Belgesel Çemberin Karesini Almak (Hipgnozun Hikayesi), Pink Floyd ve Led Zeppelin’in albüm sanatının arkasındaki ünlü sanat tasarım stüdyosu hakkında Utopia’ya indi.

Anton Corbijn (En Çok Aranan Adam, Amerikalı) ilk uzun metrajlı belgeselini Telluride’deki prömiyerinin ardından Sundance Film Festivali’ne giden projeyle yapıyor. Doktor, Pink Floyd’unkiler de dahil olmak üzere tüm zamanların en tanınmış albüm kapaklarından bazılarının sorumluları olan Hipgnosis ve kurucuları Storm Thorgerson ve Aubrey “Po” Powell’ın hikayesini anlatıyor. Ayın Karanlık tarafı ve Led Zeppelin’in Kutsal Evlerve Paul McCartney, Wings, Black Sabbath ve AC/DC gibi sanatçılarla çalıştı.

Röportajlar arasında McCartney, Pink Floyd’dan Roger Waters, David Gilmour ve Nick Mason; Led Zeppelin’den Robert Plant ve Jimmy Page; Peter Gabriel; 10cc’den Graham Gouldman; ve Oasis’ten Noel Gallagher.

Utopia bir yaz yayını planlıyor.

Corbijn, “17 yaşında, önce dergiler ve daha sonra plak kapakları için gençliğimin film müziklerini yaratan müzisyenlerin fotoğraflarını çekmeye ve ardından 80’lerin başından itibaren müzik videoları yönetmeni olarak hareketli görüntüleri denemeye başladım. Uzun bir yoldu ama sonunda uzun metrajlı filmler yaptım: ilk filmim, Kontrol, sevdiğim müzikle ilgiliydi ve şimdi ilk belgeselim plak kapakları, onların güzelliği, gücü ve oraya varmanın çılgınlığıyla ilgileniyor. Hipgnosis’in, Storm’un ve Po’nun hikayesini anlatmak benim için bir onurdu. Çemberin Karesini Alma, Utopia’daki harika ekip sayesinde 2023’ün ilk yarısında sinemalarda gösterime girecek.”

Filmin konusu Powell, “Kariyerim boyunca birçok yetenekli sanatçıyla çalışma onuruna sahip oldum ve Anton Corbijn’in en iyilerinin yanında olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyorum” dedi. “Storm’u ve kendimi onun merceğinden görmek heyecan vericiydi ve hikayemizi Kuzey Amerikalı izleyicilerle paylaşmak için Utopia ile çalışmaktan memnunum.”

Raindog Films, yapımcılığını Trish D Chetty, Ged Doherty ve Oscar ödüllü aktör Colin Firth’ün yaptığı belgeselin arkasında. Hartwig Masuch, Alistair Norbury, Stuart Souter, Merck Mercuriadis, Thorsten Schumacher, George Chignell, Andrew Hulme ve Nick Angel yürütücü yapımcılığını üstlenirken Guy Thompson ve Christian Holland ortak yapımcılığını üstlendi.

“Müzik tutkum plak çağında gelişti. Hipgnosis’in albüm sanatı, gençliğim boyunca benim için büyük bir varlıktı ve bu yüzden hikayelerini beyaz perdeye taşımak benim için bir zevkti,” dedi Firth. “O yılın en önemli albümlerinin 50. yıldönümlerinde çıkan bu film bir tesadüf ve kutlama sebebi gibi geliyor. İzleyicilerin, Hipgnosis ile tüm zamanların en büyük gruplarından bazıları arasındaki dönüm noktası niteliğindeki işbirliklerini keşfetmeleri beni heyecanlandırıyor.”

Utopia’nın kurucu ortağı Robert Schwartzman eklendi. “Utopia, özünde müzik ve filmin bu birleşmesi ile kuruldu ve Anton’un Storm ve Po’nun sanatçılığını keşfetmesi bir hediye gibi geliyor; Ekip olarak, onun son şaheseri ile Kuzey Amerika’daki izleyicileri heyecanlandırmak için daha fazla istekli olamazdık.”

CAA Media Finance ve Rocket Science, film yapımcıları adına pazarlık yaptı.sinema-2