Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmiş Soyuz kapsülünün bir kısmı, ISS’ye bir mikrometeorit düştüğünde hasar gördü. Çarpışma nedeniyle, modül endişe verici bir hızla soğutucu ve diğer sıvıları sızdırıyor gibi görünüyor. Açıkçası, ISS’nin Soyuz kapsülü artık Rus kozmonotları için yaşanabilir değil.

Soyuz MS-22’nin kozmonotları Mart ayında ISS’den geri getirmesi gerekiyordu. Ancak, kritik bir delinmeye neden olan bir mikrometeorit çarptı. Bu nedenle Rusya, Soyuz MS-23’ü bir kurtarma görevine gönderecek ve Soyuz MS-22’yi Dünya’ya geri getirmeye çalışacak. Resim Kredisi: NASA

Sonuç olarak, Rus uzay ajansı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan iki kozmonot ve bir ABD astronotu eve getirmek için 20 Şubat’ta başka bir Soyuz roketi fırlatacaktı.

“Sergey Prokopyev, Dmitry Petelin ve Francisco Rubio’nun ISS’ye seferi uzatılıyor. Soyuz MS-23 ile Dünya’ya dönecekler” diyen Roskosmos, uçuş laboratuvarına yeni bir uzay aracının fırlatılacağını belirtti. MS-23 lansmanı daha önce Mart ortası için planlanmıştı. Soyuz MS-22 mürettebatsız olarak Dünya’ya inecek.

Sızdıran Soyuz kapsülünün bu yıl Mart ayında ISS’den kozmonotları geri getirmesi gerekiyordu ve ideal olarak ISS’ye bağlı kalması gerekiyordu. Ancak Rusya şimdi Soyuz kapsülünü içinde insan olmadan Dünya’ya geri getirmeyi planlıyor.

Olay, Rusya’nın ISS faaliyetlerini kesintiye uğrattı ve yetkililer, mürettebat için cankurtaran botu görevi gören sızdıran kapsüle odaklanırken, kozmonotlarını uzay yürüyüşlerini askıya almaya zorladı.

Sızıntı NASA için de sorun teşkil ediyor. ABD ajansı geçen ay, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracının, Rusya’nın başka bir Soyuz’u fırlatamaması durumunda, bazı ISS mürettebat üyeleri için eve alternatif bir yolculuk sunup sunamayacağını araştırdığını söyledi.

Bu arada Rusya, SpaceX’ten herhangi bir yardım almayı reddetti.

Soyuz MS-22’den gelen sızıntı, Aralık ayında Ruslar planlı bir uzay yürüyüşü için istasyonun dışına çıkmak üzereyken tespit edildi ve yer uzmanları, uzaydan canlı bir video yayınında Soyuz’dan yayılan bir sıvı ve parçacık akışı gördüler.

Rusya, astronotları sızdıran Soyuz modülünden kurtarmak için yeni uzay aracı fırlatacak, hasarlı modülü geri getirecek (1)

Roscosmos ve NASA, olayın istasyon ekibi için herhangi bir tehlike oluşturmadığını söyledi.

Prokopyev, Petelin ve Rubio ile birlikte, diğer dört mürettebat üyesi şu anda uzay karakolunda: NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada; Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Koichi Wakata; ve Roscosmos’tan Anna Kikina.genel-5