Açıklama: Microsoft, yazarın bir müşterisidir.

Microsoft’un aldığı karar Karma gerçeklikten uzaklaşın (burada HoloLens ile artırılmış gerçeklikte tartışmasız lider ve pazar yapıcıydı) büyük bir sürprizdi. Şirketin gelişmiş dahili AI çabaları göz önüne alındığında, OpenAI ve ChatGPT’ye yaptığı büyük yatırım da aynı derecede şaşırtıcıydı.

Gördüğümüz şey, sanırım, savaşa hazırlanan ve internet, iPhone ve Google geldiğinde başına gelenlerin üretken yapay zekanın gelişiyle tekrarlanmamasını sağlamaya çalışan bir şirket.

Microsoft başarılı olamasa da, bu denememek yüzünden olmayacak. Büyüleyici olan şey, bu teknolojide erken ve agresif bir sıçrama yapmanın geçmişteki bir dalgayı arkadan yakalama çabalarından daha iyi olup olmayacağıdır. Son zamanlardaki cesur hamleleri bana, Microsoft’un tarayıcı pazarını Netscape’ten o kadar agresif bir şekilde aldığı ve Netscape’in hayatta kalamadığı internete yaklaşımı hatırlatıyor.

Yaklaşan üretken AI savaşının Microsoft’u nasıl etkileyeceği aşağıda açıklanmıştır.

Karma gerçeklik başarısızlığı mı?

Microsoft, en azından ilk başta, birçok yönden karma gerçekliğe (MR) doğru şekilde yaklaştı. HoloLens’i endüstriyel düzeyde bir ürün olarak geliştirdi ve pahalı olmasına rağmen Lawrence Livermore laboratuvarı gibi müşterilerde yer edindi. Havacılık, mikroişlemci FABS, genel imalat ve hatta ordudaki satış başarılarıyla (askeri deneme ciddi sorunlarla karşılaşsa da) bu çaba marjinal olarak kârlıydı.

Microsoft, sanal gerçekliğe (VR) farklı bir şekilde yaklaştı; daha çok tüketici odaklıydı, ancak minimum çıtayı karşılamayan bir teknolojiye sahipti. Facebook’un girişimleri tartışmasız daha iyiydi, ancak Facebook, Microsoft’un yaptığından daha fazla para deliğinden daha fazlasını akıttı. Dolayısıyla, VR tartışmalı bir şekilde Microsoft için bir başarısızlık olsa da, çok daha kötü olabilirdi.

Bir işletmenin Microsoft’a mantıklı gelmesi için milyonlarca satış görmesi gerekir. AR ile şirket bu sayılara asla ulaşamadı. Sorunlar arasında ağır bir kulaklık, tıkama eksikliği, hayalet benzeri sanal nesneler, zayıf görüş alanı, yıldızlardan daha az pil ömrü, doğru el indeksleme eksikliği ve odaklanmamış uygulamalar yer alıyor. Buna rağmen, tartışmasız piyasadaki en iyi AR çözümüydü. (Microsoft, satışlarda kritik bir kitle elde etmek için pazarlamaya daha fazla para harcamış olsaydı, işler farklı olabilirdi.)

Unutma, Xbox da başlangıçta büyük bir para kaybedendi. Ancak Microsoft bunu başarılı kılmak için mücadele etti. Öyleyse neden AR ve VR sorunlarını da ortadan kaldırmıyorsunuz?

Basit: Üretken yapay zeka şirketi fena halde korkuttu.

Windows ve MacOS — GUI sorunu

Microsoft daha yeni başlarken, büyük bir teknoloji değişikliği şirketin başarısını garantilemeye yardımcı oldu. Bilgisayarlar komut satırlarından uzaklaşmaya başladı ve Xerox’un Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) konseptini benimsedi. Apple, GUI’nin geleceğin olduğuna ikna olmuştu ve pazar komut satırından uzaklaşmaya başladığında, birçok büyük oyuncuyu çok korkuttu. IBM, DOS’u lisansladı, Microsoft bunu Windows GUI ile tamamladı ve işletim sistemi savaşları başladı.

Birkaç yıl sonra Microsoft, Windows 95 ile galip geldi; hem bir pazarlama mükemmelliği örneği hem de endüstrinin – özellikle Microsoft’un – donanımdan ayrılmış bir işletim sisteminin hizmet gereksinimlerini nasıl karşılayacağını henüz bilmediğine dair bir uyarıydı.

