Twitter haber sitesi Insider Çarşamba günü, şirketi tanıyan iki kişiye atıfta bulunarak, sosyal medya sitesinin ürün bölümündeki 50 işçiyi önümüzdeki haftalarda işten çıkarmayı planlıyor.

Rapora göre, üst düzey patron Elon Musk’ın personele daha fazla işten çıkarma olmayacağını söylemesinden altı hafta sonra gelen işten çıkarmalar, şirketin çalışan sayısını 2.000’in altına düşürebilir.

Twitter, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Musk, Ekim ayında Twitter’ı devraldı ve bir dizi ürün ve organizasyon değişikliğini hızla gerçekleştirdi. Şirket, Twitter onaylı Mavi onay işaretini ücretli bir hizmet olarak kullanıma sundu ve ayrıca personelin yaklaşık yüzde 50’sini işten çıkardı.

Musk, Kasım ayında Twitter’ın reklamverenlerin çekilmesi nedeniyle “gelirlerinde büyük bir düşüş” ile karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Üst düzey bir reklam yöneticisinin bir personel toplantısında Twitter’ın dördüncü çeyrekteki gelirinin yaklaşık yüzde 35 düşerek 1.025 milyar dolara (kabaca 8300 Rs. 8300 crore) düştüğünü bildirdi.

İçerik denetleme bölümünde çalışan çalışanları da içeren şimdiye kadarki personel kesintileri, platformda nefret söyleminde bir artış olacağı korkusunu artırdı. Kasım ayında Musk, Twitter’daki tüm Ethical AI ekibini görevden aldı. Ek olarak, Hindistan’daki mühendislik, satış ve pazarlama ve iletişim ekiplerinde 200’den fazla çalışan, şirketteki toplu işten çıkarmaların bir parçası olarak etkilendi.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8