Microsoft, hüküm süren ekonomik ortamı gerekçe göstererek geçen hafta 10.000 çalışanını işten çıkardı. Teknoloji devindeki işten çıkarmalar oyun bölümünü de etkiledi. Özellikle The Coalition, Bethesda Game Studios ve sonuncusu Halo serisinden sorumlu olan 343 Industries’deki geliştiriciler. Son zamanlarda üst düzey ayrılık dalgası gören stüdyo, hayranlarına “şimdi ve gelecekte” Halo üzerinde geliştirmeye devam edeceğine dair güvence vermek için Twitter’a yöneldi. Gelişme, sevilen franchise üzerinde gelecekteki çalışmaların üçüncü taraf bir stüdyoya devredildiğini ve 343 Industries’in denetleyici bir role taşındığını belirten raporların ortaya çıkmasından sonra geldi.

A raporlamak ünlü sızıntıyı tercüme eden Metro’da Bornoz Spartan’s orijinal ipucu, ayrıca Halo Infinite hikaye tabanlı bir DLC için ilk planların iptal edildiğini de ekledi. Söz konusu işten çıkarmalar, 343 Industries’in Halo Infinite ve ötesindeki çalışmalarını küçültmek istediği spekülasyonunu daha da güçlendirdi, ancak Stüdyo Başkanı Pierre Hintze’nin resmi açıklaması farklı bir tablo çiziyor. “Halo ve Master Chief kalıcı olarak burada” diyor. “343 Industries, destansı hikayeler, çok oyunculu ve Halo’yu harika yapan daha birçok şey dahil olmak üzere Halo’yu şimdi ve gelecekte geliştirmeye devam edecek.” Rapor ayrıca Halo serisindeki “temel oyunların” “artık hikaye kampanyalarına sahip olmayacağını” öne sürdüğü için anlatı yönüne burada dikkat etmek önemlidir.

Aralık 2021’de ve sonrasında piyasaya sürülmesine yol açan liderlikteki çeşitli gecikmeler ve değişiklikler nedeniyle Halo Infinite’deki geliştirme, en hafif tabirle sallantılı oldu. İşten çıkarmaları göz ardı etsek bile, Halo Infinite’in çok oyunculu kreatif direktörününkiler de dahil olmak üzere birkaç üst düzey çıkış Tom Fransız ve geliştirici Joseph Staten, şirketi ciddi şekilde etkiledi. İkincisi şimdi Xbox Game Studios Publishing’e yeniden katılıyor. İşten çıkarmalarla ilgili haberler de eski çalışanları sessiz bırakmadı ve birçok kişi Microsoft’u Halo Infinite’in dağınık geliştirme döngüsü nedeniyle eleştiriyor.

Böyle vokal bireylerden biri, 343 Industries’de sekiz yıl görev yapmış olan Patrick Wren’dir. “343’teki işten çıkarmalar olmamalıydı ve Halo Infinite daha iyi bir durumda olmalıydı. Bunların her ikisinin de nedeni, Halo Infinite geliştirme sırasında üst düzey beceriksiz liderliğin, Halo’yu olabilecek en iyi hale getirmek için çok çalışanlar üzerinde büyük bir strese neden olmasıdır.” tweet attı Microsoft’un işten çıkarmalarıyla ilgili haberler çıktıktan sonra.

Halo Infinite, hem kampanya hem de çok oyunculu cephelerde güçlü bir başlangıç ​​​​yapırken, 343 Industries sonunda yeterli içerik sunmadığı için eleştiri almaya başladı. İlk olarak, yalnızca ağ/çevrimiçi moduna indirgenmekle kalmayan, aynı zamanda beta test dönemlerinden sonra uzun süre uzayan gecikmelere maruz kalan, çok beklenen bölünmüş ekranlı harekat kooperatif modu vardı. Modun başlangıçta Ağustos 2022’de düşmesi bekleniyordu, ancak Kasım ayına ertelendi ve oyuna bir savaş geçişi ekleyen Kış Güncellemesinin bir parçası olarak dahil edildi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8