İngiliz İş Bankası, İskoç KOBİ’lerinin büyümesini desteklemek için yaz aylarında 150 milyon sterlinlik bir yatırım fonu başlatmaya hazırlanıyor.

İskoçya için Yatırım Fonu, küçük ve orta ölçekli işletmeler için devlete ait bir yatırım bankası olan British Business Bank’ın bölgeye özgü bir dizi yatırım fonunun en sonuncusu olacak.

Yeni fon, hem borç finansmanı – 25.000 £ ile 2 milyon £ arasında değişen krediler şeklinde – hem de 5 milyon £ ‘a kadar öz sermaye yatırımları sunacak.

Bankanın bölgesel fonları, Birleşik Krallık’ın daha az hizmet verilen bölgeleri için fon açığını azaltmak için oluşturulmuştur. Galler, Kuzey İrlanda ve İngiltere’nin güneybatısındaki işletmeleri hedefleyen yatırım fonları da planlanıyor.

British Business Bank girişim çözümleri genel müdürü Ken Cooper, “İskoçya için yeni Yatırım Fonu, Banka’nın mevcut bölgesel fonlarının başarısını temel alıyor ve İskoçya’daki küçük işletmelere sunulan finansman arzını ve çeşitliliğini artırmak için tasarlandı” dedi. .

Cooper, bankanın İngiltere’deki küçük firmaların karşılaştığı “dengesizlikleri azaltmayı ve engelleri yıkmayı” hedeflediğini söyledi.

“İskoçya’nın küçük işletme nüfusunun coğrafi dağılımı göz önüne alındığında, daha kırsal ve ulaşılması zor bazı bölgelerdeki girişimcilerle bağlantı kurmak, fonun önemli bir odak noktası olacaktır.”

British Business Bank, İskoç yatırım faaliyetinin teşvik edici olmasına rağmen, “özsermaye yatırımlarının ve ayrıca özel borç kredilerinin genel seviyelerinin, İskoçya’nın Birleşik Krallık’ın küçük işletme nüfusu içindeki payından çok daha düşük olduğunu” söyledi.

Daha fazla oku: İskoçya’nın teknoloji endüstrisi için gelecek neden parlak?genel-11