HP, Dragonfly Pro’yu CES 2023’te resmi olarak, varsayılan olarak bir MacBook’a geçebilecek müşterileri hedefleyen benzersiz bir Windows dizüstü bilgisayar olarak duyurdu.

Bu dizüstü bilgisayar, genellikle ticari pazara odaklanan Dragonfly serisinin yeni bir kolundan ayrılıyor. Yine CES’te duyurulan Dragonfly Pro Chromebook ile birlikte HP, özellikle yerleşik olarak gelen yeni destek hizmetleriyle yeni bir demografinin dikkatini çekmeyi umuyor.

HP Dragonfly Pro özellikleri

HP Yusufçuk Pro
boyutlar 12,39 x 8,78 x 0,72 inç
Ağırlık 3.53 lira
İşlemci AMD Ryzen 7 7736U
Grafik AMD Radeon Entegre Grafik Kartı
Veri deposu 32GB LPDDR5 6400Mbps RAM (yerleşik)
16GB LPDDR5 6400Mbps RAM (yerleşik)
Görüntüle 14 inç diyagonal Full HD (1920 x 1200) IPS ekran
Depolamak 1 TB PCIe NVMe SSD (yerleşik)
512 GB PCIe NVMe SSD (yerleşik)
Dokunmak Çoklu dokunma etkin
bağlantı noktaları 2 USB-C Thunderbolt 4, 1 USB-C 3.2
Kablosuz Wi-Fi 6E Çift Bant, Bluetooth 5.2
Web kamerası Kamera deklanşörlü 5 megapiksel IR kamera
Renkler Parlak Siyah, Seramik Beyazı
işletim sistemi Windows 11 Ana Sayfası
Güvenlik Parmak izi sensörü, Yüz tanıma, Windows Hello girişi
Pil 64,6 watt-saat, 96 watt USB-C AC güç adaptörü
Fiyat 2023 ilkbaharında mevcut

Tasarım

HP Dragonfly Pro’nun dikkate değer bir yönü, dizüstü bilgisayarın kolayca taşınabilir bir aygıt olarak kabul edilen bir ürün için daha ağır olmasıdır.

3,53 pound’da, tek elle tutulduğunda biraz ağırlığı vardı. 0,72 inçlik kalınlık da tam olarak ince değil. Bununla birlikte, bu dizüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayarı yalnızca taşıma sırasında taşıyabilen ve aksi halde sabit duran hibrit çalışan tipi için ideal kabul edilirken, HP Dragonfly Pro Chromebook muadili daha çok hareket halinde kullanılabilen bir cihazdır ve bir biraz daha hafif.

HP Dragonfly Pro'nun arka üyesi.

Yine de, HP Dragonfly Pro, renkler ve donanım seçenekleri açısından tek durak noktasıdır. HP, ürünün pek çok yönünü minimum düzeyde tuttuğunu ve müşterilerin fazla özelleştirme yapmasına izin vermediğini söyledi. Bu sadece alıcılara karar vermede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda modellerin belirlenmesi açısından şirketin destek tarafında da yardımcı olur.

HP Dragonfly Pro, Parlak Siyah ve Seramik Beyaz renklerde mevcuttur. Bellek ve depolama özellikleri aşağıda tartışılacaktır.

Dizüstü bilgisayardaki giriş, iki Thunderbolt bağlantı noktası ve bir USB-C bağlantı noktası içerirken, ses desteği, Bang & Olufsen tarafından ayarlanan ikisi yukarı ve ikisi aşağı ses veren dört hoparlör içerir. Fiziksel güvenlik özellikleri arasında bir parmak izi sensörü bulunur.

Görüntüle

HP Dragonfly Pro Parlak Siyah renk seçeneğinin arkası.

