Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uydusu, güneş dizilerini Dünya yörüngesindeyken konuşlandırdı. Kredi: NASA/JPL-Caltech/CNES

Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uzay aracındaki kameralar, yörüngede açılan ana bilim aracı için antenleri yakaladı.

Ancak bunu yapmadan önce, SWOT uydusunun uzay aracına güç sağlayan güneş paneli dizilerini başarılı bir şekilde yerleştirdikten sonra büyük direk ve anten panellerini (aşağıya bakın) açması gerekiyordu. Misyon, telemetri verilerini kullanarak uyduyu izler ve kontrol eder, ancak uzay aracı ayrıca eylemi kaydetmek için özelleştirilmiş dört ticari kamera ile donatılmıştır.

Güneş dizileri, lansmandan kısa bir süre sonra tamamen açıldı ve yaklaşık 10 dakika sürdü.

Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uydusundaki iki kamera, 22 Aralık 2022’de tamamlanan bir süreç olan, uzay aracının ana bilim aracının dört gün boyunca konuşlandırılan büyük direk ve anten panellerini yakaladı. uzay aracının uzay aracından dışarı doğru uzandığı ve yerine kilitlendiği görülebilir, ancak kameralar direklerin uçlarındaki antenleri tam olarak konuşlandırılmadan yakalayamadı (bu, ekibin telemetri verileriyle onayladığı bir kilometre taşı). Bu video, iki kamera görüntüsünü yan yana yerleştiriyor. Kredi:[{” attribute=””>NASA/JPL-Caltech/CNES

The antennas successfully deployed over four days, a process that was completed on December 22. The two cameras focused on the KaRIn antennas captured the mast extending out from the spacecraft and locking in place but stopped short of capturing the antennas being fully deployed (a milestone the team confirmed with telemetry data.)

Thirty-three feet (10 meters) apart, at either end of the mast, the two antennas belong to the groundbreaking Ka-band Radar Interferometer (KaRIn) instrument. Designed to capture precise measurements of the height of water in Earth’s freshwater bodies and the ocean, KaRIn will see eddies, currents, and other ocean features less than 13 miles (20 kilometers) across. It will also collect data on lakes and reservoirs larger than 15 acres (62,500 square meters) and rivers wider than 330 feet (100 meters) across.

Bu video, uluslararası Yüzey Suyu ve Okyanus Topografisi uydusuna (SWOT) güç sağlayan güneş dizilerinin konuşlandırılmasını gösteren bir dizi görüntüdür. Görev, uydudaki dört ticari kameradan ikisiyle yaklaşık 10 dakikalık süreci yakaladı (NASA’nın Perseverance gezicisini yakalamak için kullanılanla aynı tip) Mars). Uydu, 16 Aralık 2022’de Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden 03:46’da (PST) fırlatıldı ve diziler konuşlandırılmaya 05:01’de (PST) başladı. SWOT’un iki güneş paneli uçtan uca 48,8 fit (14,9 metre) olup, toplam yüzey alanı 335 fit karedir (31 metrekare). Uzay aracı otobüsünün karşıt yönlerinden uzanan diziler, küçük motorlar aracılığıyla Güneş’e doğrultulmuş halde kalıyor. Toplamda 1,5 kilovatlık güç talebi olan uyduya 8 kilovatlık güç sağlıyorlar. Kredi: NASA/JPL-Caltech/CNES

Karin bunu, radar darbelerini Dünya’daki su yüzeyinden yansıtarak ve bu antenlerin her ikisiyle de sinyalleri alarak, uydunun her iki tarafında 30 mil (50 kilometre) genişliğinde bir alan boyunca veri toplayarak yapacak.

SWOT’un sağladığı veriler, araştırmacıların ve karar vericilerin zamanımızın en acil iklim sorularından bazılarını ele almasına ve toplulukların ısınan bir dünyaya hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

SWOT, NASA ve Fransız uzay ajansı Centre National d’Études Spatiales (CNES) tarafından Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı’nın katkılarıyla ortaklaşa geliştirildi. Caltech tarafından NASA için Pasadena, California’da yönetilen Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL), projenin ABD bileşenine liderlik ediyor. Uçuş sistemi yükü için NASA, Ka-band Radar İnterferometre (KaRIn) aleti, bir GPS bilim alıcısı, bir lazer retroreflektör, iki ışınlı bir mikrodalga radyometre ve NASA alet operasyonları sağlıyor. CNES, Doppler Orbitography and Radioposition Integrated by Satellite (DORIS) sistemini, çift frekanslı Poseidon altimetreyi (Thales Alenia Space tarafından geliştirilmiştir), Karin radyo frekansı alt sistemini (Thales Alenia Space ile birlikte ve Birleşik Krallık Uzay Ajansının desteğiyle) sağlamaktadır. , uydu platformu ve yer operasyonları. CSA, KarIn yüksek güçlü verici grubunu sağlıyor. NASA, fırlatma aracını sağlıyor ve ajansın Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Fırlatma Hizmetleri Programı, ilgili fırlatma hizmetlerini yönetiyor.uzay-2