TikTok, insanların bilgi tüketme ve paylaşma biçiminde devrim yarattı. Şimdi bir girişim denir Vylo kısa video formatını bir adım öteye taşımak istiyor ve kullanıcıların kendilerini konuşurken filme alarak spor, güncel olaylar ve diğer haber kategorileri hakkındaki düşüncelerini paylaşmalarına olanak tanıyor.

Bu fikre ilk tepkim şu oldu: İnsan neden haber yorumlarını video kliplerle paylaşma ihtiyacı duyar? The New York Times’ın veya diğer haber sitelerinin metin tabanlı yorum bölümünde olamaz mı?

Tyler ReynoldsVylo’nun kurucusu ve CEO’su , haberlerin geleceğinin videolarda yattığına inanıyor. TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, “Haber ve söylem krallığını ve çok kısa bir süre sonra haber platformlarının nasıl görüneceğini inşa etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

ABD, Hollanda ve Ukrayna’daki bir ekip tarafından geliştirilen Vylo, haber toplama ve video güdümlü sosyal medyayı birleştiriyor. Ana sayfa sekmesinde, önemli yayınlardan derlenen ve şirket içi bir ekip tarafından küratörlüğünü yapılan bir haber akışı bulunur. Her hikayenin altında kişinin video yanıtını ekleme seçeneği vardır. Yüzleri göstermekten çekinenler için ses de bir seçenek.

Resim: Vylo

Büyük bir VC adı Vylo’ya kefil oluyor. Kleiner Perkins Fairchild Fund IV, girişimin yakın zamanda kapanan 2 milyon dolarlık tohum öncesi turunu yönetti. Turdaki diğer yatırımcılar arasında Target CEO’su Brian Cornell; Ryan Howard, 3x Major League Baseball All-Star’ı; Welinder Shi Capital’den Curt Shi; Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un girişim şirketi 8808 Ventures; diğer melek yatırımcılar arasında.

Reynolds, video tabanlı haber tartışmasının çekici yanlarından birinin insani bir dokunuş katması olduğunu savundu. “Sen, ben ve diğer sekiz arkadaş öğle yemeğine çıkıyoruz ve COVID’den Joe Biden’a kadar her yere seyahat etmek için her şeyden bahsediyoruz çünkü biz birbirimizin güvenilir kaynaklarıyız. Her zaman sahip olduğumuz bu anlar var… O anları bir teknoloji platformuyla yeniden yaratabiliriz.”

Kullanıcı tarafından oluşturulan video yorumları yeni bir şey değil, ancak Reynolds, kullanıcıların önce güzel ve kısa bir şekilde haberleri özetlemesi gereken YouTube gibi mevcut kanallarda giriş engelinin çok yüksek olduğunu düşünüyor. Öte yandan Vylo ile içerik oluşturucular, uygulamada zaten var olan bir haber öğesinin iki dakikalık değerlendirmesini yapabilirler; bu, kurucunun haber yorumu çıtasını düşürdüğüne inandığı bir özelliktir.

Aslında Vylo, geleneksel haber sitelerindeki yanıt bölümünü görselleştiriyor ve video yorumunu demokratikleştiriyor.

Vylo’nun “sosyal” yönü, okuyucuların geleneksel haber sitelerindeki yorumları nasıl olumlu oyladığına benzer şekilde, “anlayışlılıklarına” göre sıralanan popüler video ve sesli yorumları görüntüleyen “Trend Olan” sekmesidir. Daha kişiselleştirilmiş bir haber özeti için, kullanıcılar çeşitli mecraları ve konuları takip ederek kendi “Gazete Bayisini” oluşturabilir. Yorumlar, yayınlanmadan önce üçüncü taraf içerik denetleme sağlayıcısı Hive tarafından incelenir.

Geçmişten kop

Twitter uzun zamandır dünyanın dijital kamusal meydanı olmuştur, ancak Elon Musk sosyal medya devini alt üst ederken, üzgün kullanıcılar akın akın gidiyor.

Yine de Vylo, Mastodon gibi bir Twitter alternatifi olmayı planlamıyor. Reynolds, “Kuyruk peşinde koşan bir grup köpek gibi” dedi. “Herkes şimdi ve buraya odaklanmış durumda. Ancak teknoloji ve teknoloji platformlarımız gelişecek. Twitter’a rakip olmak gibi bir niyetimiz yok. Bu şeylerin geleceğine çok daha fazla bakıyoruz.

“Önemli bir not, insanların yüzlerini ve seslerini gösterme faktörüdür. Bu, şimdi uygulamaya koymaktan gerçekten korkmadığımız bir şey çünkü çok yakında bir dayanak noktası olacak,” diye ekledi.

Welinder Shi Capital’den Shi, Vylo’nun katılımcı doğasına işaret ederek, “Bence haberlerin geleceği merkezi değil,” dedi. “Genç kuşak artık haberlerini pek haber sitelerinden almıyor. Twitter ve Instagram’dalar, ancak bu platformlar öncelikli olarak haberler için değil, bu yüzden doldurulması gereken bir boşluk var.

Vylo, genel beta sürümünü birkaç hafta önce başlattı ve 500’den fazla kullanıcı çekti. Para kazanma, yakın gündeminde olan bir şey değil, ancak zamanı geldiğinde, başlangıç, reklamsız bir kullanıcı aboneliği, içerik oluşturucularla bir gelir paylaşım modeli ve ödeme duvarlı yayınların alabileceği abonelikleri artırmasına yardımcı olmak gibi birkaç seçeneği değerlendiriyor. bir kesim algenel-24