Twitter’a tam olarak bir yıl önce giriş yaptıysanız, beslemenizin gri, sarı ve yeşil kutularla dolmaya başladığınız anı muhtemelen hatırlayabilirsiniz. 2021’de lanse edilmesine ve o yılın Aralık ayında ana akım popülerlik kazanmasına rağmen, Kelime 2022’nin başlarında sessiz bir kelime listesinin dışında kaçınılmaz olan ani bir kültürel fenomen haline geldi. Zarif sadeliği sayesinde geniş bir izleyici kitlesine ulaşabilen, nadir bir oyun başarı öyküsüydü.

Kelime‘nin serveti, kullanıcı tabanı kadar hızlı artacaktır. Ocak 2022’nin sonlarında New York Times, yapboz oyununu yaratıcısı Josh Wardle’dan açıklanmayan, yedi haneli düşük bir anlaşmayla satın aldığını duyurdu – bu, Sony’nin satın aldığına dair duyurusunu neredeyse gölgede bırakan bir sol saha hareketiydi. kader 2 geliştirici Bungie sadece birkaç saat önce. Bu hareket, hayal edilebilecek en bağımsız oyunun kurumsal olarak ele geçirilmesinin oyunun ruhunu çalabileceğinden korkan hayranlar arasında biraz endişe uyandırabilir.

Wordle Neden Bu Kadar Popüler ve New York Times Onu Neden Satın Aldı?

Bir yıl sonra, Kelime cazibesinden bir nebze olsun kaybetmemiş. Bulmaca oyunu hala güçlü bir şekilde ilerliyor ve New York Times’a oyun kolunu ikiye katlayarak yeni bir güven veriyor. Yayın ikinci yılına girerken KelimeThe New York Times Games’in başkanı Jonathan Knight, Digital Trends ile şu adreste konuştu: CES 2023. Knight, son 12 ayda perde arkasında neler olup bittiğini ve NYT Games’in asla bozulmamış olanı düzeltme dürtüsüne direnerek nasıl başarıya ulaştığını açıklıyor.

internetin oyunu

New York Times için kasırga Kelime satın alma beyinsizdi. Yayın, atlamadan itibaren, oyunun mütevazi estetiğine kadar zaten kendi oyunlarından birinin görünümüne ve hissine sahip olduğunu hissetti. 3 milyon dolarlık anlaşma, artan başarısından yararlanmak için hızla bir araya geldi, ancak Oyunlar ekibi iyi bir şeyi mahvetme konusunda oyuncuları kadar endişeliydi.

Knight, Digital Trends’e “Entegre olmamız biraz zaman aldı ve bizi zorladı” dedi. “Gerçekten buna hazır mıydık? Bu kadar kullanıcı için hazır mıydık? Portföyümüze bir oyun daha eklemeye hazır mıydık? Platform hazır mıydı? Bizim için çok fazla kas gerdi ve şimdi bize bunu tekrar yapabileceğimiz konusunda farklı bir bakış açısı veriyor.

Başından beri takıma mesajım “bu oyunla ilgili hiçbir şeyi değiştirmeyin” idi.

Oyun ekibi, teknenin sallanmasını önlemek için erkenden Wordle’ın temellerini değiştirmeme kararı aldı. Gibi dış araçlarla deneyimi artırmak işe yarayacaktır. WordleBotancak Knight, oyunun çekiciliğinin basitliğinden kaynaklandığını fark etti.

Knight, “En başından beri tüm yaklaşımımız oyuna zarar vermemekti” diyor. “Bunun farkına vardık Kelime bir internet hazinesiydi. Bir nevi internete aitti. Aldığımızda ne olacağı konusunda büyük bir endişe vardı… En başından beri ekibe mesajım ‘bu oyunla ilgili hiçbir şeyi değiştirmeyin’ idi.”

Bu felsefe rehberlik ederken Kelime The New York Times’ın bayrağı altındaki ilk yılında, ekip kendini tamamen değişikliklere kapatmayacaktı. Aslında Knight, ekibin bazı değişiklikler yapmayı düşündüğünü ve durumu taze tutmak için bunu yapma olasılığını göz ardı etmediğini belirtiyor.

Alexi Rosenfeld/Getty Images

“Yapabileceğimiz tüm farklı şeyler üzerinde beyin fırtınası yapmasaydık ihmal etmiş olurduk. Kelime Knight, bu kullanıcıları elde tutmak için daha ilgi çekici, ”diyor. “Bu, gelecekte bu tür şeyler yapmayacağımız anlamına gelmez. Bence kesinlikle ilk kültürel fenomene geldik ve hala oyunda olan seyirci seviyesinden çok memnunuz. Ama artık temelleri ele aldığımıza göre ileriye dönük düşünüyorum… Oyunla daha fazlasını yapmak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Oyunun temel doğasını asla değiştirmezdim ama bence bu konuda yapabileceğimiz daha çok şey var.”

