmaların “bunun başarılmasına yardımcı olacağını” söylüyor. İger, işten çıkarmaların hangi departmanları etkileyeceğini söylemedi.

Iger’in gözü hâlâ akışta Abone artışındaki yavaşlamaya rağmen. Disney+ eklendi ABD ve Kanada’da yalnızca 200.000 abone ile toplam 46,6 milyon aboneye ulaşırken, uluslararası sunumunda (HotStar hariç) 1,2 milyon üye eklendi. Hulu ve ESPN Plus, her biri sırasıyla 800.000 ve 600.000 ekleyerek benzer şekilde yavaş bir büyüme gösterdi.

Akış hizmetlerini içeren Disney’in doğrudan tüketiciye bölümü, gelirde yüzde 13 artışla 5,3 milyar dolara ulaştı. Ancak yine de, şirketin Disney Plus ve Hulu’daki yüksek maliyetlere bağladığı yaklaşık 1,1 milyar dolarlık bir işletme zararı vardı. Şirketin akış işi geçen çeyrekte yaklaşık 1,5 milyar dolar kaybetti.

Iger, “Önceliğimiz, akış işimizin kalıcı büyümesi ve karlılığıdır” diyor. “Mevcut tahminlerimiz, Disney Plus’ın 2024 mali yılının sonunda karlılığa ulaşacağını gösteriyor ve bunu başarmak hedefimiz olmaya devam ediyor.”

Sonuçlar 2022’nin son üç ayını kapsadığından, aylık 7,99 ABD doları tutarındaki reklam destekli katmanın Disney Plus’ın abone sayıları üzerinde ne kadar etkisi olacağını söylemek için henüz çok erken. Bu, Disney finans müdürü Christine McCarthy’nin görüşme sırasında üzerinde düşündüğü bir şeydi ve şirketin “Disney Plus reklam katmanının lansmanının bu mali yılın sonlarına kadar anlamlı bir mali etki sağlamasını beklemediğini” belirtti.genel-2