Tesla, aslında tamamen sürücüsüz olmayan araçlarında şirketin çok lanse edilen “Tam Kendi Kendine Sürüş” özelliğinin güvenliği konusunda soruşturma altında.

Elon Musk’tan biri çok sayıda tweet şu anda Tesla’nın otomatik sürücü asistanı sisteminin güvenliğine yönelik devam eden bir federal soruşturmanın parçası. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla’dan Musk’ın 31 Aralık tarihli bir gönderisi hakkında daha fazla bilgi istedi. ilk tarafından bildirildi Associated Press ve NHTSA tarafından Gizmodo’ya gönderilen bir e-posta ile onaylandı.

Musk, bahsi geçen yılbaşı gönderisinde, bazı Tesla sürücülerinin ellerini direksiyonda tutmaları için hatırlatıcılara ihtiyaç duymadıklarını ima etti ve şirketin bu tür uyarıları azaltmak için bir yazılım güncellemesi üzerinde çalıştığını iddia etti.

Tweetlerin ekran görüntüsü

NHTSA, Tesla’yı Autopilot yazılımı üzerinden araştırıyor 2021’den beri. Geçen yaz, federal gözlemci büyük bir genişleme duyurdu Bu soruşturmanın, ilk müdahale araçlarına çarpan en az 16 Tesla arabası örneğini belirledikten sonra. Ve başka bir federal düzenleyici, ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, Tesla’yı araştırıyor yıllarca bireysel çökmeler ve diğer olaylar üzerinde.

Yine de federal incelemenin ortasında, Tesla yaygın beta başladı Eylül 2021’de “Tam Kendi Kendine Sürüş” modunun test edilmesi. Tam Kendi Kendine Sürüş, Otopilot’un daha gelişmiş bir versiyonudur, ancak yine de – adından da anlaşılacağı gibi – aslında tamamen kendi kendine sürüş değildir. Hem Otopilot hem de FSD, bir insan sürücünün her zaman direksiyon simidinde tetikte kalmasını gerektiriyor. şirketin web sitesi.

Ancak, özellikleri kullanan sürücülerin çoğu, araçlara otonom ve tamamen kendi kendine sürüş gibi davranırken “rahat” hissettiklerini bildirdi. 2022 anketi Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nden. Belki de bu tutum nedenini kısmen açıklıyor Tesla daha fazlasını bildirdi 2022’de diğer tüm otomobil üreticilerinden daha fazla sürücü destekli kazalar.

Geçtiğimiz Ekim ayında Adalet Bakanlığı, suç soruşturması otonom sürücü yardım teknolojisi ve şirketin onu pazarlama şekli nedeniyle Tesla’ya girdi ve federal soruşturma yığınına eklendi. Ve Aralık ayında, California yasa çıkardı bu yıl yürürlüğe girecek olan “Tam Kendi Kendine Sürüş” etiketinin yasaklanması.

Tesla’nın yanıltıcı reklamlarına ek olarak, düzenleyiciler rutin olarak otomobil üreticisinin güvenlik sorunlarının bir kısmının eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. sürücü izleme. GM ve Ford gibi sürücü yardım alanında rakip şirketler, sürücünün dikkatini sağlamak için kamera tabanlı göz izleme özelliğini kullanıyor. rapor The Verge’den. Bunun yerine Tesla, direksiyon simidi algılamasına güveniyor. FSD ve Otopilot etkinleştirilmiş araçlar, belirli bir süre sonra araç herhangi bir elin olmadığını algılarsa sürücülere direksiyonlarına dikkat etmeleri için otomatik hatırlatıcılar gönderir. (Önemli değil korkutucu kolay direksiyon algılama sistemini kandırmak için.)

Bu bizi Tesla CEO’sunun Aralık tweet’ine geri getiriyor. @WholeMarsBlog adındaki bir hesap kullanıcısı, milyarderi etiketlediği bir gönderide, “FSD Beta’da 10.000 milden fazla olan kullanıcılara direksiyon simidi dırdırını kapatma seçeneği sunulmalı” diye tweet attı. Musk daha sonra “kabul edildi, güncelleme Ocak’ta geliyor” şeklinde yanıt verdi.

Musk’ın bu tweet ile tam olarak neyi kastettiği net değil. Sonuçta, bir “güncelleme” Tesla’nın Ford tarzı bir kamera izleme sistemine geçtiği anlamına gelebilir veya AP tarafından belirtildiği gibi daha önce olduğu gibi uyarılar için zaman çerçevesinin ayarlanacağı anlamına gelebilir.

Yine de @WholeMarsBlog’un ilk tweet’i ve “dırdır” teriminin kullanımı bağlamında, arabalarıyla belirli sayıda mil kat etmiş Tesla sürücüleri için direksiyon simidi uyarılarının gereksiz olduğu ima ediliyor. Tweet, FSD kullanan Tesla sürücülerinin izlenmesine veya dikkatli olmaları gerektiğinin hatırlatılmasına gerek olmadığı anlamına bile gelebilir. Tam anlamı ne olursa olsun, tweet NHTSA’nın dikkatini çekecek kadar endişe vericiydi.

Yönetimden bir sözcü, tweet ile ilgili olarak “ek bilgi toplamak için Tesla ile temas halinde olduğunu” Gizmodo’ya yazdı. “Bu konu altına giriyor NHTSA’nın devam eden Otomatik Pilot soruşturmasıve ajans genellikle açık soruşturmalar hakkında yorum yapmaz, ”diye belirtti sözcü ayrıca.

Tüketici Raporlarında otomobil test uzmanı olan Jake Fisher, Associated Press’e Tesla’nın zaten zayıf olan sürücü izleme sistemini devre dışı bırakmanın yoldaki diğer sürücüler için ek bir güvenlik riski oluşturabileceğini söyledi. Fisher, “FSD beta kullanarak, bir tür deneyin parçasısınız,” dedi. “Sorun, size komşu olan diğer yol kullanıcılarının bu deneyin bir parçası olmak için kaydolmamış olmaları.”

Tesla, Gizmodo’nun sorularına veya yorum talebine yanıt vermedi. Şirket PR’ını feshetti 2020 yılında departman.

Bir tweet’in Musk’ı federal düzenleyicilerle sıcak suya indirmesi ilk kez değil. 2018’de “Tesla’yı 420 dolardan özel almayı düşündüğü” şakasını yaptı ve sonunda bir dolar ödedi. 20 milyon dolar ceza üzerinde. Sonra, yine 2019’da o karşı karşıya inceleme Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan, Tesla’nın hissedarlara sunduğu yasal olarak zorunlu üç aylık raporla çelişen gönderiler nedeniyle. 2022 yılında, SEC’in soruları vardı Musk’ın Twitter’da satın almayla ilgili tweet’leri hakkında. Söylenecek tek şey bu: adam öğrenmiyor gibi görünüyor veya gönderi yapma dürtüsünden kaçamıyor. Şu anda sahibi olduğu sosyal medya platformu, onun üzerinde şimdiye kadar herhangi bir şirket yönetim kurulunun veya federal düzenleyicinin sahip olduğundan daha fazla kontrol sahibi görünüyor.genel-7