Merkezi olmayan kripto karıştırıcı Tornado Cash’e yönelik yaptırımlar, hizmetin işleyişini önemli ölçüde engellemesine rağmen, kullanımını tamamen durduramadı.Analitik şirketi Chainalysis, Tornado Cash kripto karıştırıcıya yönelik ABD yaptırımlarının, hizmetin çalışmasını zorlaştırsa da kullanımını tamamen durduramadığını belirten bir rapor yayınladı. Belge, kısıtlamaların yürürlüğe girmesinden sonraki 30 gün içinde platforma toplam fon akışının %68 oranında azaldığını söylüyor. Chainalysis, Tornado Cash’in yasa dışı kullanımının esas olarak bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılıktan kaynaklandığını ve bununla ilgili tüm makbuzların ortalama %34’ünün olduğunu belirtti.

8 Ağustos’ta, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), kara para aklamadaki iddia edilen rolü nedeniyle kripto karıştırıcıya karşı yaptırımlar açıkladı.

Tornado Cash’e yönelik yaptırımlar, arayüz olarak çalışan mikser sitesinin kapatılmasına neden oldu, ancak akıllı sözleşmenin kendisi çalışmaya devam ediyor – teknik olarak, uzmanlar yazıyor, herkes tarafından her an kullanılabilir.

Chainalysis’ten analistler bunu, Tornado Cash’in akıllı sözleşmelere dayalı merkezi olmayan bir platform olduğunu ve bu nedenle “hiçbir kişi veya kuruluşun Tornado Cash’in merkezi bir hizmetle yapılabileceği kadar kolay bir şekilde “fişi çekemeyeceğini” söyleyerek açıklıyor. Analitik firması raporunda, aksine, Alman polisinin yaptırımlar sonucunda sunucularına el koymasının ardından kripto girişlerinin sıfıra düştüğünü gören bir darknet pazarı olan Hydra örneğini gösterdi.genel-22