Huawei’nin periskop zum lensli bir ana akım amiral gemisi telefonu sunduğu günden beri, akıllı telefon kameraları asla eskisi gibi olmadı! Aslında hala sahip olduğum ve kullandığım Huawei P30 Pro beni şahsen şımarttı.

Hızlı ileri sarmak için, bugün yakında çıkacak olan telefonlarda olduğu gibi 2x, 3x, 4x, 5x ve hatta 10x optik zoom kameralarımız var. Galaksi S23 Ultra. Ayrıca telefon üreticileri, Pixel 7 gibi yazılımlar aracılığıyla kalite kaybı olmadan yakınlaştırmanın başka yenilikçi yollarını da bulmuşlardır. sabit zoom lensleri sayesinde büyütme…Her “gerçek” fotoğrafçının size söyleyeceği gibi, değişken, sürekli büyütme, zoom’un gerçek gücünün yattığı yerdir ve görünüşe göre 2023, telefon kameralarında bir sonraki büyük atılımın yılı olabilir. veya daha doğrusu yakınlaştırma sistemleri söz konusu olduğunda!

Aslında Sony, geçen yıl bize geleceğe dair bir fikir verdi. Değişken, sürekli yakınlaştırmaya (3,5 – 5,2x) sahip olan Xperia 1 IV, ancak bunun birinci nesil deneme. En yeni Xperia amiral gemisi tarafından üretilen yumuşak görüntülerin yanı sıra, kabaca 3-5x optik yakınlaştırma aralığı, bazı şirketlerin yazılım yoluyla elde edebildikleriyle karşılaştırıldığında çok daha fazla esneklik sağlamıyor gibi görünüyor.

Peki! Şimdi, Weibo’dan gelen söylentiler (Çin’in Twitter/Facebook’a eşdeğeri) diyor ki Sony teslim olmaya ve bu yılın sonlarında piyasaya çıkması beklenen Xperia 1 V’deki yeni yakınlaştırma çözümü için LG yapımı kamera teknolojisini kullanmaya geçmeye hazır olabilir!

LG Innotek (LG Display’in bir yan kuruluşu), tüketici elektroniği üreten bir dizi popüler şirkete elektronik malzemeler, bileşenler ve cihazlar tasarlar, üretir ve satar ve bunlardan biri… Elma. Bu doğru – Cupertino’nun Güney Koreli ortaklığı teşhirden ibaret değil.

Birden fazla kaynaktan gelen yeni sızıntılara göre Apple, yakında çıkacak olan en az bir yeni telefona yeni bir yakınlaştırma sistemi getirmek için LG Innotek (diğer kamera donanımı sağlayıcıları arasında) ile birlikte çalışacak. iPhone 15 serisi. Ve işte Apple’ın ilk “Ultra” iPhone olabilecek kamera için büyük planı olabileceğini düşündüğüm (ve umduğum) şey…

iPhone 15 Ultra’nın yeni yakınlaştırma sistemi – Apple’ın LG’nin yepyeni sürekli optik yakınlaştırmalı kamerasını kullanması için pek çok harika neden var (umarız çok erken değildir!)

Önüne bak! Bu sadece benim açımdan eğitimli bir tahmin ve belki de arzuludüşünme ama işte iPhone 15 Ultra’nın neden benzeri olmayan yakınlaştırma odaklı yeni bir kamera sistemi (LG tarafından yapılmış) sunması gerektiğine ve sunabileceğine dair argümanlarım…

  • En az bir yeni iPhone 15 modelinin, LG Innotek’ten donanım tedarik eden periskop çeşidinde yeni bir yakınlaştırma çözümüne sahip olacağını zaten biliyoruz.

  • Apple’ın (hiç) üçten fazla bir iPhone yapması pek olası değil. kullanılabilir kameralar ve durum buysa, tek mantıklı sonuç, Tim Cook & Co’nun 3x yakınlaştırma merceğini kaldırması ve sabit, uzun menzilli yakınlaştırmalı bir atıcı yerine değişken, sürekli yakınlaştırmalı bir kamerayla değiştirmesidir.

  • Apple’ın genel “yavaş (ama cilalı) donanım yükseltmeleri” felsefesi, Cupertino’nun neden iPhone 15 Ultra için doğru periskop yakınlaştırma çözümü gelene kadar beklemek isteyebileceğine dair bir başka ipucu.

  • Apple, Android’den farklı olarak optik yakınlaştırma kalitesi sunmaya odaklanır videolar ve bunu başarmak ancak Cupertino’nun LG’nin yeni periskop yakınlaştırma donanımını kullanması durumunda mümkün olabilirdi.