HP Dragonfly Pro’daki 14 inç Full HD 1920 x 1200 çözünürlüklü ekran, performansa ve uzun pil ömrüne odaklanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Çoklu dokunma özellikli IPS ekran, %100 sRGB renk aralığı ve Düşük Mavi Işık sertifikası gibi birçok olumlu özelliğe sahipken, aynı zamanda sadece 400 nit ile oldukça düşük bir parlaklığa sahip. Özellikle, bu HP Dragonfly Pro Chromebook kadar keskin değil,

HP, HP Dragonfly Pro’da bulunan özel AMD Ryzen 7 işlemciyi kullanırken, ekranın bu ürünün önemli bir özelliği olmadığını varsaymak kolay olabilir. İlk bakışta, görüntü kalitesi kötü görünmüyor ve incelediğimiz koyu arka planlar ve web sayfaları, minimum parlama ve düz renk kontrastıyla özellikle etkileyiciydi.

HP ayrıca, içerik tüketiminin bu aygıtın hedef tüketicisi için birincil kullanım durumlarından biri olduğunu da not eder. HP Dragonfly Pro ekranı ayrıca titreşimsizdir, uçtan uca cam tasarıma sahiptir ve yansıma önleyici Corning Gorilla Glass NBT ile kaplanmıştır.

5 megapiksel IR kamera, bir kamera deklanşörü içerir. Yüz tanımayı ve Windows Hello oturum açma güvenlik özelliğini destekler. HP, bu yüksek kaliteli kameraları son birkaç yıldır Elite Dragonfly dizüstü bilgisayarlarına yerleştiriyor ve mükemmeller.

Klavye ve izleme paneli

HP Dragonfly Pro’daki klavye, dizüstü bilgisayarın öne çıkan özelliklerinin yıldızı. HP, bu benzersiz klavye özelliğinin cihazı özellikle çekici kılacağını umuyor.

HP Dragonfly Pro, işlev tuşları, yön okları ve geniş dokunsal izleme dörtgeni içeren eksiksiz hizmet klavyesine ek olarak, klavyenin sağ tarafında yer alan dört kısayol tuşu içerir. Kısayol tuşları arasında, sizi Dragonfly Pro’nuz hakkında hesap bilgileri, kullanıcı adı, seri numarası ve aygıt denetimleriyle ilgili bilgiler dahil olmak üzere bulması kolay bilgilere götüren HP Kontrol Merkezi anahtarı bulunur. HP, bu uygulamanın daha da detaylandırılacağını, böylece kullanıcıların tüm HP uygulamalarını, örneğin HP yazıcı uygulamasını bile tek bir konumdan kontrol edebileceğini söyledi.

HP Dragonfly Pro'nun klavyesi.

İkinci anahtar, kısayol tuşlarının gerçek amiral gemisi özelliği olan 7/24 kapıcı destek anahtarıdır. Bu anahtar, sorun yaşayan bir HP Dragonfly Pro modelinde sorun gidermeye veya onarım planlamasına yardımcı olabilecek HP uzmanlarıyla iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. HP, temsilcilerin cihazınızın modelini ve teknik özelliklerini bilebileceğini ve sizi hızlı bir şekilde çözüme ulaştırmak için donanım ve yazılım konusunda eğitildiklerini söyledi.

Aylık abonelik olarak HP’nin hasar koruması eklentisine de abone olabilirsiniz. Kazara hasar olması durumunda, bozulan aygıtı geri göndermenizin ardından HP size yeni bir model gönderecektir. Aynı zamanda 7/24 desteğinizi yeni ürününüzü kapsayacak şekilde bir yıl daha uzatabilirsiniz.

Üçüncü tuş, gerektiğinde cihazın kamerasına kolayca erişmenizi sağlayan kamera ayarları tuşudur. HP, örneğin bir konferans araması sırasında arka plan bulanıklaştırma seçeneklerine erişmenin kolay bir yolu olduğunu belirtti.

Dördüncü anahtar, Instagram’dan Microsoft Word’e ve HP.com’a kadar herhangi bir uygulamayı kolay erişim için ayarlamak için kullanabileceğiniz özel bir anahtardır.

Performans ve pil ömrü

HP, cihaza sezgisel performans ve uzun pil ömrü sağlayacak şekilde ayarlanmış olan Dragonfly Pro’da bilgi işlem donanımına ve grafiklere büyük önem verildiğini belirtti. Dizüstü bilgisayar, özellikle ihtiyaç duyulduğunda maksimum performans ayırmak ve gün boyunca gereksinimler değiştikçe CPU kullanımını yavaş yavaş artırmak veya azaltmak için tasarlanmıştır.

