Coinbase, Hollanda’da 3,5 milyon dolar (kabaca 30 crore) para cezasına çarptırıldı. Hollanda merkez bankası, kayıt da dahil olmak üzere gerekli prosedürleri tamamlamadan Hollanda’da kripto hizmetleri sunması için kripto borsasına yasal ihbarda bulundu. Mayıs 2020’de Hollanda, kriptoyla ilgili şirketlerin resmi para aktarıcıları olarak kaydolmalarını zorunlu kıldı. Ülke, kara para aklama için kripto para birimlerinin kötüye kullanılmasını engellemeyi amaçlıyor.

De Nederlandsche Bank (DNB) tarafından Coinbase’e uygulanan para cezası, yasa kapsamında verilebilecek 2 milyon dolarlık (kabaca Rs. 16 crore) taban miktardan biraz daha yüksek. Bir Bitcoin.com’a göre raporlamakceza miktarına “uymamanın ağırlık ve kusurluluk derecesi” esas alınarak karar verilmiştir.

Hollanda merkez bankası, Coinbase’in ülkede Kasım 2020 ile Ağustos 2022 arasında yaklaşık iki yıldır kayıt olmadan faaliyet gösterdiğini iddia etti.

Banka, Coinbase’in bu dönemde şüpheli işlemlerle ilgili ayrıntıları yetkililere bildiremediğini iddia ediyor. Alçak aktörler, tespit edilemeyecek yasadışı sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için bu pencereden yararlanabilirdi.

Kripto borsası, Mart ayına kadar DNB kararına itiraz edebilir.

Rapor ayrıca, borsanın karara katılmadığını ve temyiz başvurusunda bulunduğunu söylediğini belirtiyor.

Coinbase, geçen Eylül ayında Hollanda’da operasyonel bir kayıt aldı.

Aralık ayında Coinbase, yıl boyunca kolluk kuvvetlerinden aldığı taleplerde yüzde 66’lık bir artış kaydettiğini söyledi. Coinbase o sırada Hollanda’dan gelen bu taleplerin yüzde 163 arttığını söylemişti.

Analitik firması Triple-A tahminler Hollanda’nın 2021 itibariyle 520.000’den fazla kripto sahibine ev sahipliği yaptığı.

Artan sayıda kripto yatırımcısının ortasında, ülke Kara Para Aklamayı Önleme ve Terör Finansmanını Önleme Yasasını uygulamaya yönelik katı bir yaklaşım benimsiyor.

Coinbase’in rakibi Binance de geçen yıl aynı nedenlerle Hollanda’da benzer bir para cezası durumuyla karşılaşmıştı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8