Apple, eski iPhone’lar, iPad’ler ve MacBook’lar için iOS, iPadOS ve macOS güncellemelerini sunmaya başladı. Güncellemeler, cihazları Apple’ın yakın zamanda kararlı bir kanalda yaygın olarak yayınlanan iPhone’lar, iPad’ler ve MacBook’lar için en son iOS 16.3, iPadOS 16.3 ve macOS Ventura güncellemeleri için uygun olmayan kullanıcılar için acil düzeltmeler gerektiren bazı kritik güvenlik sorunlarını ele alıyor. Şirket, eski Apple cihazları için en son yazılım güncellemeleriyle giderilen 14 farklı kritik güvenlik ve sistem açıklarının bir listesini not ediyor.

California merkezli teknoloji devi Cupertino, eski Apple cihazları için toplam beş yazılım güncellemesi yayınladı. Buna iOS 12.5.7, iOS 15.7.3, iPadOS 15.7.3, macOS Big Sur 11.7.3, macOS Monterey 12.6.3 dahildir.

iPhone 8’den daha eski iPhone’lar, Apple’ın en son iOS 16.3 güncellemesi için uygun değildir ve bu nedenle, onları güvenlik tehditlerine karşı kritik derecede savunmasız bırakır. Apple, iOS 12.5.7 ve iPadOS 12.5.7’nin iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3 ve iPod touch (6. nesil) cihazlarda bu sorunları düzelttiğini onayladı. güvenlik bülteni. Eski cihazlar için iOS güncellemesi, Google’ın Tehdit Analizi Grubundan Clément Lecigne tarafından ortaya çıkarılan CVE-2022-42856 takip numaralı kritik bir WebKit Bugzilla güvenlik açığını giderir. Güvenlik açığı, kötü niyetli kimlik avı saldırganları tarafından cihazlara uzaktan erişmek, yetkisiz komutlar veya kodlar, ek kötü amaçlı yazılımlar veya casus yazılımlar çalıştırmak için kullanılıyordu.

macOS için en son işletim sistemi güncellemelerinde ele alınan diğer WebKit karışıklıkla ilgili güvenlik açıkları arasında AppleMobileFileIntegrity, curl, dcerpc, DiskArbitration, DriverKit, Intel Graphics Driver, PackageKit, Kernel, Mail Exchange, Maps, Screen Time, Weather, WebKit ve Windows Installer yer alır.

Bu tür kritik güvenlik açıklarıyla, kullanıcıların kendilerini kötü niyetli saldırılardan korumaları için cihaz güncellemelerini bir an önce almaları önerilir. iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3, iPod touch (6. nesil) veya macOS Monterey, macOS Big Sur üzerinde çalışan cihazlara sahip kullanıcıların en son güvenlik güncellemelerini yüklemeleri önerilir. adresine giderek Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8