Kullandığınız teknoloji ne kadar yeşil? Bilgisayarınızın karbon ayak izini hiç merak ettiniz mi? Son zamanlarda kripto para birimleriyle bağlantılı büyük enerji tüketimi hakkında çok fazla konuşma yapıldı. Ancak bu kadar ileri gitmemize gerek yok: her bilgisayar kullanıcısı ve hatta yazılım kullanıcısı enerji tüketimi hakkında kendine sorular sormalıdır. “Orası Avrupa Komisyonu iş uygulamaları, son kullanıcı cihazları, sunucular ve diğer altyapı gibi dijital araç ve hizmetlerin, 2040 yılına kadar küresel emisyonların %14’ünü üretecek, mevcut %2 – %3 ile karşılaştırıldığında – sırasıyla Oliver Wyman ve endüstri uzmanlarının ortağı ve müdürü olan Angelo Rosiello ve Anna Maria Rosati’yi öne çıkarın -. Iea (uluslararası enerji ajansı, ed) raporları üzerinde yapılan bir analizden yola çıkarak bu verileri bağlamına daha iyi oturtmak için, karayolu taşımacılığı 2021’de CO2 emisyonlarının yaklaşık %28’ine katkıda bulunmuştur”.

şirketlerin rolü

Bu nedenle, BT tarafında da sürdürülebilirlik konusunda somut hareket etme ihtiyacı. «Şirketler, sürdürülebilirlik uygulamalarında teknolojilerin rolünü kolayca anlıyor, ancak çoğu, teknolojilerin, özellikle yapay zeka, blok zinciri ve veri şifreleme gibi enerji yoğun olanların karbon emisyonlarına nasıl giderek daha fazla katkıda bulunduğunu düşünmüyor – Oliver Wyman’ın iki danışmanını hatırlayın – . Tipik olarak, BT sürdürülebilirlik stratejisi donanım ve işlemleri kapsar, ancak uygulama ve geliştirme önlemlerini tam olarak içermez.

Gerçek iyileştirmenin, “sürdürülebilirlik yöneticileri tarafından yönlendirilen” daha kapsamlı, sistematik bir yaklaşım gerektireceği açıklanıyor.

Bilişim sektörünün sürdürülebilirliği denilince akla hemen donanım yani PC gelir. Ancak yazılımla ilgili bir sorun daha var. «Örneğin, uygulamaları tasarlarken, mimarlar ve geliştiriciler, işlevsel olmayan gereksinimler arasında sürdürülebilirliği dikkate almalıdır – danışmanların altını çizin -. Aynı şekilde, çevresel derecelendirmelerin de dikkate alınması ve diğer geleneksel faktörlerin yanı sıra üçüncü taraf yazılımların seçilmesi gerekir. PC’nin daha bilinçli kullanımı da önemli bir katkı sağlayabilir».

PC kullanıcısı için sekiz ipucu

Kişisel bilgisayarınızın karbon ayak izini azaltmak için Oliver Wyman’ın danışmanlarından ipuçları.genel-18