Çinli Xiaomi Perşembe günü, yaklaşan bir araba modelinin ilk tasarım taslaklarını sızdırdıktan sonra bir tedarikçiye 1 milyon CNY (kabaca 1 crore Rs) ceza verdiğini söyledi.

Resmi Weibo sayfasında bir sözcü, Xiaomi’nin Pekin merkezli bir kalıp teknolojisi şirketiyle “ciddi bir şekilde ilgilendiğini” ve 22 Ocak’ta yaklaşmakta olan bir otomobilin ön ve arka tamponlarının görüntülerini bir gizlilik anlaşmasını ihlal ederek kamuya açıkladığını yazdı.

Xiaomi şirketin adını açıklamadı ve Reuters bunu tespit edemedi.

Akıllı telefondan arabaya dönüşen şirket ceza olarak tedarikçiye 1 milyon Yuan (kabaca 1 crore Rs) tutarında “ekonomik tazminat” uygulayacağını söyledi.

Sözcü, tedarikçiye bilgi güvenliği yönetimini güçlendirmesi ve gizlilik önlemlerini yükseltmek için planlar geliştirmesi talimatını verdiğini de sözlerine ekledi.

Xiaomi CEO’su Lei Jun da notu kişisel Weibo sayfasında dolaştırdı.

Çin Yeni Yılı boyunca, Xiaomi’nin yaklaşmakta olan elektrikli aracının (EV) ön ve arka maketlerini gösteren görüntülerin yanı sıra, plakalı beyaz bir kompakt sedan gibi görünen şeyin tam bir görünümünün yanı sıra sosyal medyada yayıldı. “MS11″i okuyun.

Sızıntılar, Xiaomi’nin uzun zamandır beklenen otomobilinin ilk onaylanan görüntülerini işaret ediyor.

Ancak Sina Tech haber portalı Perşembe günü, Xiaomi’nin halkla ilişkiler departmanı genel müdürü Wang Hua’nın sızan tasarımların bir ihale sürecinin parçası olduğunu ve nihai çizimler olmadığını söyledi.

Mart 2021’de akıllı telefonlarıyla tanınan bir donanım şirketi olan Xiaomi, on yıl boyunca projeye 10 milyar dolar (kabaca 82.200 crore) yatırım yapmayı hedefleyerek otomotiv sektörüne gireceğini söyledi.

O zamandan beri şirket, Pekin’de yılda 300.000 araç üretebilecek bir fabrika açma taahhüdünde bulundu.

Şirket, 2024’ün ilk yarısında otomobillerinin seri üretimine ulaşmayı umduğunu söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8