CEO Elon Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, Twitter’ın reklamlardan elde ettiği geliri bazı içerik oluşturucularıyla paylaşmaya başlayacağını söyledi.

Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere, bir içerik oluşturucunun yanıt dizilerinde görünen reklamlardan elde edilen gelir paylaşılacaktır. Musk, kullanıcının Blue Verified abonesi olması gerektiğini söyledi.

Ancak Musk, gelirin kullanıcılarla paylaşılacak kısmı hakkında ayrıntı vermedi.

Twitter, reklamverenlerin Musk’ın gelirini etkileyen içerik denetleme kurallarına yaklaşımıyla ilgili endişeleri arasında kaçtığını gördü.

Şirketin başına geçtikten günler sonra Musk, Twitter’ın gelirlerinde “muazzam” bir düşüş gördüğünü söyledi ve aktivist grupları reklamcılara baskı yapmakla suçladı.

Twitter CEO’su olarak Musk, aranan “doğrulanmış” rozetini sunan Twitter Blue abonelik hizmeti için maliyetleri düşürmeye ve yeni planlar sunmaya odaklandı.

Ayrı bir gelişmede Musk Cuma günü, eski Blue Verified’ın “derinden yozlaşmış” olduğu için birkaç ay içinde rafa kaldırılacağını söyledi.

Birkaç gün önce, mikroblog sitesinin sosyal medya platformunda ödemeleri tanıtmanın yolları üzerinde çalıştığı bildirildi. Twitter’ın süreç için düzenleyici lisans başvurusu yapmaya başladığına dair bir haber yayınlandı.

Musk, devraldığından beri Twitter’ı yeni gelir akışları yaratması için zorluyor. Şirketin Ekim ayında 44 milyar $ (kabaca Rs. 3.6 lakh crore) devralmasının ardından şirket, reklam gelirinde oldukça düşüşle karşı karşıya kaldı.

Musk daha önce Twitter’ın satın alınmasının “her şey uygulaması” oluşturmak için bir ana planın parçası olacağını da belirtmişti. Milyardere göre bu uygulama, sosyal ağ, eşler arası ödemeler ve e-ticaret alışverişi sunacak.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8