Apple, Arm mimarisine dayalı işlemcilere dayalı çok güçlü PC’ler oluşturmanın mümkün olduğunu zaten kanıtladı. Qualcomm uzun süredir bu pazarda oynamaya çalışıyor, ancak şu ana kadar kötü gidiyor. Ve bugün Web’de durumu değiştirebilecek bir platformla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.İçeriden Kuba Wojciechowski’ye göre kod adı Hamoa olan Snapdragon 8cx Gen 4, tek çözüm değil, hattın amiral gemisi olacak. Bu SoC’nin sekizi yüksek performanslı ve dördü enerji açısından verimli olacak 12 işlemci çekirdeğine sahip olduğu ilk raporları doğruluyor. İlkinin frekansı 3,4 GHz’e ulaşırken, ikincisi 2,5 GHz frekansında çalışacak.

Dört çekirdekli her bir kümede 12 MB L2 önbelleğin yanı sıra 8 MB paylaşımlı L3 önbellek, 12 MB sistem düzeyinde önbellek ve 4 MB GPU önbellek bulunur.

RAM denetleyicisi, 64 GB’a kadar LPDDR5X-4200 belleği destekler. Ancak GPU, Snapdragon 8 Gen 2 ile aynı olacak, yani Adreno 740. Bu, akıllı telefonlar için elbette çok verimli bir çözüm, ancak bir PC için bu açıkça yeterli olmayacak. Ancak, daha önce belirtildiği gibi, Snapdragon 8cx Gen 4, Apple platformlarının ve PC’lerin sunmadığı bir şey sunacak: ayrık grafik kartları için destek. Bu nedenle Qualcomm’un büyük bir GPU uğruna platformun maliyetini artırması, karmaşıklaştırması ve artırması mantıklı değil.

Ayrık kartlar için, SoC’de sekiz PCIe 4.0 şeridi olacak ve dördü SSD’lere ayrılacak. Yeni platform Wi-Fi 7’yi destekleyecek, ancak 5G modem muhtemelen harici olacak ve bu da Qualcomm’un platformu basit tutmasına izin verecek. Ayrıca şirket, Hexagon Tensor işlemcisini 45 TOPS performansına yükseltecek.

Platform, görüntüleri aynı anda iki 4K monitörde ve bir 5K monitörde gösterebilecek. Tabii ki, diğer yapılandırmalar mevcut olacaktır. Snapdragon 8cx Gen 4, 4K/120fps kod çözme ve 4K/60fps kodlamayı destekleyecektir. AV1 desteği mevcuttur.

Genel olarak, Snapdragon 8cx Gen 4 ilgi çekici görünüyor, ancak hangi performansı sunacağı hala tamamen belirsiz. Yine de, Apple M platformları, ilk olarak, zaten çok çeşitlidir ve ikinci olarak, eski yapılandırmalarında, birçok x86 uyumlu CPU’yu kolayca atlarlar. Qualcomm’un sonunda kullanıcıları Arm’a geçmeye zorlayarak Windows PC pazarını değiştirip değiştiremeyeceğini göreceğiz.

Cuba Wojciechowski, daha önce Xiaomi’nin JLQ platformlarını kullanmaya geçeceğini belirten ilk kişiydi. Ayrıca, yeniden yapılandırılmış Snapdragon 8 Gen 2 hakkında bilgileri ilk keşfeden oydu.genel-22