Dünya çapında en yaygın kullanılan mesajlaşma platformlarından biri olan WhatsApp, dünya çapında birçok insan için hayati bir uygulamadır. Bununla birlikte, dünyadaki birçok hükümet, interneti kapatarak uygulamayı ve acil durumlarda kullanılma şeklini sıklıkla bastırır. Sonuç olarak, dünyanın birçok yerinde herhangi bir huzursuzluk olduğu anda, hükümetlerin yaptığı ilk şey, interneti kapatarak uygulamayı kapatmak oluyor. Şimdi WhatsApp, hükümet tarafından uygulanan bir internet kesintisi olduğunda bile kullanıcıların uygulamayı kullanmasına izin verecek bir özellik üzerinde çalışıyor.

İran ve diğer otokratik ülkelerin bir huzursuzluk olduğunda yaptıklarına bağlı olarak, WhatsApp’ın yeni özelliği, hükümetler interneti kapatsa bile hizmetin işlevsel kalmasına izin verecek.

Kullanıcılar yakında bir proxy sunucusu kullanarak WhatsApp’a bağlanabilecekler. Tanıdık olmayanlar için proxy, kullanıcı ile internet arasında üçüncü bir katman olarak çalışır. Web’de gezinirken daha iyi güvenlik ve gizlilik sağlamak için kullanılabilir.

WhatsApp için proxy sunucusu işlevi, kullanıcıların hizmeti kısıtlı olduğu ülkelerde bile kullanmasına olanak tanıyacak. Firmaya göre, “başkalarının özgürce iletişim kurmasına yardımcı olmayı taahhüt eden” kişi ve gruplar kendi sunucularını kurabilirler. Ek olarak, WhatsApp bir proxy sunucusu aracılığıyla iletilen iletişimlerin uçtan uca şifrelenmeye devam edeceğini vurgular.

Proxy aracılığıyla bağlanmak, WhatsApp’ın sağladığı yüksek düzeyde gizlilik ve güvenliği korur. Kişisel mesajlarınız uçtan uca şifreleme ile korunmaya devam edecek ve sizinle iletişim kurduğunuz kişi arasında kalmalarını ve proxy sunucuları, WhatsApp veya Meta dahil hiç kimse tarafından görülmemesini sağlayacaktır.

Hareket, İran yerel yönetiminin geçen yıl göstericilerin insan hakları ihlalleri hakkında bilgi yaymak için her iki hizmeti de kullandığı için Instagram ve WhatsApp’a erişimi engellemesinin ardından geldi. Ne yazık ki, bu tür olaylar dünyanın her yerinde sık sık meydana gelmeye devam ediyor. WhatsApp, kuruluşun bu internet kesintilerinin bu kadar güçlü ve önemli hareketleri etkilememesini sağlamak için çaba sarf ettiğini iddia ediyor.

Arkadaşları ve aileleri için kendi proxy sunucularını oluşturmakla ilgilenenler için WhatsApp ayrıca bir öğreticiyi erişilebilir hale getirdi. Kullanıcılar, WhatsApp’ın Depolama ve Tarih ayarlarını ziyaret ederek yeni özelliğe erişebilir. Proxy sunucusu desteği artık iPhone ve Android kullanıcıları için kullanıma sunuluyor, bu nedenle WhatsApp’ın en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.genel-5