Testlere göre, temel seviye 14 inç M2 MacBook Pro’nun selefinden daha yavaş bir SSD’ye sahip olduğu bildiriliyor tarafından tamamlandı 9to5Mac. BlackMagic’in Disk Hızı Testinde, Apple’ın en son amiral gemisindeki 512 GB SSD, M1’in sunduğu 4.900 MB/s okuma ve 3.950 MB/s yazma hızına kıyasla, yaklaşık 2.970 MB/s okuma hızı puanları ve yaklaşık 3.150 MB/s yazma hızı puanları elde etti. 512GB SSD ile Pro yeteneğine sahipti.

Bu, 2023 temel modelinin 2021’de piyasaya sürülen modele göre yaklaşık yüzde 39 daha yavaş okuma ve yüzde 20 daha yavaş yazma özelliğine sahip olduğu anlamına gelir.

Farkın nedeni muhtemelen çiplere kadardır. Göre 9to5Mac, önceki nesil 14 inçteki 512 GB SSD’de dört NAND depolama yongası bulunurken, M2 Pro’daki iki tane var gibi görünüyor. Bunlar açıkça daha yüksek kapasiteli yongalardır, bu nedenle bilgisayarlar aynı miktarda depolama alanına sahiptir, ancak okuma ve yazma işlemlerini paralelleştiremedikleri için daha kötü performans gösterirler.

Daha az NAND yongası ile yeni nesil bilgisayarlar oluşturmak Apple için yeni bir şey değil. Hem 256 GB M2 MacBook Air hem de 13 inç MacBook Pro, bu makinelerin M1 sürümlerinden daha yavaş depolamaya sahipti. (Tek bir NAND çipi olan makinelerde durum daha da kötüydü.) Ancak bunlar nispeten giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar; 14 inç MacBook Pro, yaratıcı profesyonellere ve geliştiricilere yönelik 2.000 $’lık bir bilgisayardır – Apple’ın köşeleri kısmasını veya performanstan ödün vermesini bekleyeceğiniz bir yer değil.

512 GB SSD’ye sahip 2.500 $ ‘lık 16 inçlik modelde de bu kurulum varsa daha da can sıkıcı olurdu, ancak bildiğim kadarıyla kimse bunu şu ya da bu şekilde doğrulamadı. Apple’a ve 256 GB SSD’li M2 Mac Mini’ye sorduk, ancak hemen bir yanıt alamadık.

Yine de, MacSöylentiler raporlar 256GB M2 Mini’nin gerçekten de Air ve 13 inç Pro’ya benzer yalnızca bir NAND yongası olduğunu. Yine, 599 dolara mal olan bir makinede bunun daha kabul edilebilir olduğunu iddia ediyorum. Ancak temel M2 Mini’nin M1’den daha yavaş bir SSD’ye sahip olması talihsiz olsa da, bir ödünleşim var – M2 modeli 100 dolardan başlıyor az selefinden daha. Bilgisayarın gerçek dünya performansı açısından sunduğu her şey göz önüne alındığında, belki de şikayet etmek zor.

Neyse ki, yükseltilmiş depolamaya sahip MacBook Pro modelleri aynı performans artışına sahip değil gibi görünüyor. Tom’un Rehberi ve Dizüstü Mag 2 TB SSD’ye sahip 14 inç M2 Pro donanımlı bir dizüstü bilgisayarın yanı sıra M2 Max işlemciye (yalnızca 1 TB SSD ve üstü ile mevcuttur) sahip bir dizüstü bilgisayarı test etti ve depolamanın aşağı yukarı şu kadar veya daha hızlı olduğu ortaya çıktı: önceki nesil modeller. MacWorld benzer bir durum buldum 16 inçlik modeller ile.

Sadece referans için, Tom’un Rehberi M2 Pro ile eşleştirilen 2 TB SSD’nin 5.293 MB/sn okuma ve 6.168 MB/sn yazma kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. varlıklı 512 GB modelden bir adım önde (umduğunuz gibi, 2 TB SSD seçeneğinin bilgisayarın fiyatına harika bir 600 $ eklediği göz önüne alındığında).

Bu, temel seviye SSD’lere sahip daha yeni Mac’lerin kullanılamayacak kadar yavaş olacağı anlamına gelmez. Tarafından yayınlanan kıyaslama ekran görüntüleri 9to5Mac 14 inçtekinin hala 60FPS’de 12K ProRes 422 HQ çekimi oynatmak için yeterli bant genişliğine sahip olduğunu gösterin. Ayrıca, 13 inç M1 MacBook Pro’mdaki 1 TB SSD’yi kolayca geride bırakıyor; bu, ondan ağır video düzenleme görevleri yapmasını istediğimde bile tamamen yeterli oldu ve M2 MacBook Air ve 13 inç’teki 256 GB SSD’den daha hızlı. Profesyonel

Yine de, en azından bir açıdan, temel seviye M2 Pro makinelerinin öncekilerden ölçülebilir şekilde daha kötü olduğunu görmek biraz serseri.genel-2