Elon Musk, Twitter’ı devraldığında pek fazla arkadaş edinmedi, ancak bazıları patronlar uzaktan çalışmayı yasaklamasını beğendi.

Bu fikirden çoktan vazgeçmiş olması çok kötü. Ne zaman Twitter, Seattle’daki ofislerinden tahliye edildi çünkü Musk artık kira ödemiyordu Twitter’ın Washington eyaleti çalışanları artık evden çalışmak zorunda kaldılar.

Evet, 20. yüzyılda sıkışıp kalan liderler, herkesin ofislerine ve küp çiftliklerine geri dönmesini istiyor, ancak işçiler buna sahip değil. Ve günümüzün sıkı iş piyasasında üstünlüğü elinde bulunduranlar da onlar.

Evet, bir ankete göre, İş liderlerinin %90’ı çalışanlarının ofise geri dönmesini istiyor. (Ve ben istiyorum 2023 Mercedes-Benz EQS 450+ Sedan veya bir midilli. Ama ikimiz de istediğimizi elde edemeyiz.)

Bloomberg’in yakın zamanda bildirdiği gibi, Açık pozisyonlar tarihi bir zirvede.” Şimdi müstakbel çalışanları caydırmanın zamanı değil.

Bir iş bulma şirketi olan Zippia’ya göre, “Amerikalıların %68’i tamamen uzak olmayı tercih ediyor.” Sadece ABD’deki insanlar değil. BBC’nin bildirdiğine göre bugünün ofis çalışma haftası artık salıdan perşembeye.

Verilere daha yakından bakarsanız, Gartner’ın yaptığı gibi, bir döneme girdiğimizi göreceksiniz. “masa başı çalışanlar için kalıcı hibrit çalışma çağı.”

Buna ek olarak, Talent.com’un Kuzey Amerika’daki operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Robert Boersma’nın yakın zamanda yazdığı gibi: “Çoğu çalışanlar günde sekiz saat masalarına bağlı hissetmek istemiyor uzaktan çalışmanın açıklığını deneyimledikten sonra. Evde geçen iki yılın ardından dünyanın “normale” dönmesiyle, çalışanlar haftanın beş günü ofise dönmek için yaşam kalitelerini önemli ölçüde artıran unsurlardan vazgeçmeye hazır değiller.”

Bunun yerine, “Kuruluşlar tarafından benimsenen hibrit çalışma ortamlarını görmeye devam edeceğiz, bu da çalışanların keyif aldıkları uzaktan çalışmanın özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip olmalarına olanak tanırken, aynı zamanda ekiplere ofiste yüz yüze görüşme ve işbirliği fırsatı sağlıyor.” dedim.

Evden çalışmaya ve hibrit çalışmaya geçişe bir başka ilginç bakış da, tweet atan Stanford Ekonomi Profesörü ve evden çalışma uzmanı Nick Bloom’dan geliyor.Toplu taşıma yolculukları [are] 2019 seviyelerinin %35 altında istikrar kazanıyor.

Sadece yerel seyahat değil. İş seyahati uzmanı Gary Leff şunları yazdı: “Pandemi öncesine göre önemli ölçüde daha fazla işin evden yapıldığı bir denge gelişiyor. Tamamen ofise geri dönmüyoruz. Bu, artık bir anlam ifade etmeyen çok sayıda iş seyahati olduğu anlamına geliyor.”

Tipik bir işletme sahibi için tüm bunlar ne anlama geliyor?

İlk olarak, evden çalışmayı benimseyin. Bundan sonra işler böyle yapılacak. Bu, çoğunluk olmasa bile ofis çalışanlarının önemli bir azınlığı için geçerli olacaktır.

Bu da, pahalı ofis gayrimenkullerinden kurtulmanın zamanı geldiği anlamına gelir.

Kullanmıyorsanız, Manhattan’da veya Körfez bölgesinde yüksek maliyetli alanlara yatırım yapmanın bir anlamı yok.

Sadece kira değil; kamu hizmetlerinden ve park yerlerinden de tasarruf edebilirsiniz – hatta öyle görünüyor ki, tuvalet kağıt, Twitter’dan gelen raporlara dayanıyor!

Bunun yerine Atlanta, Denver veya Chicago gibi merkez şehirlerde ofis alanı kiralayın. Bu şekilde, herkesi bir araya getirmek istediğinizde seyahat ve emlak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

Hazır başlamışken, tüm çalışanlarınız için hızlı internete yatırım yapın. Zoom’u veya Microsoft Teams’i sevmeyebilirsiniz, ancak bugün iş toplantılarını böyle yapıyoruz.

Ek olarak, iyi kameralar ve ses donanımı, önümüzdeki aylarda ve yıllarda, birinci sınıf uçak biletleri için ödeme yapmaktan daha kritik olacaktır.

İnsanları evden daha verimli hale getirebilecek teknolojilere de yatırım yapmalısınız. Örneğin, çevrimiçi toplantılarınızdan dakikalara mı ihtiyacınız var? Bunları elle yazabilir veya benim yaptığımı yapıp uygun fiyatlı, kaliteli ses transkripsiyonu için Otter.ai’yi kullanabilirsiniz.

Bazen, iş çarklarını yağlayan işleri yapacak insanlara hâlâ ihtiyaç duyarsınız.

Bunun için kullanmayı düşünün sanal asistanlar. Hayır, henüz önerebileceğim herhangi bir teknik sanal asistan yok – ancak ChatGPT gibi yapay zeka sohbet robotlarının nereye gittiğini takip etmek mantıklı.

Ayrıca, programları ayarlamak, konferanslar düzenlemek ve defter tutmak için serbest çalışanlar kullanmak paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Ve yine, bu insanların ofisinizde olmasına gerek yok.

Tüm avantajları topladığınızda, işinizin 2023’te evden çalışma ve hibrit çalışma trendleriyle savaşmak yerine onlarla işbirliği yaparak çok daha iyi sonuç alacağını göreceksiniz. Günün sonunda, her şey mutlu çalışanlarla verimli bir iş yürüterek para kazanmakla ilgili.

Programa katılın ve geçmişi bırakın.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.

genel-13