HP Dragonfly Pro, diğer işlevlerin yanı sıra içerik görüntüleme, web’de gezinme, yazılımla tasarım yapma ve müzik çalma gibi çeşitli görevleri gerçekleştirmek için özel bir AMD Ryzen7 7736u mobil işlemci ve AMD Radeon tümleşik grafik yongası içerir.

HP Dragonfly Pro Destek uygulaması.

AMD, CPU’nun daha uzun pil ömrü ve daha yüksek verimlilik sağlamak için daha büyük bir termal çözüm, özel buhar odası ve özel bir fan içerdiğini ve bunun da daha soğuk cilt sıcaklıkları ve daha sessiz bir cihazla sonuçlanacağını belirtti. Ayrıca uyarlanabilir güç yönetimi için 28 sensör içerir. Bu, cihazın mevcut durumunu ve cihazın nasıl kullanıldığını sürekli olarak anlamasına yardımcı olur. Güç sensörlerinin çoğu, sıcaklığı ve akustiği düşük tutmaya yardımcı olur.

CPU ayrıca görüntülü konferans için yapay zeka deneyimlerinin yanı sıra ses yığını ve giriş ve çıkış işlemeye güç sağlamaya yardımcı olur. Bang & Olufsen ayarına ek olarak HP Dragonfly Pro, hoparlörlerine zarar vermeden 80 desibele kadar Soundwire Waves Maxx ses ile sonradan işleme ayarını da destekler.

HP Dragonfly Pro donanımı, 16 GB LPDDR5 6400 Mb/sn ve 32 GB LPDDR5 6400 Mb/sn RAM seçeneklerinin yanı sıra 512 GB PCIe NVMe ve 1 TB PCIe NVMe SSD seçeneklerini içerir. HP, seçimleri basit tutmak ve 7/27 kapıcı destek temsilcileri için modelleri kolayca tanınabilir hale getirmek için alıcıların dizüstü bilgisayarı mevcut seçeneklerin ötesinde özelleştirmesine izin vermiyor.

Açıklamayı anlıyorum ve HP’nin tercih ettiği depolama katmanlarının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu dizüstü bilgisayar yapımcılara ve yaratıcılara pazarlandığından beri bir adım daha atılıp atılmayacağını merak ediyorum. RAM, karşılaştırmaya göre potansiyel olarak daha yüksek olabilir.

HP Dragonfly Pro'daki bağlantı noktası.
Fionna Agomuoh/Dijital Trendler

HP Dragonfly Pro’nun pil ömrünün, 64,6 vat-saatlik piliyle 16 saate kadar karma kullanım, 16 saate kadar video oynatma ve 12,5 saate kadar kablosuz akışa dayanması bekleniyor. 30 dakikada %50 hızlı şarjı destekleyen ve diğer cihazlarla şarjdan bağımsız olan 96 watt’lık bir USB-C adaptörüyle eşleştirilmiştir.

Bağlantı için dizüstü bilgisayar Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2’yi destekler ve HP, 5G’nin yakında geleceğini söyledi. Yazılım açısından HP Dragonfly Pro, Windows 11 Home ile çalışır.

Fiyat ve Müsaitlik

Aygıtların önünü ve arkasını gösteren iki HP Dragonfly Pro modeli.

HP Dragonfly Pro, genel olarak sağlam bir aygıt gibi görünüyor ve hissettiriyor. Niyet olan yapılandırma eksikliği dışında, profesyonel alanda en çok ihtiyaç duyulan şeyleri ele alır.

HP’nin yapmaya çalıştığı şey, günlük tüketicinin belirli bir koluna ticari bir tüketici gibi davranmaktır. Donanımın ve parlak yeni özelliklerinin satış noktası olmaktan çıktığı bir zamanda bu ilginç bir ihtimal. Onun yerine Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) geliyor ve markanın gerçekten satmaya çalıştığı şey de tam olarak bu.

HP Dragonfly Pro, 2023 baharında piyasaya sürülecek ve HP, lansmana yakın fiyatlandırma ayrıntılarını paylaşacak.
genel-19