Birçok evde, yönlendirici büyük olasılıkla günün her saati çalışır durumdadır. Genellikle gerekli olmasa da bize günün 24 saati WiFi sağlıyor. Aslında, ona sık sık ara vermenin üç önemli faydası vardır.

Yatmadan önce televizyonu ve ışıkları kapatıyor, hatta belki de akıllı telefonlarımızı uçak moduna alıyoruz. Yönlendiriciyi bu günlük rutine dahil etmeyi düşünmelisiniz. Güvenliğiniz, cüzdanınız ve sağlığınız için iyi olabilir!

Yönlendiriciyi kapatmanız için 3 neden

Elbette, her zaman yönlendirici modeline ve dairedeki yerleşime bağlıdır, ancak cihazı zaman zaman kapatmaktan zarar gelmez. Bu, donanımın kendisi için iyidir ve örneğin geceleri WLAN’a ihtiyacınız yoktur.

istismara karşı koruma

Yönlendirici günün her saati çalışmasına rağmen faaliyetlerini sürekli olarak izleyemiyoruz. Ancak bunun ölümcül sonuçları olabilir çünkü yönlendiriciler tekrar tekrar suçluların kurbanı olur. 2018 yılında yaklaşık bir milyon Telekom müşterisinin internet bağlantısı kesildi. Bunun nedeni büyük olasılıkla müşterilerin yönlendiricilerini felç eden bir bilgisayar korsanı saldırısıydı. Şubat 2019’da yapabilirdi iddia edilen failler yakalanmak, ancak bu tür tehditler her an mümkündür – bu ölçüde hemen olmasa bile. Ancak yönlendirici kapatılır kapatılmaz, suçlular yaramazlıklarını yapamazlar.

Aynısı, elbette kendi ev ağınıza yönelik daha küçük saldırılar için de geçerlidir. WiFi ağınızda kimlerin olduğunu düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu nasıl yapacağınızı makalemizde bulabilirsiniz: Komşunuz gizlice WiFi’nizi mi kullanıyor?

elektrik tasarrufu

Yönlendirici sürekli çalışıyorsa, bu elektrik faturasında da fark edilir. WLAN’ı kullanmasanız bile – örneğin geceleri – cihaz güç çeker. Yönlendiriciyi kapatmak, özellikle tatildeyken faydalıdır. Yönlendirici 5 ila 20 watt tüketir. Kilovat saat başına yaklaşık 25 sentle, yönlendiricinin sürekli olarak çalıştırılması kullanıcıya yılda yaklaşık on bir ila 44 avroya mal oluyor. Aslında çok gereksiz değil mi? Bu nedenle yönlendiriciyi kapatabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz – çevre ve cüzdanınız için iyidir!

Potansiyel olarak zararlı radyasyon

Teknoloji ilerledikçe her gün maruz kaldığımız elektromanyetik radyasyon da artıyor. Tavsiye edilen değerlere uyulduğu takdirde sağlıkla ilgili hiçbir etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile, WLAN sinyalinin sağlığımız üzerinde de etkisi olabilir. Federal Radyasyondan Korunma Dairesi (BfS), olası ancak daha önce tanınmayan sağlık risklerini düşük tutmak için genel olarak kişisel radyasyon maruziyetinin en aza indirilmesini önerir.“,[denirmiWLAN’daki bir BfS broşüründe. Bu nedenle Federal Ofis, kablosuz teknolojiden mümkün olduğunca kaçınılmasını, insanların yakın ve sürekli yakınında WLAN erişim noktalarının kurulmamasını ve radyasyonu azaltmak için yönlendirici üzerindeki menzil sınırlayıcının etkinleştirilmemesini tavsiye ediyor.

Yönlendiriciyi kapatmak için cihazdaki güç düğmesine basmanız yeterlidir. Bazı modellerde, cihazın tam olarak ne zaman otomatik olarak kapanacağını belirlemek için kullanılabilecek bir zamanlayıcı zaten vardır.

Yönlendiricide bir sorun varsa bu adımlar yardımcı olacaktır

Bir Wi-Fi sorunuyla karşılaşırsanız şu ipuçlarını izleyin:

  1. Yönlendiricideki tüm gösterge ışıklarını kontrol edin.
  2. Cihazı birkaç dakikalığına kapatıp tekrar açarak yönlendiricinizi yeniden başlatın.
  3. Yönlendiricinizin konumuna dikkat edin: kapılar ve duvarlar sinyal gücünü azaltır. Cihaz ne kadar yüksekse, menzil o kadar büyük olur.
  4. Diğer hanelerin de sorundan etkilenip etkilenmediğini öğrenmek için akıllı telefonunuzdaki mobil internetinizi kullanın. Münferit durumlarda, şebeke operatörünün bakım çalışması gibi, sağlayıcının kesintiye uğraması sorunun nedeni olabilir.

TECHBOOK deneyi! İnternetten parçalar sipariş etti ve kendisi bir iPhone yapmaya çalıştı. Buradaki sonuç:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşime geçmek veya bu ağlardan içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Neleri göz önünde bulundurmalısınız?

Birçok kullanıcının İnternet ile telefonu birbirine bağlayan bir sözleşmesi vardır ve bu, gerçekte yönlendirici aracılığıyla garanti edilen sözde IP üzerinden Ses telefonuyla sonuçlanır. Yönlendirici kapatıldığında telefonun da çalışmayı durdurduğu anlaşılmaktadır. Böylece kullanıcı bu süre içinde ne arayabilir ne de aranabilir. Cihaz kapalıyken bile acil aramalar yapılamaz.genel-25