LG’nin yeni periskop yakınlaştırma teknolojisine sahip iPhone 15 Ultra – ne yapabilirdi?

LG Innotek’ten bildiğimiz şey, şirketin yeni değişken, sürekli yakınlaştırmalı kamera çözümünün kabaca 4-9x büyütme. LG’nin çığır açan optik yakınlaştırma sistemi şunları içerir: optikstabilizasyonBulanık olmayan yakınlaştırmalı fotoğraflar çekmek istiyorsanız bu çok önemlidir. Hareketli parçalara gelince, modül aa’yı çok kullanır. kesinaktüatör “optik yakınlaştırma” olarak bildiğimiz şeyi yaratarak lens öğelerini hareket ettirmek için.

Bu nedenle Apple, dünyanın ilk 1-10x değişken yakınlaştırmalı kamera sistemini bir telefonda hazırlıyor olabilir (tabii ki bu teknolojinin iPhone 15 Ultra’ya takılması için çok erken değilse). 1-10x “değişken yakınlaştırma sistemi”nin nasıl mümkün olabileceğini merak ediyorsanız, iPhone 14 Pro, şimdiden 2x optik kalitede yakınlaştırmaya ulaşabiliyor. sensör kırpmaBu, doldurulması gereken yakınlaştırma boşluklarının 2-4x aralığında ve 9x’in ötesinde olacağı anlamına gelir; bu, LG’nin yeni kamerasının çizgiyi çizdiği yerdir…

Apple’ın 2-4x yakınlaştırma aralığında kayıpsız yakınlaştırma elde etme yöntemi şu şekilde olacaktır:

  • iPhone 15’te yeni 3nm A17 Bionic çipin gücünden yararlanın
  • iPhone’un birincil kamerasının 48 megapikseline daha fazla kırpın ve bu bilgiyi daha uzun menzilli kayıpsız yakınlaştırma için kullanın
  • Geri kalan sensörlerden gelen verilerle kalan boşlukları doldurun – yeni yakınlaştırma kamerası veya hatta ultra geniş açılı lens (Huawei telefonlarında gördük)

Apple ve LG ise gerçekten bunu çıkar, üzerinde gerçek bir “esnek” olur Cupertino’nun belirli özellikleri sunmada “yavaş ama daha iyi” olduğunu yalnızca kanıtlayacağı gibi, Samsung ve Android dünyasının geri kalanı. Yine buna bir örnek, Android keşfettikten yıllar sonra gelmesine rağmen türünün en kaliteli çözümü olan iPhone 14 Pro’nun 2x kayıpsız yakınlaştırmasıdır.

Bununla birlikte, Apple’ın yazılım ve donanımının en büyük gücü, iPhone’un videoya sensör kırpmayı da uygulayabilmesi gibi görünüyor, ki bu hiçbir Android cihaz tarafından elde edilememiştir. Bu nedenle iPhone 14 Pro cihazımdaki 2x yakınlaştırmalı videolar optik kaliteye sahipken Pixel 7 Pro cihazımda durum böyle değil.

Apple’ın sıradaki “One More Thing”i iPhone 15 Pro Max yerine “iPhone Ultra” mı?

Apple’ın iPhone Ultra süper güçleri vermek istemesinin son nedeni, Tim Cook & Co’nun en pahalı yeni iPhone’u bir “Bir şey daha”… şey.

Tarihsel olarak, “One More Thing” duyurusu “beklenmedik” donanım için ayrılmıştı ve daha büyük ekranı, pili ve (umarız) daha küçük kardeşi iPhone 15 Pro’dan çok daha gelişmiş bir kamera sistemine sahip bir iPhone Ultra bunu hak ediyor gibi görünüyor. merhum Steve Jobs tarafından ikonik hale getirilen onur.

Gerçek şu ki iPhone 15 Pro’nun yeni optik yakınlaştırma donanımı kazanmasının beklenmemesi, yeni “Ultra” iPhone’un Apple’ın “Bir Şey Daha” olabileceğine dair bir başka ipucu olabilir. Cupertino bunu başaracaksa (okuyun: fotoğraflar ve videolar için 1-10x değişken optik yakınlaştırmalı bir iPhone Ultra teslim edin), o zaman bu, akıllı telefon kameraları tarihindeki en büyük gelişmelerden biri olarak kesinlikle layıkıyla kutlanmayı hak ediyor! Tabii çığır açan yakınlaştırma teknolojisi Apple’ın iPhone 16 amiral gemisi için ayrılmadıysa…

Ayrıca, bir “iPhone Ultra”ya ne dersiniz? Hayır 15. Neden olmasın!telefon-1