Microsoft bu çabadan önemli ölçüde daha güçlü çıktı, ancak bunu DOS’u inşa ederek değil satın alarak yaptı. Microsoft erken harekete geçti ama yine de Apple’ın peşindeydi.

Web tarayıcısı savaşı

Netscape kullanıma sunulduğunda ve internet bir gerçeklik haline geldiğinde, Microsoft uyuklarken yakalandı. Rekabet etmek için bir tarayıcı satın alarak sert bir dönüş yaptı, MSN çabalarını CompuServe ve AOL’den uzaklaştırdı ve baskın hale gelmek için yine fırtınayı başarıyla atlattı.

Netscape yönetiminin, Microsoft’un daha sonra Zune ile yaptığı hataların aynısını yapmasına ve Microsoft’un pazar hakimiyetini kovalamaya çalışmasına yardımcı olmadı. Netscape başarısız oldu. Microsoft hızlı ve etkili bir şekilde dönmeseydi, Netscape bu hatayı yapmayabilirdi ve Microsoft ya şimdi gitmiş olacaktı ya da çok daha zayıf olacaktı.

Zune, Microsoft Phone, Plays-For-Sure ve diğerleri gibi bariz başarısızlıklarla karşılaştırıldığında farkı yaratan şey, bir tehdidi erken görmek, ona hızla yanıt vermek ve çabayı yeterince finanse etmekti.

Ve şimdi, üretken yapay zeka

Generatif AI, teknoloji manzarasını yeniden düzenleme potansiyeline sahiptir, çünkü GUI OS savaşları gibi, bilgisayarlarla etkileşim biçimimizi değiştirmeyi vaat eder ve tarayıcı savaşları gibi, uzak hizmetlerle etkileşim biçimimizi değiştirmeyi vaat eder. Aslında, olgunlaştıkça işletim sistemi ve tarayıcı savaşlarının toplamından daha yıkıcı olabilir.

Microsoft şimdi öne geçmek istiyorsa, lider bir teknoloji edinmeli ve ardından şirket kaynaklarını Microsoft ekosistemi genelinde belirleyici bir rekabet avantajı haline getirmeye odaklamalıdır.

Bir bilgisayarla ofis ürünlerinden tele satışa kadar çeşitli konularda konuşabilmenin potansiyel faydaları, ilki için üretkenliği artırmalı ve ikincisi için daha yüksek kapatma oranları ile uygun maliyetli olmalıdır. Her ikisi de, üretici yapay zeka teknolojisinin yıkıcı potansiyelinin yalnızca bir tadı.

Pazara girerken, üretken yapay zeka pekala bir sonraki Google’ı başlatabilir ve gelene uyum sağlamayan herhangi bir teknoloji firmasını öldürebilir. Microsoft, ilkini denemek istiyor ve ikincisinden kaçınmayı umuyor. Bu nedenle, marjinal, uzun vadeli fırsatlardan üretken yapay zekaya doğru kayıyor.

Kararlar kararlar

Bir şirket ve CEO’su genellikle yaptıkları seçimlerle tanımlanır. Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer, operasyonlarda inanılmaz (ve bir birey olarak parlak) olmasına rağmen, sonsuza kadar başarısız Yahoo birleşmesi (Google’a bir yanıt), Nokia satın alma başarısızlığı (Apple’a yanıt olarak) ve Zune ile tanımlanacak.

Mevcut CEO Satya Nadella, şimdiye kadar Azure’ın muazzam başarısıyla tanımlandı, ancak ilk kez kurumsal bir pivot gerektiren büyük bir tehditle karşı karşıya kalıyor. Riskler arasında: ChatGPT lider teknoloji olmayabilir; Nadella vardiyayı yetersiz finanse edebilir; veya karma gerçeklikte olduğu gibi çok erken hareket etmiş olabilir.

Bu son sorun pek olası görünmüyor – finansman yeterli gibi görünüyor ve üretken yapay zekanın doğası ve artan popülaritesi göz önüne alındığında, pazar oluşturma gereksinimi azaltılıyor.

Nadella’nın ChatGPT’yi benimsemesinin doğru hareket olup olmadığını bir süre bilemeyeceğiz, ancak makul bir bahis gibi görünüyor.

Sonunda, bu savaş gerçekten başlamadan önce bir şirketin savaşa dönmesini izliyoruz ve her şey nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Microsoft bunun için daha iyi olmalı. Ama sonuç kesin değil.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12