Columbia (son görevi olacağı ortaya çıkacak olan hazırlıklar sırasında Aralık 2002’de resmedilmiştir) yörüngede uçan en eski mekikti.

Amerika şimdi astronotları Ay’a geri göndermeyi hedefliyor olabilir, ancak Amerika Birleşik Devletleri, Columbia uzay mekiği felaketinden sonra yıllarca insanlı görevlere sırtını döndü.

Uzay programı, 20 yıl önce 1 Şubat 2003’te Dünya atmosferine yeniden girerken mekik bozulduğunda yedi astronotun tamamı öldüğünde feci bir gerileme yaşadı.

Bu, mürettebatı da öldüren ve NASA’daki güvenlik kültürünün sert eleştirilerine yol açan 1986 Challenger patlamasından sonraki ikinci mekik felaketiydi.

Mekik filosu iki buçuk yıl süreyle yerdeydi ve bu, Amerikan uzay uçuşlarında büyük bir değişimi ateşledi.

2004 yılında, başkan George W. Bush, göz yaşartıcı derecede pahalı olan programın kullanımdan kaldırılacağını duyurdu.

2011’deki son mekik uçuşundan yıllar sonra NASA, Elon Musk’ın Space X’i 2020’de oraya yolcu uçurmaya başlayana kadar Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ulaşım için Rusya’ya bağımlı buldu.

Washington, Ay’ın yanı sıra, geçici olarak 2030’ların sonu veya 2040’ların başı için planlanan Mars’a insanlı bir görev için hazırlanıyor.

‘Duman izleri’

Columbia, tam Houston’daki görev denetleyicisi Columbia komutanı Rick Husband ile konuşurken, doğu Teksas üzerinde 203.000 fit (61.900 metre) yükseklikte dağıldı.

Columbia, 16 Ocak 2003'te Kennedy Uzay Merkezi'nden kalktı.

Columbia, 16 Ocak 2003’te Kennedy Uzay Merkezi’nden kalktı.

“Columbia’ya, işte Houston… son mesajınızı kopyalamadık.”

Bir süre sonra Koca cevap verdi: “Anlaşıldı ama…”

Kısa bir çıtırtı sesinden sonra temas kesildi.

Columbia, karaya inmesine 16 dakika kala sabah 9:00’da (1400 GMT) radar ekranlarından kayboldu.

80 tonluk gemiden çıkan alevli enkaz, Teksas ve Louisiana’ya dağılmış parçalarla yerel TV istasyonları tarafından güney ABD’de gökyüzünde iz bırakarak yakalandı.

Teksas, Filistin’den Bob Molter, Ulusal Halk Radyosu’na mekiğin gökyüzünde parçalandığını nasıl gördüğünü anlattı.

“Evi bir dakikadan fazla sallayan büyük bir patlama oldu ve yakın hatta tren kazası olduğunu düşündüğüm için dışarı çıktım.

“Ama hiçbir şey yoktu ve sonra yukarı baktım ve zikzaklar çizerek gökyüzünde ilerleyen duman izlerini gördüm.”

7 Şubat 2003'te Teksas'taki Houston Uzay Merkezi'nde bir anma töreni

7 Şubat 2003’te Teksas’taki Houston Uzay Merkezi’nde bir anıt.

kahramanlar

Columbia, yörüngede uçan en eski mekikti.

16 Ocak 2003’te 28’inci uçuşunu 16 günlük bir uçuşla gerçekleştirerek deneyler yapmak üzere havalandığında, 20 yılı aşkın süredir faaliyetteydi.

Uçuş STS-107, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ve İsrail’in ilk astronotu Ilan Ramon’un gemide bulunması nedeniyle son derece sıkı güvenlik altında başlatıldı.

Bush, Camp David başkanlık inzivasındaki kalışını yarıda kesti ve trajedinin ardından hızla Washington’a geri döndü. Televizyonda yayınlanan bir konuşmada ikisi kadın olan mürettebatı kahraman olarak selamladı.

Bir sonda, mekiğin, kalkış sırasında yörünge aracının sol kanadından bir parça koparan harici yakıt deposundan çıkan bir köpük parçasının neden olduğu hasar nedeniyle parçalandığını ortaya çıkardı.

Bu, yeniden girişin ürettiği aşırı sıcaklıklara dayanamaz hale geldi.

Columbia Uzay Mekiği'nin enkazı, 1 Şubat 2003'te yeniden girişte dağıldıktan iki gün sonra resmedildi.

Columbia Uzay Mekiği’nin enkazı, 1 Şubat 2003’te yeniden girişte dağıldıktan iki gün sonra resmedildi.

Servis programının sonu

Mekik programı, 1972’de Richard Nixon başkanlığında doğdu ve sonraki kırk yıl boyunca ABD’nin insanlı uzay uçuşu emellerinin ana odak noktası haline geldi.

Filo aynı zamanda ilk uzay teleskobu Hubble ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşasına yardımcı olmak için 1.500 tondan fazla ekipman taşıyan uzay kamyonları gibi hareket etti.

Columbia felaketinden sonra NASA, kültürünü ve güvenliğini iyileştirmeyi amaçlayan kapsamlı değişiklikler geçirdi.

Ajans, Temmuz 2005’te Discovery, ardından Endeavor ve son olarak Atlantis ile mekik uçuşlarına yeniden başladı ve 2011 yılına kadar ISS’ye misyonlar uçurmaya devam etti.

© 2023 AFP

Alıntı: Uzay mekiğini batıran Columbia felaketi (2023, 30 Ocak), 30 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-columbia-disaster-scuttled-space-shuttle.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1