Google, devam eden CES 2023 fuarında Android 13’ün medya değiştiricisine Spotify Connect desteği eklediğini duyurdu. Bu özellik, Android 13 medya değiştirici kullanıcılarının zaten YouTube Müzik ve YouTube ile yapabileceklerine benzer. Kullanıcılar yakında, Android 13’ün ses çıkış değiştiricisini kullanarak telefonlarından veya tabletlerinden Spotify Connect uyumlu cihazlara kolayca müzik aktarabilecekler. Google, bir blog gönderisinde “Android 13 ile, Android telefonunuzun kilit ekranında ve bildirim bölümünde, içeriğinizi hangi uyumlu Bluetooth veya Chromecast yerleşik cihazlarda oynatacağınızı hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanıyan yenilenmiş bir medya oynatıcıyı kullanıma sunduk” dedi.

Arama devi dedim müzik çalmak için cihaz seçmenin ve değiştirmenin zaman alıcı olabileceği, Google’ın Spotify kullanıcıları için çözmeye çalıştığı şey. Duyuruda çıkış tarihi “bu yıl” olarak belirtildi.

Başlangıçta oynatıcı, ses çıkışını yalnızca Bluetooth cihazları arasında değiştirebilirdi. YouTube Music’e geçtiğimiz ay Chromecast desteği eklendi. Geliştiricilerin bunu desteklemek için medya uygulamalarını güncellemeleri gerekiyor ve Google ayrıca bugün özelliğin ana YouTube uygulaması için kullanılabilir olduğunu da onayladı. Çıkışı değiştirmeyi kolaylaştırmanın yanı sıra Google, Cihazlar Arası SDK’nın bir parçası olarak “ses içeriğinizin gün boyunca sizinle birlikte hareket etmesi için bir yol geliştiriyor”.

Cihazlar arası SDK, geliştiricilerin birden çok cihazda uyumlu uygulamalar geliştirmesini kolaylaştırır. SDK, farklı bağlantı teknolojilerini tek bir araç setinde birleştirerek çoklu cihaz deneyimlerinin geliştirilmesini kolaylaştırır.

Uygulamada, aynı hesapla ilişkilendirilmiş birden fazla cihazda kullanılan bir çift Bluetooth kulaklık için ses değiştirme uyarıları almaya benzer. Google, “bu bildirimleri, kullanıcıların yayınladıkları içeriğin kendilerine sunulan en uygun cihazda keyfini çıkarmasına yardımcı olmak için kullanmak üzere” YouTube Müzik ve Spotify ile işbirliği yapıyor.

Google’a göre bu özellikler, “size yeni bir rahatlık düzeyi ve kullanım kolaylığı sağlamak için başka bir cihaza olan yakınlığınızı ve onu nasıl kullandığınıza bağlı bağlamı tanıyan üç katmanlı bir teknoloji yığını” tarafından etkinleştiriliyor.

İlk katman, Bluetooth Low Energy, Wi-Fi ve ultra geniş bant (UWB) gibi kablosuz teknolojileri kullanarak hangi cihazların fiziksel olarak yakında olduğunu algılar. İkinci katman, mevcut etkinliklerine göre hangi aygıtın kullanılması gerektiğini belirleyen yakındaki aygıt keşfini ve bağlama duyarlı yetenekleri içerir. Son olarak, cihazlar arası zeka ile üçüncü katman, kişinin cihazlarıyla nasıl etkileşime geçtiğine bağlı olarak eylemleri kavrar ve ayarlar.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8