ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından işletilen ve ülke çapındaki tüm hava seyahatleri için önemli güvenlik bilgileri sağlayan merkezi bir veri tabanı olan Hava Görevlerine Bildirim (NOTAM) sistemi, ülke genelinde uçuşları durduran bir kesintinin ardından Çarşamba sabahı tekrar çevrimiçi oldu.

NOTAM, belirli havaalanlarındaki kapalı pistler, ekipman kesintileri ve seyahat rotaları üzerindeki tehlikeler gibi bilgileri not ederek, havacılar için otomatik, merkezi bir kritik uçuş verileri kaynağı sağlar. FAA’nın kesintiye ilişkin ilk kamuya açık bildirimi, Doğu Standart Saati ile yaklaşık olarak sabah 6:30’da gönderilen bir tweet’teydi, ancak sistemin bir gecede hangi noktada fiilen çöktüğü belli değil. FAA, sabah 9 itibariyle, bir takip tweet’inde sistemin tamamen geri yüklendiğini söyledi.

Kesinti anında havada olan uçuşların iniş için güvenli olduğu kabul edildi, ancak FAA yanıt olarak tüm havaalanlarında bir yerde durma uyguladığından, kesinti ülke çapında hava yolculuğunu sarstı. FAA, “bu bölgelerdeki hava trafiği sıkışıklığı nedeniyle” Newark ve Atlanta’nın her ikisi de daha erken kalkışlara devam etmeye başladı. Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havaalanı sözcüsü, yerel olarak 13.000 ve ülke çapında 43.000 yolcunun yer duruşundan etkilendiğini söyledi. New York Times’a göre.

Bir endüstri grubu olan Airlines for America, yer durağının ülke çapında “önemli operasyonel gecikmelere” neden olacağı konusunda uyardı ve NOTAM kesintisinin tam etkisi hala değerlendiriliyor. Kesintinin temel nedenleri, uçuşların yeniden başlamasından kısa bir süre sonra hala belirsiz olsa da, siber saldırı da dahil olmak üzere hiçbir şey henüz dışlanmadı. ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’in son yaptığı açıklamada, sistem geri yüklenirken, kesintinin doğrudan nedeninin araştırılmasının devam ettiğini söyledi.

09:30 EST itibariyle FlightAware’den alınan veriler, ABD’de yaklaşık 4.600 uçuşun ertelendiğini ve 832 uçuşun daha iptal edildiğini gösterdi. Bazı havalimanlarından yapılan uçuşlar, görünüşe göre, kritik bir hava yolculuğu merkezi olan Chicago O’Hare’deki biri de dahil olmak üzere, yerel yer duraklarından hâlâ etkileniyor. United Airlines, kesinti nedeniyle ertelenen ve iptal edilen uçuşlar için değişiklik ücretlerinden ve yeniden rezervasyonlardan feragat etme taahhüdünde bulundu.

Bir seyahat verisi analiz şirketi olan OAG’nin baş analisti John Grant, “Bunun olası sonucu, ABD genelinde bir dizi gecikme ve iptalin, belki de daha uzun mesafeli uluslararası uçuşları etkilemesi olabilir,” dedi.

Kesinti, NOTAM sistemini modernize etme ve onu 2018’den beri devam eden modern, tam otomatik bir çerçeveye dönüştürme çabalarının ortasında geldi.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13