Zarafet üzerine bina

gibi görünse de Kelime yüzeyinde son 12 ayda pek değişmedi, perde arkasında çok şey oldu. Oyunun arka ucunda, oyuncuların istatistiklerini güvende tutmasını kolaylaştıran ince ince ayarlar yapıldı. Hasbro ile yapılan bir ortaklık, oyunu kendi serisine dönüştürürken, yakın zamanda ortaya çıkan Delta Air Lines ile yapılan bir işbirliği oyunu açık gökyüzüne taşıyacak.

En önemli (çoğunlukla algılanamayan) değişiklik, The New York Times’tan Tracy Bennett olduğunda geldi. Kelime‘nin resmi editörü, daha önce yaratıcısı Josh Wardle’ın bir araya getirdiği önceden programlanmış bir kelime listesini denetliyordu. Günde beş harfli bir kelime içeren bir oyunu izleyen bir editörün fikri dışarıdan birine aptalca gelebilir. Ancak New York Times, kültürel bir fenomenle uğraşırken bunun gerekli bir adım olduğunu hemen anladı.

Knight, “Her gün bu kelimenin ne anlama geldiği konusunda bu sorumluluğu taşıyan birine sahip olmak bizim için önemli,” diyor. “Oyunu aldığımızda, Josh Wardle birkaç yıllık yanıtları önceden programlamıştı. Tüm bu cevaplar tarayıcınızda ayarlandı. Patlayıp dünyayı ele geçireceğini bilmiyorduk ve hepimiz izliyor olacaktık. Anderson Cooper, Monica Lewinsky ile röportaj yapıyor CNN’de Wordle hakkında. Ama bu oldu!”

Bir oyuncu Wordle kutu oyununu oynar.

Knight’ın amacı, geçen yıl mütevazı oyun tek gerçek tartışmasıyla karşılaştığında kanıtlandı. Bir sızıntının ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra Yüksek Mahkeme, Roe v. Wade’i bozmayı planlıyordu. Kelime kullanıcılar zamansız bir çözümle karşılaştı: fetüs. Oyunlar ekibi, kelimenin günler öncesinden hazırlık aşamasında olduğunun farkındaydı, ancak kelime listesinin nasıl programlandığı nedeniyle bu konuda fazla bir şey yapamadı.

Knight, “Bu, onu henüz arka ucumuza entegre etmediğimiz bir andı,” diyor. “Teknik olarak cevabı bir kuruşta değiştiremedik. Fetus, neredeyse bir yıl önce, o gün için programlanmıştı. “Merhaba millet, iki gün içinde cevap fetüs olacak” diyen bir programcımız vardı ve bu, sızan Roe – Wade kararının manşetlere taşınmasından iki gün sonraydı. O gün bunun yanıt olmaması gerektiğine dair editoryal bir karar aldık ve tamamen bütünleşmiş olsaydık, o değişikliği hemen yapardık ve hiç kimse bilmezdi.”

Bir sonraki büyük şey

New York Times, birkaç basit kararla bunu hızla düzeltmeyi başardı (Knight, ekibin o zamandan beri tek kelime etmediğini, ancak eninde sonunda olacağından emin olduğunu belirtiyor). o zamandan beri, Kelime aynı günlük rutinde çalışarak sabit kalmıştır. Artık Twitter akışlarında baskın bir güç olmasa da popülaritesi hala güçlü. Aslında, Wordle Google’da en çok aranan terimler 2022’de.

New York Times Games için vizyonum, dijital bulmacalar için önde gelen abonelik yeri olmaktır, nokta.

Bu başarı, The New York Times’ın diğer tekliflerine de yansıdı. Şövalye notları büyü arısı özellikle sayesinde büyüme gördü Kelime2022’de 77 milyon “dahi”nin iniş yaptığı kelime oyunuyla. Kelime oyuncular için sıcak bir konu olabilir, Knight’ın iddialı planları olduğu daha büyük bir kurumun yalnızca bir parçası.

Knight, “New York Times Games için vizyonum, dijital bulmacalar için önde gelen abonelik hedefi olmak, nokta,” dedi. “Bunun için çok büyük bir hedefimiz var ve bu çok büyük bir fırsat. Şu anda ulaştığımızdan çok daha fazla kişiye ulaşabiliriz. Ürünümüzü, bulmacalarımızı, oyunlarımızı, oyunların etrafındaki özellikleri, meta oyunu geliştirebiliriz … birinci sınıf, insan yapımı günlük bir bulmaca hizmeti oluşturmak ve sunmak için yapacağımız çok şey var.

2023’te kelime boyutunda bir fenomen daha bekleyebilir miyiz? Knight bile bunun pek olası olmadığını kabul ediyor ve oyunu “şişedeki şimşek” anı olarak adlandırıyor. Yine de Knight, oyunun New York Times’ın oyun markası algısını değiştirdiğini ve ekibi bir sonraki büyük hit için yüksek alarm durumuna geçirdiğini söylüyor. Şu anda, iyi bir fikir için multimilyon dolarlık bir ödeme alacak bir sonraki kişi olabilecek başka bir alçakgönüllü bulmaca oyunu yaratıcısı olabilir.
genel-19