2017’de katıldım mastodon.bulut, Mastodon için ilk “örneklerden” (diğer adıyla sunucular) biri. Konsept karmaşık görünüyordu: Merkezi olmayan bir sosyal ağ (bu ne anlama geliyorsa), o zamanlar kaydolmak başka bir şeydi. Bu yüzden, birçok teknoloji meraklısı gibi, Mastodon çıkarsa diye bir kullanıcı adını park ettim ki bu pek olası görünmüyordu.

2022’ye hızlıca ilerleyin ve Elon Musk devraldıktan sonra Twitter dramını yeniden canlandırmama gerek yok. Sahte tartışmalara ve günlük öfkeye pek sıcak bakmıyorum. Diğer sosyal ağların paylaşımını yasaklamak gibi görünüşte rastgele ve çelişkili yeni politikaların çılgınlığına çoğunlukla güldüm, ancak 24 saatten kısa bir süre sonra tersine çevrildi (ama elbette bazı kullanıcıları yasaklamadan önce değil). Ayrıca gazetecilerin önemsiz kişisel hesaplarını halletmek için veya bugünlerde Twitter Mavisi her ne ise, görünüşte misilleme amaçlı olarak askıya alınması da var.

Ve Twitter komik bir şekilde yanlış yönetildiğinde, en azından benim için daha az değerli ve eğlenceli hale geldi. Takip ettiğim kişisel hesapların çoğu daha az gönderi paylaşmaya başladı (ya da hiç göndermemeye). Zaman çizelgem, otomatik marka ilanları haline geldi – sonsuz bir haber RSS beslemesi. Tweet atanlar Elon Musk hakkında konuşuyorlardı – diğer pek çok kişi gibi benim de canımın sıkıldığı bir konu. Ve birkaç kez tweet attığımda, etkileşimler ve paylaşımlar, Twitter’ın daha az etkileşimle dönüştüğü her şeyin kitlesel bir reddi gibi hissettiren şeyi yansıtıyordu.

Android uygulaması Megalodon’daki Mastodon biyografi sayfası. (İmaj kredisi: Daniel Rubino)

Bir paradigma değişimi için iki önemli olaya ihtiyacınız olduğunu her zaman belirtmişimdir. Birincisi, mevcut paradigma, bu durumda Twitter, bir krizden geçmelidir. İkincisi, bir şeyler yapan geçerli bir alternatife ihtiyacınız var. daha iyi önceki sistemden daha Bu değişim, Myspace’e karşı Facebook, Netscape’e karşı Internet Explorer, FTP/Gopher/Newsgroups’a karşı WWW, IRC’ye karşı SMS/mesajlaşma uygulamaları vs. ile gerçekleşti.genel-20