iPhone montaj hattında çalışmak kesinlikle göz alıcı bir iş değil. Muhtemelen, diğer iş beklentileri kasvetli ve zayıf olmadıkça kimsenin kabul etmeyeceği sıkıcı ve tekrarlayan bir iştir. Kâr amacı gütmeyen yayın Dünyanın geri kalanı Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında çalışan 34 yaşındaki Hunter’ın (gerçek adı değil takma adı) hikayesini yayınladı. Bu, Çin’deki en büyük iPhone montaj fabrikasıdır ve iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max dahil olmak üzere dünyadaki iPhone birimlerinin yaklaşık %50’sini üretir.

Birkaç hafta sonra, yeni işe alınanlar Foxconn’un sözleşmesinden döndüğünü (şirket bunun “teknik bir hata” olduğunu söyledi) iddia etti ve bu da fabrika işçileri ile güvenlik görevlileri arasında şiddete yol açtı. Sonunda, yeni montaj hattı çalışanları işe alındı, sokağa çıkma yasağı sona erdi ve iPhone 14 Pro serisi üretim artık normale döndü, ancak Apple’a 6 milyar dolarlık iPhone satış kaybına mal oldu.

Hunter’ın şu anki işi, Foxconn’un Çin’deki en büyük iPhone montaj fabrikasında “vidalarla çalışmak”.

Hunter’ın fabrikadaki şu anki işi “vidaları işlemek” olarak biliniyor. Bir iPhone’un arka kapağını ve telefonun pilini şarj etmek için kullanılan küçük bir kabloyu alıyor. Her iki parçanın da QR kodunu taradıktan sonra, yapışkan bandın arkasını soyar ve iki vidayı sıkarak iki parçayı birleştirir. Görev bittiğinde az önce üzerinde çalıştığı parçalar bir taşıma bandına konur ve bir sonraki istasyona gönderilir.

Montaj hattı işçisine görevini tamamlaması için 60 saniye verilir. Hunter’ın her gün 10 saatlik bir vardiyası vardır ve bu süre zarfında 600 kabloyu 1.200 vida kullanarak 600 kasaya bağlar. Bu, günde 600 iPhone biriminin nihai alıcıya yaklaşmasına yardımcı olduğu anlamına geliyor. Ortam stres yaratan bir düdüklü tenceredir. Çalıştığı oda penceresiz ve klor kokuyor. Hunter, çalışırken yüz maskesi ve antistatik önlük giyiyor.

Hunter, Dünyanın Geri Kalanına şunları söyledi: “Atölyelerde hiçbir hakkımız ve haysiyetimiz olmadığını hissediyorum. Bazı liderler, insanları azarlamadan bir gün bile yaşayamazlar.” Apple, tam zamanında üretime güvendiğinden, fabrikanın yılın en yoğun zamanının, yeni iPhone modellerinin tanıtıldığı ve piyasaya sürüldüğü Eylül ve Ekim ayları olduğu anlamına gelir. Çılgınca tempo tatiller boyunca devam eder ve Ay Yeni Yılı’nın kutlandığı Ocak veya Şubat ayına kadar devam eder.

Foxconn, montaj hattında yeterli işçiye sahip olduğundan emin olmak için işçilerine ülkedeki tipik bir mavi yakalı çalışanın aldığından daha fazla ödeme yapıyor. Öğle yemeği kesin olarak zamanlanmış 60 dakikalık bir olaydır ve banyoda geçirilen her zamanın telafi edilmesi gerekir. Hat liderleri, montaj hattını bir bilgisayar kullanarak izler ve hıza ayak uyduramayanları hemen giydirir.

Foxconn, Zhengzhou’daki mavi yakalı işçiler için daha yüksek ücret teklif ediyor

Eski bir şef olan başka bir Foxconn çalışanı, stresli bir iPhone montaj hattında çalışmak için neden kariyerini değiştirdiğini açıklıyor. “Başka bir yerde geçimimizi sağlamak zor, bu yüzden fabrikaya geldik. Foxconn’un yüksek maaşı için çalışmaktan başka seçeneğimiz yok” dedi.

Maaştan bahsetmişken, Hunter daha önce Foxconn için çalışmıştı ama montaj hattında çalışmamıştı. Geçen yıl, iPhone 14 serisinin piyasaya sürülmesinden çok önce, Foxconn için 90 günden fazla çalışan işçilere 1.474 $’a eşdeğer bir ikramiye sunan bir işe alım posteri gördü. Bu yüzden, hala montaj hattında değil, fabrikada çalışmaya geri döndü. Ancak Ekim ayında, COVID kilitlenmesi başladığında, kendisine kampüs dışındaki dairesinden vazgeçme ve fabrikada bir yurtta yaşama ya da işi bırakma seçeneği sunuldu. İkincisini seçti.

Ancak Aralık ayında, Zhengzhou’daki apartman dairesinde haftalarca karantinada kaldıktan sonra Hunter, Foxconn’un işçilere Aralık’ta en az 26 tam gün ve Ocak’ta 23 tam gün çalışanlara aylık 885 dolarlık bir ikramiye eşdeğeri vaat eden başka bir işe alma teklifiyle karşılaştı. Sosyal medyada bu, Foxconn’un 60 günlük mücadelesi olarak biliniyordu. Böylece Hunter, aşina olduğu süreçten geçti ve yeniden Foxconn çalışanı oldu. Bu sefer iPhone montaj hattında çalışıyor.

Öyle görünüyor ki, Hunter gibi işçiler için, çalışanları tam da onlara en çok ihtiyaç duyulduğunda yakalayan nispeten yüksek maaş. Para, eyaletlerdeki mavi yakalı maaşıyla karşılaştırılmayabilir, ancak Zhengzhou’da Foxconn’un ikramiyeleri, baskıya dayanabilenler için cazip.telefon-1