Tech Nation, 12 milyon sterlinlik hükümet fonunu Barclays’e kaybettikten sonra 31 Mart’tan itibaren “faaliyetlerini durduracak” ve Birleşik Krallık’ın teknoloji girişimlerine on yılı aşkın süredir verdiği desteği sona erdirecek.

İlk olarak 2011’de piyasaya sürülen ve 2018’de Tech City UK ile Tech North’un birleşmesiyle bugünkü halini alan Tech Nation, devlet desteğini kaybetmenin “doğrudan bir sonucu” olarak kapatıldığını söyledi.

Tech Nation yaptığı açıklamada, “dikkatlice planlanmış bir tasfiye” yoluyla tüm operasyonları durduracağını ve işten çıkarma istişaresine başladığını söyledi.

Tech Nation varlıklarını satın almak için ilgili taraflar arıyor.

Bu ayın başlarında Dijital, Kültür Medya ve Spor Departmanı, FTSE 100 bankasının başlangıç ​​inkübatörü bölümü olan Barclays Eagle Labs’a Dijital Büyüme Hibesini resmen verdi.

DCMS finansmanı için iki yıl boyunca 12.09 milyon £ değerinde bir kamu ihale sürecini takip etti.

Başlangıç ​​tepkisi

Eylül 2022’de Tech Nation’ın Barclays’e karşı kaybetmeye hazır olduğuna dair raporlar, Birleşik Krallık’ın teknoloji startup topluluğunun tepkisiyle karşılandı. 140’tan fazla teknoloji paydaşı tarafından imzalanan açık bir mektup, hükümet destekli desteğin “girişim ekosistemine dayanması” ve “onun peşine takılmamak” çağrısında bulundu.

Tech Nation, büyüme programları aracılığıyla Monzo, Deliveroo ve Skyscanner gibi bilinen isimler haline gelen şirketleri destekledi.

Tech Nation Kurucu CEO’su Gerard Grech, “Tech Nation ekibine, ekosistem ortaklarımıza ve yol boyunca birlikte çalıştığımız tüm ilham verici yenilikçilere ve girişimcilere en içten teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum” dedi.

“Dokuz yılı aşkın bir süredir hükümetin desteğine minnettarım ve başardıklarımızdan gurur duyuyorum. İnanılmaz bir yolculuk oldu. Birlikte Birleşik Krallık teknoloji ekonomisini teknoloji yeteneği için küresel bir güç merkezi haline getirdik ve şu anda ABD ve Çin’den sonra teknoloji yatırımı açısından dünyada üçüncü sıradayız.”

Tech Nation finansmanı geçersiz

Tech Nation’ın gelirinin yaklaşık %75’i devlet hibelerinden geldi ve bunun önemli bir bölümünü DCMS finansmanı oluşturdu.

2021’de 7,1 milyon sterlinlik DCMS finansmanı alırken, Adalet Bakanlığı’ndan 934.361 sterlin ve Uluslararası Ticaret Departmanından 723.754 sterlin daha geldi.

Grech daha önce söyledi UKTN kalan %25’in büyüme programlarının sponsorlukları gibi ticari gelirlerden geldiğini söyledi.

Tech Nation daha önce ticari gelirleri artırarak finansman açığını kapatabileceği konusunda ısrar etmişti.

HM Hazine özel fintech elçisi ve Passion Capital’in kurucu ortağı Eileen Burbidge MBE, “Tech Nation, Birleşik Krallık’taki binlerce teknoloji şirketinin başarısında hayati bir rol oynadı ve vergi mükellefleri için gerçek ekonomik etki ve yatırım getirisi elde etti” dedi. .genel-11