Aynı anda üç yetkili yayın – Bloomberg, Financial Times ve The New York Times – Hollanda ve Japonya’nın Çinli şirketlere yarı iletken bileşenlerin ve mikro devrelerin ihracatına ilişkin kısıtlamaları sıkılaştırma konusunda anlaştığını bildirdi.Söylentilere göre ABD, iki ülkeyi Biden yönetiminin geçen Ekim ayında duyurduğu yeni ABD kısıtlamalarına katılmaya aktif olarak çağırıyor. Şimdi artık bir söylenti değil. Aynı zamanda Bloomberg’e göre bu konuda bir kamuoyu açıklaması olmayacak ve Hollanda ve Japonya’nın yasal formaliteleri tamamlamak için aylara ihtiyacı olacak. Hollanda Başbakanı Mark Rutte konuyu hassas olarak nitelendirdi ve Hollanda hükümetinin bu konuda çok sınırlı bir şekilde iletişim kurmayı tercih ettiğini söyledi.

Yerel şirket ASML, gelişmiş yarı iletkenler oluşturmak için kullanılabilen EUV litografilerin tek tedarikçisi olduğundan, Hollanda özel ilgi gördü.

CNBC daha önce ASML’nin artık EUV litografilerini Çin’e tedarik etmediğini, ancak derin ultraviyole (DUV) litografi için eski makineleri tedarik ediyor olabileceğini daha önce bildirmişti. Bloomberg’in belirttiği gibi, yeni kısıtlamalar DUV litografilerini de etkileyerek Çinli çip şirketlerinin yeteneklerini daha da sınırlayacak.

ASML CEO’su Peter Wennink daha önce CNBC’ye Çin’in şirketin 2022’deki satışlarının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğunu söylemişti. Bununla birlikte, herhangi bir kısıtlamanın Çin’in sonunda kendi litografilerini yaratmasını engellemesinin pek olası olmadığını belirtiyor. “Bu makineleri alamıyorlarsa kendileri geliştirecekler. Zaman alacak ama sonunda işleri halledeceklerWennink, Bloomberg’e söyledi.

Japon tarafında ise kısıtlamaların Nikon ve Tokyo Electron’u etkilemesi bekleniyor.

Çin’de elbette boş durmuyorlar. Geçen yılın sonunda, Huawei’nin kendi EUV litografisi için patent başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Bu zeminde ASML hisseleri geriledi.genel-22