Plastik Torba Mağazasının yaratıcısı Robin Frohardt, vitrinin içinde.

Plastik Torba Mağazasının yaratıcısı Robin Frohardt, vitrinin içinde.
Fotoğraf: carlos osorio (AP)

Alışverişe gittiğinizde gördüğünüz tüm plastik ambalajlar sizi endişelendiriyor mu? Yalnız değilsin. The Plastic Poşet Mağazası adlı etkileşimli bir sanat sergisi, yiyeceğin kendisi de dahil olmak üzere her şey plastikten yapılmış olsaydı bütün bir bakkalın nasıl görünebileceğini gösteriyor.

Sergi ilk olarak 2020’de New York City’de açıldı ve başlangıçta New York Eyaletinin o yılın Mart ayında çanta yasağının başlamasıyla aynı zamana denk gelmesi amaçlandı (koronavirüs pandemisinin başlaması nedeniyle Ekim ayına ertelendi). Mağaza, bir tiyatro ve film yönetmeni olan Robin Frohardt’ın eseridir. Frohardt, serginin kendisinin plastikten alışveriş yapmaya çalışırken yaşadığı deneyimlerin bir yansıması olduğunu söylüyor.

Frohardt, “Yıllar önce, birinin yiyeceklerimi poşetlediğini, çift poşetlediğini ve üçlü poşetlediğini gördükten sonra bu fikir aklıma geldi.” AP’ye söyledi. “Ambalajın günlük hayatımıza ne kadar dahil olduğu beni biraz şaşırttı. Ve bu çok saçma geliyordu. ‘Belki daha da saçma bir proje yapabilirim’ diye düşündüm.”

Ortaya çıkan mağaza, tamamı sokaktan veya çöp kutularından kurtarılan plastikten yapılmış, “Bagorade”, “Lake O Bags” ve “Yucky Shards” gibi popüler marka adlarının kelime oyunlarıyla yapılmış plastik ürünlerden modellenen yiyeceklerle ağzına kadar dolu. Prodüksiyonun Mart 2020’de açıldığında canlı bir kukla gösterisi içermesi gerekiyordu, ancak pandemi sayesinde bu, serginin yanında gösterilen 45 dakikalık bir videoya dönüştü.

Nasıl dilimlerseniz dilimleyin, küresel plastik kullanımına ilişkin istatistikler iç karartıcı. plastik kullanım 200’den fazla kez fırladı 1950 ile 2015 yılları arasında ise geri dönüşüm oranları korkunç derecede düşük. Ve bu yakın zamanda yavaşlamıyor: küresel plastik kullanımı ve atık 2060’a kadar üçe katlanacak. Zengin ülkelerin sakinleri en kötü suçlulardan bazılarıdır; ABD dünya nüfusunun sadece %4’üne sahipken, bazıları Araştırma küresel plastik atığın %17’sini ürettiğini göstermiştir.

Tüketici plastik atıklarını azaltmak için, birçok ABD eyaleti plastik ürünlerin mevcudiyetini yasaklamak için harekete geçti. En azından on eyalet ve bazı bölgelerde şu anda kitaplarda plastik torba yasakları varken, birden fazla şehir ve eyalet tek kullanımlık plastik pipetleri de yasakladı.

Ancak tüketici ürünleri üzerindeki yasaklar ancak bir yere kadar gidebilir. Bir soruşturma Ekim ayında yayınlanan New York Focus’tan, yasağın yürürlüğe girmesinden iki yıl sonra, New York City genelinde her büyüklükteki işletmenin çok az ceza korkusuyla plastik poşet dağıtmaya devam ettiği ortaya çıktı. Bir ders çalışma tek kullanımlık plastik poşetlerin yasaklanmasının, yalnızca tüketicilerin çöp tenekesi astarlarında kullanmak üzere ağır hizmet tipi plastik çöp poşetleri satın almasında bir artışa yol açtığını buldu. Bu sırada, Florida ve arizona belediyelerin plastik poşet kullanımını kısıtlamasını önleyici olarak yasakladı.

Biraz uzmanlar önerdi plastik bağımlılığımızla gerçekten mücadele etmek için yasa koyucuların kaynağa dönmesi gerektiğini: plastik üreticileri. Araştırmalar, dünyanın en büyük şirketlerinden sadece 100’ünün dünyadaki plastiğin %90’ını üretmek.

Plastik Poşet Mağazası şu anda ekranda Ann Arbor, Michigan’da. Mağazada neler olduğunu görmek için yukarıdaki slaytları tıklayın.genel-7