New Jersey ve Ohio, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle devlete ait cihazlarda TikTok’u yasaklayan son eyaletler oldu. İkili, bunu yaparken en az 20 başka eyalete katıldı. Hareket, toplanan verilerin Çin hükümetinin Amerikalıları gözetlemesine izin verebileceği korkusuyla geldi.

New Jersey Valisi Phil Murphy ilan edildi Pazartesi günü devlet, TikTok da dahil olmak üzere yüksek riskli yazılım ve hizmetlerin devlete ait cihazlarda kullanılmasını yasaklayan bir siber güvenlik yönergesi yayınladı. Murphy, TikTok’u devlet cihazlarında yasaklamanın yanı sıra, devletin Huawei, Hikvision, Tencent ve ZTE dahil olmak üzere çok sayıda başka satıcının ürün ve hizmetlerini de yasakladığını söyledi.

Aynı gün Ohio Valisi Mike DeWine icra emri çıkardı Çin’de yerleşik bir tüzel kişiye ait herhangi bir uygulamanın devlete ait cihazlarda kullanımının yasaklanması. DeWine, “Bu üstü kapalı veri gizliliği ve siber güvenlik uygulamaları, bu uygulama ve platformların kullanıcıları ile uygulamaları ve platformları depolayan cihazlar için ulusal ve yerel güvenlik ve siber güvenlik tehditleri oluşturuyor” dedi.

Wisconsin Valisi Tony Evers cuma günü dedi popüler kısa biçimli video uygulamasının devlete ait cihazlarda da yasaklanmasında diğer eyaletlere katılmayı planladığını söyledi.

“Bu kadar çok eyaletin, kendi eyaletlerinde siber güvenliği ilerletmek için hiçbir şey yapmayacak ve TikTok hakkında temelsiz yanlışlara dayanan politikalar çıkarmak için siyasi çoğunluğa atlaması bizi hayal kırıklığına uğrattı.” sözcü TikTok için TechCrunch’a yaptığı açıklamada söyledi. Federal ve eyalet düzeyinde gündeme getirilen güvenlik endişelerini anlamlı bir şekilde ele alacak bir çözümü nihai hale getirmek için federal hükümetle birlikte çalışmaya devam ediyoruz.”

FBI Direktörü Christopher Wray’den sonra TikTok’u hükümet cihazlarında yasaklama çağrıları kasımda dedi uygulamanın ulusal güvenlik riskleri oluşturduğunu. Aralık ayında, Başkan Joe Biden bir faturayı onayladı federal hükümet çalışanları tarafından TikTok’un kendi kurumlarına ait cihazlarda kullanılmasını yasaklayan. bu ABD ordusu da yasakladı hizmet üyeleri, uygulamanın kişisel verileri potansiyel olarak “istenmeyen aktörlere” ifşa edebileceğinden korkarak TikTok’u devlet cihazlarında kullanmaktan alıkoyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri genelinde TikTok’u tüketici cihazlarından yasaklama çabaları da var. Geçen ay, Senatör Marco Rubio önerilen mevzuat bu, TikTok’u ulusal olarak yasaklar. Rubio, uygulamanın Çin hükümetine “Amerikalı gençlerin yaklaşık üçte ikisi de dahil olmak üzere dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcıyı izleme konusunda benzersiz bir yetenek” sağladığını söyledi.

TikTok, birkaç yıldır bir güvenlik ve gizlilik endişesi kaynağı olmuştur. Artan göz önüne alındığında inceleme TikTok için bu, önümüzdeki yıl şirket için gelecek zorlukların sadece başlangıcı olabilir.genel-24