Hindistan’ın hükümet destekli düşünce kuruluşu NITI Aayog, yerel geliştiricilerin deneysel kullanım durumları, denemeler ve hatalarla sektörün potansiyelini keşfetmelerine yardımcı olmak için bir blockchain modülü başlattı. Hint blockchain platformu 5ire ve kariyer mentorluk platformu Network Capital — bu girişimin düzenlenmesinde ortak katılımcılar olarak NITI Aayog tarafından ortak oldu. Hareket, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın, Hindistan’ın kripto para birimlerine karşı şüpheci olmasına rağmen, ulusun altında yatan blockchain teknolojisini potansiyeline kadar keşfetmekten heyecan duyduğuna dair tekrarlanan açıklamasını destekliyor.

Atal İnovasyon Misyonu (AIM) kapsamındaki NITI Aayog, genç Hintliler arasında girişimcilik kültürünü teşvik etmeyi amaçlıyor. Atal Tinkering Labs (ATL) bildirildiğine göre öğrencilere erken yaşlarda teknoloji trendlerine maruz kalmalarını sağlamak için Hindistan genelinde 10.000’den fazla okulla birlikte çalışır.

Blockchain teknolojisi, Web3’e ve kripto para birimi, NFT’ler ve metaverse gibi diğer birçok unsuruna omurga altyapısı sağlar.

Hintli web yaratıcıları, bu nedenle, İnternet’in bir sonraki aşamasında blockchain’in ne ölçüde kullanılabileceğini bulma konusunda meraklıdır. NITI Aayog, bu blockchain girişiminden yararlanabilecek tüm geliştiricilere seslendi.

“Blockchain, iş dünyasında devrim yaratmada ve ekonomileri yeniden tanımlamada çok önemli bir rol oynuyor. Gençler için muazzam fırsatların kilidini açma potansiyeline sahiptir ve bu modül, öğrencilere, uygulaması aracılığıyla toplumsal sorunları çözmelerine yardımcı olacak blok zinciri kavramlarını altıncı sınıfa kadar tanıtacaktır. Misyon Direktörü Chintan Vaishnav, modül, blok zincirinin temel yönlerini kapsıyor ve çeşitli sektörlerde vaka tabanlı uygulamasına devam ediyor. bir açıklamada söyledi NITI Aayog’dan.

Hindistan öngörülen bu yıl beş milyondan fazla yazılım mühendisi yetiştirmek. 2022’de Coinbase başkanı Brian Armstrong, buradaki en iyi kolejlerde ve üniversitelerde okuyan mühendislere sektördeki işleri sunmak için özellikle Hindistan’a bir gezi yapmıştı.

Sektörle uğraşan insanları korumak amacıyla CoinDCX gibi şirketler, insanları kripto ve blockchain hakkında eğitmek için ülke çapında farkındalık girişimleri başlatmaya karar verdi.

Blockchain’in kendisinin Hindistan’ın başlangıcından ve hükümet topluluklarından dikkat çekmeye başladığı göz önüne alındığında, bu ileri teknolojiler hakkında doğru bilgi, o sırada saatin ihtiyacıdır.

Örneğin Maharashtra hükümeti, sağlık verilerini NFT’ler olarak kalıcı ve değişmez bir şekilde depolamak için geçen yıl Aralık ayında Algorand blok zinciriyle işbirliği yaptı.

Geçen yılın Ekim ayında, Firozabad polisi, soruşturma altına alınacak vakalarla ilgili ayrıntılarda tutarlılık sağlamak için Polygon blok zinciri üzerine inşa edilmiş yeni bir şikayet forumu başlattı. Blockchain ağında dosyalanan tüm ayrıntılar değiştirilemez veya düzenlenemez.

“Yeni ortaya çıkan bir teknolojinin yeni kelime dağarcığı setleri getirmesi olağan bir durumdur. Blockchain sadece karmaşık bir yenilik değil, aynı zamanda internet kullanıcılarının alışık olduklarından da farklı. Bu, teknolojiyi kavramayı biraz zorlaştırıyor. Ancak, roket bilimi değildir. NITI Aayog yaptığı açıklamada, daha fazla kullanıcı blok zincirine ilgi duydukça, teknoloji yavaş yavaş kendini çözüyor” dedi.


Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8