Fiber optik hızınız nedir? Operatörünüzün kullandığı teknolojiye bağlı olarak teorik hız dört katına çıkarılabilir. Mevcut ve gelecekteki ağ standartları hakkında güncelleme.

Fiber ve fiber vardır ve tüm optik ağ teknolojileri eşit yaratılmamıştır. Seçtiğiniz telekom operatörüne bağlı olarak şu standartlardan birinde gezinirsiniz: GPON, 10G-EPON ve XGS-PON. Bu üç kısaltmanın arkasında çok farklı teknolojiler ve verimlilik vaatleri yatıyor.

PON veya “Pasif Optik Ağ” kavramına dayalı ortak noktaları vardır. Mevcut tüm bant genişliğini tahsis ederek, tek bir aboneye ayrılmış bir fiberin bağlantı noktasından evine taşınmasından oluşan “aktif optik ağ” (AON) ilkesine karşı çıkıyor.

PON teknolojisi

PON teknolojisi ile tüm aboneler tek bir fiber ağaca bağlıdır. Bu “ağaçta” 32 veya 64 (genel olarak) ve 128’e kadar kullanıcı bant genişliğini paylaşır. Bu ağın pasif olduğu söylenir çünkü AON şebekesinden farklı olarak elektrik beslemesi sadece sinyalin gönderildiği ve alındığı noktalar seviyesinde gereklidir. Özellikle optik amplifikatörlerden yoksundur.

Maliyet ve dağıtım nedenleriyle, en azından bireysel pazar için Fransa genelinde sunulan bu PON mimarisidir.

1990’larda ortaya çıkan PON teknolojisi, yüksek ve çok yüksek tanımlı televizyonun gelişiyle birlikte verim gereksinimlerini karşılamak için gelişmeye devam etti. Dalga boyları ve teknik performansları bakımından farklılık gösteren varyantlar ortaya çıkmıştır.

GPON: Orange ve Bouygues Telekom

2000’li yılların ortalarında başlatılan GPON (Gigabit özellikli Pasif Optik Ağlar) mimarisi açık ara en yaygın olanıdır. 64 ile sınırlı abone sayısı ile indirme için 2,5 Gb/s teorik indirme hızı ve yükleme hızı için 1,2 Gb/s teorik indirme hızı ile tamamen doğru teknik performansı garanti eder.

Göre DegroupTest web sitesi, “En iyi GPON teklifleri, abonelerin alımda 2 Gb/sn’ye ve iletimde 600 Mb/sn’ye kadar hızlara sahip olmalarını sağlar”. Bu da uzaktan çalışma, isteğe bağlı video (VoD) veya çevrimiçi video oyunları için fazlasıyla yeterli.

Orange ve Bouygues Telecom’un mevcut teklifleri bu GPON mimarisine dayanmaktadır.

10G-EPON: Ücretsiz

2009’dan kalma 10G-EPON veya XG-EPON mimarisi, EPON (Ethernet Pasif Optik Ağ) teknolojisine dayanmaktadır. 10 veya X, yukarı akış yönünde 1 Gb/s için aşağı akışta (operatörden aboneye) mevcut olan maksimum 10 Gb/s hıza karşılık gelir. Bu sefer maksimum abone sayısı 32’dir.

Fransa’da, Freebox Delta’nın piyasaya sürülmesiyle 2018’in sonunda 10G-EPON standardının yolunu açan Free (Iliad grubu) oldu. Operatör sitesinde, aşağı bağlantı hızında 8 Gb/s’ye ve yukarı bağlantı hızında 700 Mb/s’ye kadar vaat ediyor. “Bu, ADSL’den 400 kat daha hızlı. »

Bu teklifle Ücretsiz, profesyonellere ayrılmış uyumlu bir kutu ile KOBİ’leri de hedefliyor.

XGS-PON: SFR

Pasif optik ağlar için en son standart olan XGS-PON, “10” için “X” kullanır ve “simetrik” için bir “S” ekler. Bu nedenle yeni standart, “indirme” ve “yükleme”de her iki yönde teorik olarak 10 Gb/sn hızında paylaşılan bant genişliğine dayanmaktadır. Fiber burada GPON teknolojisi için olduğu gibi 64 abone tarafından paylaşılıyor.

Operatörlerin büyük çoğunluğu, fiber optiğin bu nihai evrimi üzerinde çalışıyor. Fransa’da SFR, Şubat 2022’de yeni bir XGS-PON uyumlu kutuyu piyasaya süren ilk şirket oldu. 8X olarak adlandırılan, adından da anlaşılacağı gibi, alım hızını 1 Gb / sn ile sınırlandırırken, alım hızını 8 Gb / sn’ye kadar çıkardığını iddia ediyor.

Orange ve Bouygues Telecom yakında SFR’yi taklit etmelidir. İlki, XGS-PON’un İspanya’da konuşlandırılmasına 2022’de başladı ve bu yıl Fransa’da bir teklif sunabilir. Bouygues Telecom henüz bir açıklama yapmadı. Ancak Bbox Ultym, teknik olarak yeni standarda dönüşebilir.

Bu hız yarışı, her şeyden önce dört ulusal operatör arasındaki savaşta bir pazarlama argümanı olmaya devam ediyor. XGS-PON, 8K televizyon veya meta veri havuzlarında sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamaları gibi özellikle bant genişliği açısından yoğun olan gelecekteki kullanımları hazırlarsa, mevcut ihtiyaçlar tüm fiber teklifler için karşılanır.

Ayrıca sadece uyumlu kutuya sahip olmak değil, aynı zamanda çok çok yüksek hızlara uygun olmak da gereklidir. SFR’nin aslında altyapısını buna göre geliştirmesi gerekiyor. Şubat 2022’de operatör şunu belirtmişti: frandroid.com’da yaklaşık 2 milyon soketin 8 Gb/s teklifi için uygun olduğunu. Bu, o sırada 26 milyon uygun fiber veya kablo çıkışının %7,7’siydi.genel-15