Yatırım devi Fidelity bugün, girişim destekli bir fintech girişimi olan Shoobx’u açıklanmayan bir bedel karşılığında satın aldığını duyurdu.

Jason Furtado ve Stephan Richter Crunchbase’e göre 2013 yılında Boston merkezli Shoobx’u kurdu. İkili, Austin merkezli Scout Ventures ve Steve Papa gibi yatırımcılarla şirket için bilinen 10 milyon dolarlık bir fon sağlamaya devam etti. Wall Street Journal’a göre Atlas Ventures da bir destekçi. Shoobx’un 40 çalışanının tamamı Fidelity’ye katılacak.

Shoobx, ilk halka arz dahil olmak üzere “tüm büyüme aşamalarında” özel şirketlere otomatik öz sermaye yönetimi operasyonları ve finansman yazılımı sağlayıcısıdır. Sunduğu hizmetler arasında şirketlerin teklif mektupları göndermesine, yeni çalışanlara hisse senedi vermesine, sınır tablolarını yönetmesine ve 409A değerleme raporu almasına yardımcı olmak gibi pek çok şey yer alır.

onun üzerinde İnternet sitesi, Shoobx, “yetenekleri Carta’nın sağlayabileceğini aştığı” için “steroidler üzerinde Carta” olarak adlandırıldığını belirtiyor. bu arada carta Crunchbase veri gösterir Carta’nın, Ağustos 2021’de Silver Lake liderliğindeki devasa 500 milyon dolarlık tur da dahil olmak üzere bugüne kadar 1,1 milyar dolar topladığını. O zamanlar, aynı veri kaynağına göre şirketin değeri yaklaşık 7,4 milyar dolardı. Dolayısıyla, bu satın alma sırasında Shoobx’un değerinin ne kadar olduğunu bilmesek de, zaman içinde ne kadar arttığına bağlı olarak değerinin muhtemelen Carta’nınkinden daha düşük olduğunu söylemek güvenlidir.

Fidelity ise Shoobx’u satın almasının özel pazara olan bağlılığının bir işareti olduğunu söyledi “ve Fidelity’nin özel şirketlerin ölçeklenip büyüdükçe onları desteklemek için gördüğü artan talebi karşılamaya yardımcı olacak.” Fidelity en son 2015 yılında başka bir şirket satın almıştı. servet planlama yazılımı şirketi eMoney Advisor’ı satın aldıbir şirket sözcüsüne göre.

Shoobx, Fidelity’nin içine katlanacak Stok Planı Hizmetleri 2,5 milyon plan katılımcısı ile yaklaşık 700 şirkete, toplam plan değeri 250 milyar doları aşan öz sermaye tazminat planı kayıt tutma ve yönetim hizmetleri sağlayan işletme. Stok Planı Hizmetleri, Fidelity’nin bir parçasıdır İşyeri Yatırım bölümüülkenin önde gelen işyeri sosyal yardım sağlayıcılarından biridir.

Shoobx’un web sitesine göre, iki şirket bu duyurudan önce ortaktı.genel-24