Devasa teknoloji şirketleri tarafından başlatılan bir dizi işten çıkarma, insanları genellikle Apple’ın 2023’te aynı yolu izleyip izlemeyeceğini düşünmeye zorlar. yılın geri kalanında yalnızca kilit veya yetenekli kişilerin işe alınacağını öne sürüyor. Yeni bir raporda şirketin perakende sektöründe sezonluk olmayan çalışanlarını çıkarmaya başladığının belirtilmesinin nedeni bu olabilir.

Apple’ın mevsimlik olmayan çalışanları işten çıkarma planlarıyla ilgili haberler bir e-posta aracılığıyla geldi

AppleInsider’a bir e-posta gönderildi ve daha sonra Apple’ın fiziksel mağazalarının dışındaki perakende kanalındaki çalışanları işten çıkarmaya başladığını bildirdi. E-postanın çeşitli kaynaklar aracılığıyla doğrulandığı bildirildi ve içeriği Best Buy mağazalarında çalışan çalışanların haklarıyla ilgili 30 günlük bir bildirim aldıklarını belirtiyor. Apple’ın maliyet düşürme önlemlerinin bir parçası olarak yüzde kaçını işten çıkarmayı planladığı belli değil, ancak şüphesiz şirket 2023’ün sonlarına hazırlanıyor.

Bilmeyenler için, Best Buy ve Apple, belirli ürünler için talebin karşılanması gerekiyorsa genellikle sezonluk çalışanlar işe alır. Bu, normalde iPhone’lar, Mac’ler ve diğer ürünlere olan talebin zirve yaptığı tatil sezonunda gerçekleşir. Söz konusu çalışanların sözleşmeleri zaten sona ermiş durumda, yani Apple’ın kalıcı işe alım havuzuna ait değiller.

Apple, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in hâlâ yüksek talep görmesiyle, daha ucuz olan iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ın başarısız olduğu yerlerde, en üst düzey iki modelinin önemli bir gelir elde etmesini bekliyordu. Ne yazık ki Foxconn, COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle 2022’nin sonlarında Çin’deki Zhengzhou tesisinde geçici bir tecrit uygulamak zorunda kalırken, Apple şirket için nadir bir hareket olan bir basın bildirisi yayınladı.

Şirket daha sonra müşterilere tatil sezonunda iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatlarının yukarıda bahsedilen aksilik nedeniyle azalacağını ve bunun Apple’ı sezonluk olmayan çalışanları işten çıkarmaya zorlayan katalizör olabileceğini bildirdi.

Haber kaynağı: AppleInsider

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17